Prezes PZSS wściekły na Sochowicza. Takie wpadki już zdarzały się polskim olimpijczykom

Prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Michał Jasnosz jest wściekły na Mateusza Sochowicza, który tuż przed startem zgubił maskę. Z tego względu przypominamy inne wielkie wpadki polskich olimpijczyków.
1 Mateusz Sochowicz bez maski tuż po zakończeniu ślizgu Mateusz Sochowicz bez maski tuż po zakończeniu ślizgu screen

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

- Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Żeby być tak rozkojarzonym... To nie jest spotkanie towarzyskie. Trzeba być skoncentrowanym - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty Michał Jasnosz. Powiedział również, że to 'brak powagi' i zapowiedział, że jeżeli taka sytuacja się powtórzy, to 'szkoda inwestować pieniądze, a mowa o poważnych kwotach'.

Sochowicz ostatecznie zajął 27. miejsce. Polak ewidentnie nie przejął się brakiem maski, którą miał zgubić podczas zakładania płaszcza. Po swoim przejeździe z uśmiechem na twarzy chwalił się, że zrobił to bez maski. - No mask, no mask - mówił do kamery, choć jej brak grozi nawet kalectwem.

2 Krystyna Guzik Krystyna Guzik Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Afera z karabinem

- Przykro mi to mówić ,ale już jest pewne, że przed biegiem sztafetowym ktoś przekręcił przyrządy w moim karabinie - napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Krystyna Pałka, odnosząc się do nieudanego występu na igrzyskach w Soczi.

Podczas sztafety 4 x 6 kilometrów Polka na pierwszej zmianie spudłowała siedem z ośmiu strzałów. Jak później przyznał trener Adam Kołodziejczyk, obserwujący to przez lunetę, wszystkie pociski trafiły poniżej tarczy, w podobnej odległości od celu. Pierwszą hipotezą było, że karabin przestawił się przez przypadek, być może w wyniku potrącenia przez jedną z rywalek na trasie.

W efekcie Pałka musiała pokonać cztery rundy karne i wylądowała na końcu stawki. Jej koleżanki goniły czołówkę, ale ostatecznie ukończyły bieg na 10. miejscu.

Sprawa jest o tyle dziwna, że podobna sytuacja miała już miejsce w tamtym sezonie podczas zawodów Pucharu Świata w Le Grand Bornard. Pałka spudłowała wówczas sześć z ośmiu strzałów.

'Przykro mi to mówić ,ale już jest pewne, że przed biegiem sztafetowym ktoś przekręcił przyrządy w moim karabinie. Jeśli się potwierdzi przypuszczenie odnośnie osoby, która to zrobiła, będzie to wielki szok dla wszystkich' - napisała Pałka. Do tej pory nikomu nie udowodniono winy w tej sprawie.

3

Myślał, że ma medal

Bardzo blisko medalu na igrzyskach w Atenach był bokser Andrzej Rżany. W starciu z Azerem Fuadem Aslanovem był przekokany, że prowadzi na punkty. Dlatego też w końcówce unikał walki ku zdziwieniu rywala. Jak pisała 'Gazeta Wyborcza' jeden z polskich dziennikarzy krzyczał, że przegrywa, ale nie słyszał tego ani Rżany, ani jego trener Ludwik Buczyński. - Nie mieliśmy żadnej informacji w czasie ostatniej rundy. Wiedzieliśmy tylko, że po trzecim starciu Andrzej wygrywa, ale nie wiedzieliśmy ile! - mówił Buczyński.

4 Eliminacje K-1 500m po wywrotce na starcie Aneta Pastuszka Eliminacje K-1 500m po wywrotce na starcie Aneta Pastuszka Fot. Kuba Atys / AG

15 gramów do medalu

To, co spotkało Anetę Pastuszkę (obecnie Konieczną) podczas igrzysk w Atenach, nie zdarzy się większości kajakarzy i kajakarek przez całą sportową karierę. Najpierw przewróciła się tuż przed startem i wpadła do wody, później spóźniła start w dwójce, a wreszcie, gdy w jedynce awansowała do finału - została pozbawiona prawa startu w nim. A wszystko przez to, że jej kajak był za lekki o... 15 g. Właśnie tyle zabrakło do regulaminowych 12 kg. Jeszcze dzień wcześniej łódka została dopuszczona do startu, ważyła 12,1 kg.

Ostatecznie zawodniczka przywiozła medal z tych igrzysk - zdobyła brąz w dwójce z Beatą Sokołowską-Kuleszą.

5 Marcin Czajkowski (z prawej) i Krzysztof Kierkowski Marcin Czajkowski (z prawej) i Krzysztof Kierkowski Fot. Hubert Knosowski / AP

Kapok zabrał szanse na medal

Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski wygrali pierwszy wyścig żeglarskich regat w klasie 49-er podczas igrzysk w Atenach. Jednak zostali zdyskwalifikowani przez... brak kapoków.

Już po powrocie żeglarzy do mariny, jeden z sędziów zauważył brak kapoków u polskiej i włoskiej załogi. Przepisy regatowe tej klasy stanowią, że kamizelki ratunkowe muszą znajdować się na pokładzie łódki od chwili opuszczenia portu do powrotu. Natomiast gdy na maszt komisji regatowej wciągnięta zostanie flaga o symbolu 'Y', kapoki zawodnicy muszą mieć na sobie.

Komentarze (121)
Prezes PZSS wściekły na Sochowicza. Takie wpadki już zdarzały się polskim olimpijczykom
Zaloguj się
 • pivonka

  Oceniono 33 razy 25

  Ok, błąd zawodników, ale może zamiast wysyłać na IO tabuny działaczy, prezesów, asystentów i asystentki wysłać kogoś kto dopilnuję aby zawodnik przed występem w stresie założył wszystkie ochraniacze lub dopilnuję czy w karabinkach ktoś nie przestawił przyrządów celowniczych.

 • eiran

  Oceniono 23 razy 23

  Poza skoczkami, którzy mają austriackiego trenera i może Justyna Kowalczyk, która ma lata doświadczeń, ta reprezentacja to jakiś kabaret. Facio kosztujący sponsora ciężkie pieniądze jedzie na sankach bez maski i jeszcze się tym przechwala, pani biatlonistka sugeruje że koleżanka przeprowadziła sabotaż na jej sprzęcie, dobrze że nie mamy reprezentacji hokejowej na IO, bo z pewnością trafiłby się znowu jakiś amator barszczu ze wzmocnionym krokietem.

 • vicenteolivio

  Oceniono 31 razy 21

  To jest niebywałe... Zgubił swój sprzęt, stracił na starcie szanse na dobry wynik i jeszcze cieszy się do kamery jak głupi do sera, że zrobił to bez maski... Upadek po prostu...
  Następnym razem zrób to bez gaci, błaźnie!!!

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 10 razy 10

  Ma radochę jak bobsleiści z Jamajki.

 • glencok

  Oceniono 10 razy 10

  Przepraszam, a jakie to straszne pieniądze inwestuje Związek S. Saneczkarskich????? Czy już mamy nowoczesny sztuczny tor, gdzie mogą trenować saneczkarze, bobsleiści i skeletoniści? Czy już dorobiliśmy się dzięki związkowi i znalezionym przez niego poważnym sponsorom zawodników którzy regularnie stratują i zdobywają sensowne lokaty w PŚ? Ilu zarejestrowanych młodych zawodników ma związek???

 • arius9

  Oceniono 14 razy 10

  Przeczuwam ogolnoswiatowy spisek przeciwko Prawdziwym Polakom. Zydowsko-niemiecko-ukrainsko-francusko-amerykansko-wegiersko-islamski.

 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 9

  Nie straszcie chłopaka! Pewnie przeczytał nagłówek, że "prezes wściekły" i zawału dostał, że ma krechę u Kaczora...

 • lm648

  Oceniono 8 razy 8

  Popieram opinię, to jest zwyczajny brak profesjonalizmu i głupota ... a od czego jest ten drugi stojący na starcie za tym zawodnikiem ??? ... tak ciężko mieć zapasowe okulary ??? itd. itp. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX