Ledecka podwójnie złota, triumf USA w curlingu [PODSUMOWANIE DNIA]

Po złocie w narciarstwie alpejskim, Ester Ledecka wywalczyła taki sam krążek w snowboardzie. Norwegowie nie zdobyli medalu w biegu na 50 km, ale nadal prowadzą w tabeli medalowej i pobili rekord w ilości krążków na zimowych igrzyskach. W Pjongczangu mają ich już 38, o jeden więcej niż USA w Vancouver.

Klasyfikacja medalowa

Czeszka Ester Ledecka na podium w Pjongczangu Czeszka Ester Ledecka na podium w Pjongczangu LEE JIN-MAN/AP

Podwójnie złota Ledecka

Ester Ledecka zdobyła drugie złoto podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu! Czeszka najpierw sensacyjnie wygrała supergigant, a teraz okazała się najlepsza w snowboardowym slalomie równoległym.

Ledecka to pierwsza kobieta w historii zimowych igrzysk olimpijskich, która zdobyła złota w dwóch różnych dyscyplinach.

'Ester Ledecka wygrała złoto również w snowboardzie, wyprzedziła Polskę w klasyfikacji medalowej, przeszła do historii. Ona, Klaebo, Fourcade - to była wielka trójca z Pjongczangu' - pisze Paweł Wilkowicz, wysłannik Sport.pl na igrzyska w Pjongczangu.

Pyeongchang Olympics Speed Skating Women Pyeongchang Olympics Speed Skating Women Fot. Petr David Josek / AP Photo

Łyżwiarstwo szybkie. Złotkowska 9. w finale nowej konkurencji

Łyżwiarstwo szybkie ze startu wspólnego debiutuje na igrzyskach. Zasady biegów masowych są takie: 12 zawodników ma do pokonania 16 okrążeń, punkty dostają za zwycięstwa na co czwartym okrążeniu, najwięcej za ostatnie. W nowej konkurencji Polskę reprezentowały Magdalena Czyszczoń, Luiza Złotkowska oraz Konrad Niedźwiedzki.

Dla Czyszczoń i Niedźwiedzkiego rywalizacja zakończyła się na półfinale. Polka w swoim biegu przewróciła się, ale zdołała wstać i dojechała do mety na 11. miejscu. Niedźwiedzki zakończył półfinał na 10. miejscu i też nie awansował do walki o medale.

Złotkowska w półfinale też zaliczyła upadek, ale dzięki punktom na lotnej premii uzyskała awans do finałowej rywalizacji. W jeździe po medale zapunktowała na drugiej lotnej premii, ale do mety dojechała na 9. miejscu z czasem 8:47.34. Wygrała Japonka Nana Takagi przed Koreanką Kim Bo-Reum i Holenderką Irene Schouten.

W rywalizacji mężczyzn triumfował reprezentant Korei Południowej Seung-Hoon Lee, srebro zdobył Belg Bart Swings, a brąz Holender Koen Verweij. Srebro Swingsa oznacza, że Belgowie zdobyli pierwszy medal na zimowych igrzyskach od 1998 r.

Polska czwórka bobslejowa Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski podczas startu na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu Polska czwórka bobslejowa Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski podczas startu na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu WONG MAYE-E/AP

Polacy w bobslejach

Polska czwórka bobslejowa Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski zajęła 7. oraz 18. miejsce podczas w dwóch pierwszych ślizgach. Dwukrotnie wygrywała niemiecka czwórka Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp i Thorsten Margis. Druga niemiecka ekipa - Nico Walhter, Kevin Kuske, Alexander Roediger, Eric Franke - zajęła trzecie oraz drugie miejsce.

Pyeongchang Olympics Ice Hockey Men Pyeongchang Olympics Ice Hockey Men Fot. Matt Slocum / AP Photo

Hokej. 3. miejsce dla Kanady

W meczu o 3. miejsce w rywalizacji hokeistów Kanadyjczycy pokonali Czechów 6:4, a jedną z bramek dla brązowych medalistów zdobył urodzony w Zabrzu Wojtek Wolski.

W niedzielę w meczu o złoto zmierzą się Niemcy z Olimpijczykami z Rosji.

Pierwsze złoto USA w curlingu

W męskim finale Amerykanie pokonali Szwedów 10:7 po fantastycznym zagraniu w ósmym endzie, gdy curlerzy z USA zdobyli jednym zagraniem aż pięć punktów i w dwóch ostatnich częściach gry tylko kontrolowali sytuację na polu gry.

W USA furorę robi teraz hasło: "Miracurl on Ice" - nawiązujące do "Miracle on Ice", czyli cudu na lodzie, jakim było zwycięstwo hokeistów USA nad Związkiem Radzieckim w meczu rundy medalowej podczas igrzysk olimpijskich w Lake Placid w 1980 roku.

W sobotę o brąz grały Brytyjki z Japonkami. Triumfowała ekipa z Japonii 5:3, a w niedzielnym finale zmierzą się Szwedki z Koreankami.

Norwegia bez medalu w biegu na 50 km

Złoto w biegu na 50 km dla Fina Iivo Niskanena. To pierwsze złoto dla Finlandii w Pjongczangu. Srebro i brąz dla Rosjan: Aleksandra Bolszunowa i Andrieja Łarkowa. Największą niespodzianką jest brak Norwegów na podium. Martin Johnsrud Sundby był dopiero piąty.

Polacy nie startowali.

Nowa konkurencja alpejska

Na igrzyskach zadebiutowała rywalizacja drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim. Na starcie stanęło 16 ekip, w każdej po dwie panie i dwóch panów. Rywalizacja toczona była w systemie pucharowym. Szybszy w każdej z czterech par zdobył punkt, a w przypadku remisu decydował czas wszystkich przejazdów.

W finale najlepsza okazała się Szwajcaria, która pokonała Austrię 3-1. W starciu o trzecie miejsce Norwegia zremisowała z Francją 2-2, ale zdobyła brązowy medal dzięki lepszym czasom przejazdów.