Sport.pl

PŚ w Bad Mitterndorf. Kamil Stoch i jego przeklęty mamut

Puchar Świata przyjechał do Bad Mitterndorf, w którym zostaną rozegrane pierwsze w tym sezonie loty. Skocznia Kulm przeszła niedawno modernizację i pozwala obecnie na próby wynoszące ponad 240 metrów. Niestety, Kamil Stoch nigdy nie poleciał tam więcej niż 214 metrów. Polak w piątkowych kwalifikacjach był dopiero szesnasty. Skoczek przyznaje jednak , że w treningach postanowił nie szaleć.

Stara skocznia pasowała Polakom

Stara skocznia Kulm w Tauplitz, której punkt konstrukcyjny wynosił 185 metrów, bardzo pasowała Adamowi Małyszowi. Polak trzy razy zajmował tam miejsca na podium, a w sezonie 2004/2005 odniósł nawet zwycięstwo. Przed przebudową obiektu na podium znalazł się również Kamil Stoch, który w sezonie 2011/2012 był tam trzeci.

Modernizacja i początek problemów Stocha

Później jednak zdecydowano się na modernizację skoczni, by przygotować ją do mistrzostw świata w lotach w 2016 roku. Jej rozmiar został powiększony o 25 metrów, a punkt konstrukcyjny przeniesiono na 200 metr. Co ciekawe, przed tym sezonem nowe przepisy FIS-u pozwoliły Austriakom powiększyć obiekt o jeszcze 10 metrów, ale tylko na papierze, właśnie dlatego dziś skocznia może się poszczycić HS na 235 metrze. 

Pierwszy konkurs po przebudowie rozegrano 10 stycznia 2015 roku. Co interesujące, większość Polaków odpuściła te zawody, a na Kulm rywalizował jedynie Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł. Inni w spokoju trenowali w Zakopanem. Organizatorom udało się wówczas rozegrać tylko jeden konkurs, bo karty zaczął rozdawać wiatr i obiekt został zamknięty przez... policję. 

6.01.2018, Bischofshofen, Kamil Stoch skacze w serii próbnej. 6.01.2018, Bischofshofen, Kamil Stoch skacze w serii próbnej. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Stoch nie odlatuje na nowej Kulm

Na rozgrywanych w 2016 roku mistrzostwach świata w lotach zjawili się już wszyscy skoczkowie. Niestety, Kamil Stoch zmagał się z najsłabszą dyspozycją od lat, a skoki na mamucie tylko pogorszyły jego formę. W treningach Polak skakał po 180,5 i 176 metrów i już to zwiastowało duże problemy w konkursie. Okazało się jednak, że w kwalifikacjach doszło do prawdziwej sensacji, bo Stoch skoczył zaledwie 134,5 metra i zajął miejsce, które nie dawało mu awansu do zawodów. 

Trochę lepiej było w serii próbnej przed konkursem drużynowym, bo Polak poleciał 214 metrów, ale wyniki nie zostały uznane, bo po kilkunastu skokach odwołano trening ze względu na zbyt mocny wiatr.

W konkursie drużynowym Polska zajęła piąte miejsce. Skoki Stocha nadal nie były jednak rewelacyjne, bo ten latał zaledwie 207 i 202,5 metra. Prevc skakał blisko 240 metrów.

Zmęczenie po TCS

W tym sezonie pierwsze loty na Kulm odbywają się tuż po Turnieju Czterech Skoczni, który Stoch wygrał we wspaniałym stylu. Pierwsze treningi w Bad Mitterndorf nie były jednak tak dobre dla Polaka. Stoch latał po 197 i 198 metrów i zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. Lepiej było w kwalifikacjach, bo nasz najlepszy skoczek pofrunął 202 metry, ale i tak dało mu to dopiero 14. miejsce. Co interesujące, to wystarczyło, by w Internecie zaczęły się pojawiać nazbyt pochopne komentarze, że Polak stracił formę i Stoch nie ma co marzyć o kolejnych triumfach. 

Po skokach przyznał, że czuje się zmęczony po TCS, a w piątek były jedynie skoki treningowe, dlatego nie chciał się przemęczać. - Każdy chce jak najlepiej, ale w dniu treningu i kwalifikacji nie trzeba szaleć, maksymalnie się spinać i dawać z siebie 300%. Wystarczy to, co się potrafi, a już jutro następny dzień i zobaczymy, jak to będzie. - mówił Stoch w rozmowie ze skijumping.pl

Kamil nie jest lotnikiem?

Nie od dziś wiadomo, że w lotach narciarskich najlepiej czują się obecnie Norwegowie, którzy świetne radzą sobie na skoczniach mamucich. Kamil Stoch do takich zawodników nie należy, choć w swojej karierze zaliczył już cztery miejsca na podium właśnie na zawodach w lotach. Polak ma w swojej kolekcji także rekord słoweńskiej Letalnicy (251,5 metra). Do tej pory nowa skocznia w Bad Mitterndorf była dla Polaka zaczarowana. Możemy mieć tylko nadzieje, że Kamil Stoch znajdzie sposób na jej rozgryzienie już w czasie sobotnich lotów. 

Wszystkie skoki Stocha na zmodernizowanej skoczni

Skoki Kamila Stocha na przebudowanej skoczni Kulm:

1. 180,5 metra - trening

2. 176 metrów - trening

3. 134,5 metra - kwalifikacje MŚ w lotach

4. 214 metrów - odwołana seria próbna

5. 207,5 metra - konkurs drużynowy

6. 202,5 metra - konkurs drużynowy

7. 197 metrów - trening

8. 198 metrów - trening

9. 202 metry - kwalifikacje 

Rekord nowej skoczni Kulm należy do Petera Prevca i wynosi 244 metry. Słoweniec ustanowił go 16 stycznia 2016 roku. 

Komentarze (13)
PŚ w Bad Mitterndorf. Kamil Stoch i jego przeklęty mamut
Zaloguj się
 • teaearlgrey

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze nie wiadomo, jak to się zakończy i już "przeklęty mamut"? A może następnym razem wiaterek podwieje mu pod narty, pod krok lub pod okulary i będzie ekstaza? Oj, pismaku! Hehe!

 • Tomasz Werner

  Oceniono 2 razy 2

  Nawet gdyby w tym sezonie już nic nie wygral,to sezon rewelacja.Ale znajac ambicje Kamila cos wygra.Zreszta jutro bedzie w 10 napewno

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Po prostu obłęd i gigantomania. A gdyby tak skoki urządzać w tunelu aerodynamicznym?

 • Adam Samorek

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze. Nie ujawniaj się przed igrzyskami. Olej loty i niech piszą co chcą. Trzymaj formę.

 • pawel.ccc

  0

  Stoch oi ekipa zakwalifikowana na Igrzyska Olimpijskie powinna odpuścić sobie skoki na mamucie i udać się na treningi na małą skocznie do0skonalacą technikę pod kątem skoczni w Phonjangu. Po co teraz przestawiac się na loty narciarskie jak za niecałe 4 tygodnie najważniejsza impreza w czteroleciu a ekipa skoczków jest w rozsypce ? Jedynie Kamil Stoch prezentuje światowy poziom ale drużyna się rozsypała i warto nad tym popracować. Pal licho Kulm, teraz jest najważniejszy odpoczynek po TCS i dobre przygotowanie do IO.

 • kolona

  0

  Ej Majchrzak, jesteś słabej wiary. Przed turniejem 4 skoczni też dziennikarze płakali, teraz jest czas na przygotowanie do IO a jakieś tam skoki po drodze to tylko treningi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX