Zimowe igrzyska olimpijskie 2018. Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk, czyli sportowcy nieznani

- Przykro mi, ale nie słyszałem o tych zawodnikach - mówi Sangheon Lee z działu sportowego dziennika 'Kukmin Daily'. - U nas ludzie interesują się łyżwiarstwem, a nie narciarstwem - wyjaśnia Hyun Kyung Kang z 'The Korea Times'. - Zbigniew Bródka? Mistrz olimpijski? Znamy Svena Kramera - tłumaczą Koreańczycy. W piątek w Pjongczangu rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Czy polscy sportowcy przedstawią się gospodarzom?
1 Pjongczang. Inauguracja Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej Pjongczang. Inauguracja Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej Fot. Michael Sohn / AP Photo

Na zimowych igrzyskach wywalczyli 53 medale - 26 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych. W 2010 roku w Vancouver z 14 krążkami, w tym sześcioma złotymi, zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Teraz marzy im się poprawienie tamtego wyniku. Czy Koreańczycy są mocni w zimowych sportach?

2

Korea 53, Polska 20, ale oni mają tylko łyżwiarstwo

- Nie jesteśmy, zimowe dyscypliny nie są u nas popularne - odpowiada Hyun Kyung Kang.

Polska ze swoimi 20 medalami (6-7-7) zimowych igrzysk na dorobek Korei może tylko popatrzeć z zazdrością. Ale my na podium stawaliśmy w pięciu różnych dyscyplinach - w skokach, biegach, łyżwiarstwie szybkim, biathlonie i w kombinacji - a Koreańczycy sukcesy osiągali wyłącznie na lodzie, w zaledwie trzech dyscyplinach: short tracku, łyżwiarstwie szybkim I łyżwiarstwie figurowym.

- To są te dyscypliny, na które najtrudniej na igrzyskach było dostać bilety. Tu jesteśmy znakomici - mówi Kang.

3

Mistrzyni wróciła, by zapalić znicz

- W łyżwiarstwie figurowym już nie, ale ono jest nadal bardzo popularne dzięki Kim Yu-na - precyzuje Sangheon Lee.

Wymieniona przez niego solistka to mistrzyni olimpijska z Vancouver i wicemistrzyni z Soczi, jedyna w historii zdobywczyni olimpijskich medali dla Korei w tym sporcie. Po Soczi 24-letnia wtedy sportsmenka skończyła karierę, w Pjongczangu wystąpiła jako bohaterka ceremonii otwarcia, zapalając olimpijski znicz.

4

Kraj patrzy na skeletonistę

Czy mając igrzyska we własnym kraju Koreańczycy spojrzą na cokolwiek, co będzie się działo poza lodowiskami?

- Zaczynają nas interesować bobsleje, skeleton i snowboard, bo tu mamy przyszłościowych zawodników - mówi Lee. - Yun Sung-bin już jest numerem jeden na świecie w skeletonie i wierzymy, że wygra igrzyska - dodaje Kang. - Bardzo dobrze sprzedawały się bilety na narciarstwo alpejskie, mimo że tam się nie liczymy - przypomina sobie Lee.

In this image made with a multiple exposure, Yun Sung-bin of South Korea speeds down the track during the mens skeleton final competition at the 2014 Winter Olympics, Saturday, Feb. 15, 2014, in Krasnaya Polyana, Russia. (AP Photo/Felipe Dana)
Fot. Felipe Dana (AP Photo/Felipe Dana)

5

Stoch znalazł kibiców. Kilkunastu

Na czwartkowych kwalifikacjach do pierwszego konkursu skoków narciarskich też nie było pusto, choć organizatorzy podając, że było pięć tysięcy widzów zawyżyli faktyczną liczbę co najmniej o sto procent. Ale na trybunach była grupka miejscowych wyposażona w polską flagę i kibicująca naszym zawodnikom, zwłaszcza Kamilowi Stochowi. Czy w sobotę znów będą wspierać latającego Polaka, a wcześniej jeszcze bardziej utytułowaną olimpijkę z Polski, Justynę Kowalczyk?

6

Polski łyżwiarz? Tylko Kramer

- Znam Stocha i Kowalczyk, ponieważ piszę o sporcie i przygotowywałem się do relacjonowania igrzysk. Ale sądzę, że niewielu moich rodaków słyszało o tej dwójce - mówi Kang. - Powiem prawdę, przykro mi, ale nic nie wiem o sportowcach, o których pytasz. Byłoby inaczej, gdyby to byli łyżwiarze - odpowiada Lee. - Zbigniew Bródka? Mistrz olimpijski z Soczi? Niestety, nie pamiętam - dodaje. - Ale łyżwiarzy znamy. Jakich? Na przykład niesamowitego Svena Kramera [Holender jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim i 28-krotnym mistrzem świata - kończy koreański dziennikarz.

Komentarze (78)
Zimowe igrzyska olimpijskie 2018. Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk, czyli sportowcy nieznani
Zaloguj się
 • buzhidao

  Oceniono 27 razy 25

  Jak się jeszcze okaże, że nie słyszeli o bitwie pod Grunwaldem i bigosie to się pogniewamy, oj, pogniewamy.

 • nietyp

  Oceniono 10 razy 10

  Czyli co??? Te wszystkie tytuły w GW na temat naszych "sukcesów", a które zaczynają się zawsze od "Świat zachwycony", Świat oniemiał", Świat podziwia" to są z doopy wzięte??? Niemożliwe..., to musi być jakaś pomyłka!!!

 • cxubmsqq1

  Oceniono 12 razy 10

  A to zgryz, red Jachimiak, prawda?

  Ze tez istnieja na swiecie kraje, ktore pojecia o Polsce nie maja? I maja sie dobrze.... I ludziom zyje sie w nich lepiej.....

  Co dla cios dla polskich ksenofobow......

 • sector23

  Oceniono 8 razy 8

  No to się już kwalifikuje na zawiadomienie do prokuratury! Fundacjo - Reduto, czy jak ci tam - trza działać i zakleić Koreę bilbordami!

 • kato-rznik

  Oceniono 7 razy 7

  Polacy myślą, że są pępkiem świata i że wszyscy ich znają i podziwiają, hehehehe.
  Wymienionych ziomków ja też nie kojarzę.

 • krz w

  Oceniono 6 razy 6

  Nie jesteśmy jedyni w kraju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX