Koniec z anoreksją w skokach narciarskich? Międzynarodowa Federacja Narciarska zmienia przepisy

FIS rozpoczyna kolejną walkę ze zbyt niską wagą skoczków narciarskich. Komisja sprzętowa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wprowadziła właśnie nowe przepisy, które zmuszą skoczków do podniesienia wagi.
1 Vojtech Stursa Vojtech Stursa Instagram

FIS rozpoczyna walkę z niską wagą skoczków

Waga skoczków od wielu lat jest przedmiotem długiej dyskusji. Zapoczątkował ją Sven Hannawald, który wpadł w anoreksję i miał przez to wiele problemów. W ostatnim sezonie bardzo głośno było na temat Czecha Vojtecha Stursy, który opublikował zdjęcie swojego wychudzonego ciała.

2

Norwegowie mówią, że Polacy też ważą za mało

W rozmowach kuluarowych toczyły się także dyskusje na temat bardzo niskiej wagi polskich skoczków, która ma im pomagać w uzyskiwaniu dobrych wyników. Ojciec Andersa Fannemela zdradził nam w Planicy, że jego syn musi schudnąć 4-5 kilogramów, by dorównać m.in Kamilowi Stochowi. 

3 Kamil Stoch Kamil Stoch MAREK PODMOKŁY

Mówiło się wówczas nawet o tym, że Norwegia informowała FIS o konieczności dokładnego zważenia naszych skoczków. Okazało się jednak, że komisja sprzętowa FIS sama wyszła z tym wnioskiem, a wszystkie kraje go zaakceptowały i decyzja o zmianach została podjęta jednogłośnie. 

4

Będą zmiany w przepisach

- Zawodnicy będą musieli podnieść swoją wagę. Nie będzie to jednak wiązało się bezpośrednio ze zmianą tabeli BMI (Body Mass Index - masa ciała w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości), tylko z procedurą kontroli. Do tej pory skoczkowie byli ważeni w butach i z wkładkami. Teraz będą ważeni bez butów i bez wkładek. To spowoduje, że będą musieli przybrać na wadze około 1,5-2 kilogramów - mówi w rozmowie z Onet Sport Agnieszka Baczkowska, polska przedstawicielka w FIS.

5

Kilka lat temu FIS wprowadził współczynnik BMI, który miał wyeliminować problem zbyt niskiej wagi skoczków. Współczynnik wynosił dokładnie 21 i wówczas skoczek mógł zakładać najdłuższe narty. Jeśli wartość spadała poniżej wyznaczonej liczby (czyli skoczek był chudszy), to narty były odpowiednio krótsze.

6

Kiedyś narty, dziś kombinezony

Wówczas panowało przekonanie, że im dłuższe narty, tym skoczkowie mają większą powierzchnię nośną i po prostu dalej latają. Obecnie większą wagę przykłada się do kombinezonów i materiałów, z których są wykonane. Trenerzy często dążą także do zmniejszenia wagi skoczka, by ten był jak najlżejszy. Krótsze narty pozwalają także na lepsze sterowanie w powietrzu.  

Okazuje się, że FIS też dostrzegł ten problem i komisja zajmie się nim za rok. - Do zmiany tabeli BMI wrócimy pewnie przed kolejnym sezonem, w którym nie będzie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym czy zimowych igrzysk olimpijskich. To będzie dobry czas na dokonywanie większych zmian - dodała Baczkowska w rozmowie z Onetem.

Komentarze (19)
Koniec z anoreksją w skokach narciarskich? Międzynarodowa Federacja Narciarska zmienia przepisy
Zaloguj się
 • ela-007

  Oceniono 4 razy 2

  Zajmowali się astmatyczkami to i anorektykom nie przepuszczą.

 • wiceherszt

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko zależy od tego, kiedy będzie "ceremonia ważenia". Jeśli na kilka godzin przed rozpoczęciem każdych zawodów, to limit wagowy ma sens. Jeśli poprzedniego dnia, tak jak w zawodowym boksie, to będzie to idiotyzm. Skoczkowie wzorem zawodowych bokserów będą po prostu "robili wagę", tyle że w ich przypadku będzie to wyglądało odwrotnie. 2 kilo? Śmiech na sali. Facet wypije litr wody i powstrzyma się z pójściem do wychodka i "waga zrobiona". Następnego dnia może być i 5 kilo lżejszy.

 • Janusz Binder

  0

  A ja myślałem że jeszcze zwolnią tych pięciu PANÓW nagradzających/niekiedy średniej jakości/długie skoki -po raz drugi.

 • Bogdan Jurak

  0

  No to teraz u skoczków będzie jak w boksie limity wagowe. Kamil będzie mistrzem w wadze średniej,a Kot w papierowej

 • darek8125

  Oceniono 2 razy 0

  widać że CI skoczkowie śą w stanie poświęcić własne zdrowie kosztem kariery.......... pieniądze rządzą światem i wszystko w temacie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX