Sport.pl

Piotr Kudzia - 17-letni kombinator norweski - pobił rekord Wielkiej Krokwi!

Piotr Kudzia ma 17 lat i należy do klubu LKS 'Klimczok' Bystra. Z powodzeniem uprawia kombinację norweską, osiągając coraz większe sukcesy. Niedawno dokonał niebywałej rzeczy - pobił nieoficjalny rekord Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
Piotr Kudzia Piotr Kudzia ksbystra.pl

Piotr Kudzia od najmłodszych lat uprawia sporty zimowe. Należy do klubu LKS "Klimczok" Bystra i uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Przez jakiś czas uprawiał piłkę nożną, grając w drużynie juniorów KS Bystra na pozycji napastnika. W pewnym momencie porzucił futbol i postanowił skupić się na innej dyscyplinie. Ta decyzja była jedną z najtrafniejszych w życiu 17-latka.

Piotr Kudzia Piotr Kudzia ksbystra.pl

Kudzia zdecydował, że jego koronną dyscypliną będzie kombinacja norweska. Bardzo dobrze radził sobie na trasach biegowych, ma także wyjątkowe predyspozycje do skoków. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Zawodnik całkowicie zdominował swoją kategorie wiekową - Junior B, przyzwoite rezultaty osiąga także w rywalizacji z seniorami. 25 lutego w Zakopanem wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej. A to jeszcze nie wszystko.

Piotr Kudzia Piotr Kudzia ksbystra.pl

Tydzień wcześniej, także w Zakopanem Kudzia startował w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dokonał tam wyczynu, który zapisał się w historii Wielkiej Krokwi. O co chodzi? Tak opisał to sam zawodnik:

"18 lutego podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w skoku do kombinacji norweskiej oddałem skok na odległość 143,5 m. Jest to nowy nieoficjalny rekord Wielkiej Krokwi w Zakopanem! W ten dzień warunki do skakania były wymarzone, wiatr powiewał delikatnie pod narty, a skocznia była idealnie przygotowana. Oddałem bardzo dobry skok, już po wyjściu z progu wiedziałem, że będzie to daleki lot, lecz nie spodziewałem się, że aż tak daleki"

Piotr Kudzia Piotr Kudzia wikipedia.pl

"Emocje podczas tak dalekiego skoku są nie do opisania! Przez kilkanaście minut nie mogłem dojść do siebie i sam nie wierzyłem, że tak daleko skoczyłem. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się pobić rekord skoczni i zapisać w kartach historii obok wielkich sportowców jak Kamil Stoch, Simon Ammann czy Gregor Schlierenzauer." - dodał.

Jego rekord nie mógł niestety zostać uznany za oficjalny, ponieważ nie został ustanowiony w trakcie zawodów Pucharu Świata. Mimo to Kudzia raz na zawsze wpisał się w historię najważniejszego obiektu zimowego w Polsce.

Kudzia z dnia na dzień przyciąga uwagę coraz większej ilości fanów konkurencji zimowych. Już teraz, w wieku 17 lat jest uznawany za ogromny talent i jedną z największych nadziei na przyszłość w kombinacji norweskiej. Polscy reprezentanci nigdy nie osiągali wielkich sukcesów w tej dyscyplinie, dlatego oczy ekspertów będą przez najbliższe lata skierowane na skromnego chłopaka z Bystrej.

Komentarze (98)
Piotr Kudzia - 17-letni kombinator norweski - pobił rekord Wielkiej Krokwi!
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 6 razy 6

  Coś ostatnio w tej kombinacji drgnęło - po latach nieobecności nasi pojawili się w PŚ, wystawili nawet sztafetę na IO sensacyjnie nie zajmując ostatniego miejsca (wygrali o 1 sek z USA), teraz czytam, że jakiś młodzian hulnął na rekord Wielkiej Krokwii. Może to zasługa Małysza? W końcu swą piękną sportową karierę nasz mistrz zaczynał właśnie od kombinacji norweskiej.

 • grundol1

  Oceniono 12 razy 6

  Każdy skoczek jest w stanie pobić dowolny rekord skoczni. Wystarczy odpowiednio mu ustawić belkę startową.

 • scierplaminoga

  Oceniono 22 razy 6

  rzetelny dziennikarz wytłumaczyłby, że kombinatorzy skaczą z dużo wyższej belki niż skoczkowie, dziennikarzyna gazeta.pl zrobi ze zwykłego, niezłego skoku clickbajtową sensację na czerwono na pół portalu

 • b0sy

  Oceniono 10 razy 6

  gratulacje

 • k-x

  Oceniono 5 razy 5

  "Polscy reprezentanci nigdy nie osiągali wielkich sukcesów w tej dyscyplinie, ..."
  Brązowy medal IO Franciszka Groń-Gąsienicy naturalnie nie jest wielkim sukcesem.

 • marek804

  Oceniono 4 razy 4

  Rekord rekordowi nierówny bo liczy się przecież nr belki, jednak młodziak ma podstawy by się cieszyć i nie można mu tego zabierać. Oby kiedyś w zawodach wśród seniorów powtórzył ten wynik.

 • kriss_75

  Oceniono 4 razy 4

  Kudzia BRAWO. Życzę sukcesów. A Wy poniżej dalej siedzicie przy komputerach i komentujcie innych.... boście są na pewno lepsi...

 • reky

  Oceniono 3 razy 3

  Cytat::"Polscy reprezentanci nigdy nie osiągali wielkich sukcesów w tej dyscyplinie"
  Bo incydent 1956, Włochy Cortina d'Ampezzo, brązowy medal olimpijski, Franciszek Gąsienica Groń nie wart jest zapamiętania.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 3 razy 3

  Ojtam, malutki prezio 'kartoszka' podobno skoczył 150m. i to z palcem w du...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX