Pjongczang 2018. Ceremonia medalowa Stocha, genialny Hirscher, wszyscy Polacy na odległych pozycjach [PODSUMOWANIE DNIA]

Dziesiątego dnia igrzysk poznaliśmy kolejnych medalistów olimpijskich. Marcel Hirscher w wielkim stylu wygrał slalom gigant i zdobył drugie złoto w Pjongczangu. Wszyscy polscy zawodnicy byli daleko od medalu, ale Kamil Stoch odebrał z rąk Ireny Szewińskiej złoty krążek za triumf we wczorajszym konkursie na dużej skoczni. W klasyfikacji medalowej nastąpiła zmiana na prowadzeniu - Norwegia wyprzedziła Niemców. Zobacz, co działo się 18 lutego.
Kamil Stoch Kamil Stoch Fot. Morry Gash / AP Photo

Kamil Stoch odebrał złoty medal

O godzinie 19.15 czasu koreańskiego Kamil Stoch stanął na podium igrzysk olimpijskich i trzeci raz w swojej karierze odebrał złoty medal najważniejszej imprezy w sporcie. 30-latek otrzymał krążek z rąk Ireny Szewińskiej i Apoloniusza Tajnera.

Chwilę potem z  głośników rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Polski skoczek zamknął oczy i po raz trzydziesty w swojej karierze odśpiewał hymn. Srebrny medal otrzymał Niemiec Andreas Wellinger, a brązowy - Norweg Robert Johansson.

Kamil Stoch został najstarszym mistrzem olimpijskim w historii. Polak jest także jednym z trzech zawodników w historii, którzy zdołali obronić tytuł mistrza olimpijskiego.

Stefan Horngacher zdecydował, że na ceremonii otwarcia ma pojawić się cała drużyna polskich skoczków wraz ze wszystkimi członkami sztabu. Austriak stwierdził, że naszym skoczkom potrzebna jest regeneracja przed poniedziałkowym konkursem drużynowym (godz. 13:30), dlatego Polacy odpuścili niedzielny trening na dużej skoczni.

Trzy treningi skoczków bez Polaków

We wszystkich trzech treningach skoczków narciarskich wystartowało tylko 21 zawodników. Nie tylko polscy skoczkowie odpuścili sobie niedzielne próby. Wolne zrobili sobie też wszyscy Norwegowie i Słoweńcy, u Niemców skakał tylko Stephan Leyhe. Na belce pojawili się tylko reprezentanci Austrii, Japonii, Włoch, Czech, Korei Południowej, Finlandii, Estonii oraz olimpijczycy z Rosji.

Pierwsze dwa treningi wygrał Leyhe, który skoczył 138 i 131 metrów, w trzecim najlepszy był Ryoyu Kobayashi - 134,5 m.

Fantastyczny występ i drugie złoto Marcela Hirschera

Marcel Hirscher zdobył drugi złoty medal na igrzyskach w Pjongczangu. Austriak prowadził już po pierwszym przejeździe narciarzy alpejskich w slalomie gigancie. Miał 0,63 sek. przewagi nad Alexisem Pinturaultem i 0,66 sek. nad Kristianem Vestvold-Haugenem.

Drugi przejazd nie przyniósł żadnych zmian na pozycji lidera, bo Hirscher osiągnął czas 2:18.04 i całkowicie zdeklasował rywali. Drugiego Norwega Henrika Kristoffersena wyprzedził aż o 1,27 sekundy. Brąz powędrował do Francuza Alexisa Pinturault.

Reprezentant Polski, Michał Jasiczek, nie pojawił się na starcie.

Polacy daleko w kombinacji norweskiej

W niedzielę odbyły się także trzy treningi skoków kombinacji norweskiej. Dwukrotnie najlepszy był Austriak Franz-Josef Rehrl, raz wygrał Japończyk Akito Watabe.

Wystartowało dwóch Polaków. Paweł Słowiok zajął miejsca 26., 29. i 21., a Wojciech Marusarz - 40., 39. i 33.

Pyeongchang Olympics Speed Skating Women Pyeongchang Olympics Speed Skating Women Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo

Ziomek daleko, triumf i rekord Japonki

Wyścig na 500 metrów kobiet w łyżwiarstwie szybkim wygrała Japonka Nao Kodaira, która pokonała dystans w czasie 36.94 sek., bijąc tym samym rekord olimpijski. Druga była reprezentantka gospodarzy, Lee Sang-Hwa, która straciła do zwyciężczyni 0.39 sek. Brąz wywalczyła Czeszka Karolina Erbanova (+0.40).

Nasza jedyna zawodniczka, Kaja Ziomek, uzyskała czas 39.26 sek. i zajęła 25. miejsce.

APTOPIX Pyeongchang Olympics Biathlon APTOPIX Pyeongchang Olympics Biathlon Fot. Andrew Medichini / AP Photo

Minimalne zwycięstwo Martina Fourcade'a

Martin Fourcade, wygrał biathlonowy wyścig na 15 kilometrów ze startu wspólnego. Francuz był faworytem niedzielnej rywalizacji, ale drugiego Niemca Simona Schlemppa pokonał jedynie o... pół buta. Obaj osiągnęli czas 34:47.3, a o tym, kto zwyciężył, musiała zadecydować fotokomórka.

Ostatecznie to Fourcade zdobył swój szósty medal olimpijski (czwarty złoty), a Schlempp musiał się zadowolić srebrem. Na trzecim miejscy dobiegł Norweg Emil Hegle Svendsen. Polacy nie startowali.

Pyeongchang Olympics Freestyle Skiing Men Pyeongchang Olympics Freestyle Skiing Men Fot. Lee Jin-man / AP Photo

Norweg wygrywa w slopestyle'u

Do walki o medale w slopestyle'u stanęło dwunastu zawodników, a każdy z nich miał okazje sprawdzić się w trzech przejazdach. Norweg Oystein Braaten już w pierwszej próbie popisał się świetnym przejazdem, który dał mu wynik 95.00 i pozwolił na zwycięstwo w klasyfikacji. Srebro przypadło Nickowi Goepperowi z USA, a brązowy medal wywalczył Kanadyjczyk Beailieu-Marchand

Klaebo dał Norwegii triumf w sztafecie 4x10 km

Reprezentacja olimpijczyków z Rosji mogła wyprzedzić nas w klasyfikacji medalowej za sprawą zwycięstwa w biegowej sztafecie 4x10 km. Przez większą część wyścigu prowadzili i wydawało się, że Denis Spitsov jako pierwszy przekroczy linię mety.

Stało się jednak inaczej. Znakomicie spisał się Johannes Hoesflot Klaebo, który na ostatniej zmianie wyprzedził Spitsova i dał swojej drużynie zwycięstwo. Norwegowie zdobyli tym samym dziewiąty złoty medal w Pjongczangu i wyprzedzając Niemców awansowali na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Na trzecim miejscu dobiegli reprezentanci Francji.

Abramenko wygrał skoki akrobatyczne

W finale skoków akrobatycznych na nartach triumfował Ukrainiec Ołeksandr Abramenko, dzięki czemu wywalczył pierwszy krążek dla swojego kraju na tych igrzyskach. Srebrny medal zdobył Chińczyk Jia Zongyang, a brąz olimpijczyk z Rosji - Ilia Burov.