Sport.pl

Znakomity Kamil Stoch wyrównał rekord Hannawalda, a był nawet lepszy!

Kamil Stoch drugi raz z rzędu wygrał Turniej Czterech Skoczni! Polak nie tylko wyrównał fenomenalne osiągnięcie Svena Hannawalda, ale liczby pokazują, że był nawet lepszy od Niemca. Dodatkowo w XXI wieku większą przewagę w turnieju miał tylko Adam Małysz.
Kamil Stoch z nagrodą za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Kamil Stoch z nagrodą za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Fot. Matthias Schrader / AP Photo

Stoch znowu wygrywa Turniej Czterech Skoczni!

To, co zrobił Kamil Stoch przeszło do historii skoków narciarskich. Polak popisał się dwoma znakomitymi lotami na 132,5 oraz 137 metrów i o 3,2 punktu pokonał Andersa Fannemela.

W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni okazał się znacznie lepszy od Andreasa Wellingera i Andersa Fannemela. 

Czołowa trójka TCS:

1. Kamil Stoch 1108,8 pkt

2. Andreas Wellinger 1039,2

3. Anders Fannemel 1021,3 

Stoch i Hannawald Stoch i Hannawald MATTHIAS SCHRADER/AP

Nawet lepszy od Hannawalda!

Wygrana Stocha oznacza, że został on drugim skoczkiem w historii, który zwyciężył w każdym z czterech konkursów TCS. Pierwszą osobą był Sven Hannawald. Niemiec dokonał tego w sezonie 2001/2002.

Okazuje się jednak, że Polak jest lepszy od Hannawalda. Dlaczego? Polak wygrał aż 6/8 serii w 66. TCS. Dla porównania Niemiec tylko 5 razy był najlepszy. Dominacja Stocha była więc gigantyczna. Polak nie był najlepszy jedynie w czasie pierwszej rundy w Oberstdorfie i w ostatniej serii w Bischofshofen. 

Sven Hannawald 01/02: 1, 2, 2, 1, 1, 1, 1, 3
Kamil Stoch 17/18: 4, 1, 1, 1, 1 ,1, 1, 4

Kamil Stoch na ramionach Piotra Żyły (z lewej) i Dawida Kubackiego po zwycięstwie w Bischofshofen. Kamil Stoch na ramionach Piotra Żyły (z lewej) i Dawida Kubackiego po zwycięstwie w Bischofshofen. Fot. Matthias Schrader / AP Photo

5 zwycięstw z rzędu w Turnieju Czterech Skoczni!

Co interesujące, dla Stocha było to już nawet piąte zwycięstwo z rzędu w TCS, bo na koniec poprzedniego turnieju także wygrał w Bischofsfohen. Tym samym Stoch wyrównał także rekord należący do Helmuta Recknagela i Svena Hannawalda. Oni także wygrali po pięć konkursów z rzędu.

Kamil Stoch i Sven Hannawald po konkursie w Bischofshofen. Kamil Stoch i Sven Hannawald po konkursie w Bischofshofen. Fot. Matthias Schrader / AP Photo

W XXI wieku lepszy tylko Małysz

Największą przewagę nad drugim skoczkiem w Turnieju Czterech Skoczni miał Adam Małysz, który w sezonie 2000/2001 wyprzedził Janne Ahonena aż o 104,4 pkt. Drugie miejsce przypada Mattiemu Nykanenowi, który w 1988 roku wygrał z Jensem Weissflogiem o 99 pkt.

W sezonie 2017/2018 Kamil Stoch wygrał z przewagą 69,6 pkt, co oznacza, że do Małysza i Nykanena zabrakło mu bardzo dużo, ale i tak pozwoliło mu to wskoczyć na trzecie miejsce w tabeli wszech czasów. W XXI wieku lepszy był jednak tylko Adam Małysz.  

Tylko dziewięciu powtórzyło wygraną w TCS

Warto zaznaczyć również, że Kamil Stoch jest dziewiątym skoczkiem w historii i dopiero trzecim w XXI wieku, któremu udało się obronić zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. 


Stoch goni Małysza w liczbie zwycięstw

W Bischofshofen Stoch odniósł także 26 zwycięstwo w Pucharze Świata, co oznacza, że Polak wskoczył na siódme miejsce w tabeli wszech czasów. Przed nim zostały same wielkie legendy tej dyscypliny. 

1  53 - Gregor Schlierenzauer (Austria) 
2. 46 - Matti Nykänen (Finlandia) 
3. 39 - Adam Małysz (Polska) 
4. 36 - Janne Ahonen (Finlandia) 
5. 33 - Jens Weissflog (NRD / Niemcy) 
6. 28 - Martin Schmitt (Niemcy) 
7. 26 - Kamil Stoch (Polska) 

Komentarze (24)
Znakomity Kamil Stoch wyrównał rekord Hannawalda, a był nawet lepszy!
Zaloguj się
 • mirgol_wawa

  Oceniono 10 razy 4

  W święto Trzech Króli jest jeden król. To Kamil Stoch.

 • wm1963

  Oceniono 5 razy 1

  Podczas najazdu na próg w drugim skoku Stocha red. Szaranowicz : .." on lubi skakać z wiatrami z tyłu". Może to jest klucz do sukcesu . Odpowiednia fasolowo-grochowa dieta !

 • red.diplomat

  Oceniono 2 razy 0

  Kamil Stoch jest po tym zwycięstwie drugim z rzędu który wygrał turniej 4 skoczni oraz drugim w historii skoków narciarskich który wygrał 4 z rzędu wszystkie konkursy najbardziej prestiżowego na swiecie turnieju czterech skoczni ! . Niesamowity sukces wymagający zelaznych nerwów i super jakości skoków. Otrzymywane nagrody są stanowczo za małe w porównaniu z innymi sektorami komercyjnego i tak medialnego sportu. To żenujące zarobki i nagrody w stosunku do np piłkarzy którzy porównując 1 ligi zarabiają od 10 do 300 tysięcy Euro !!!! tygodniowo!!!! . Zenujaca niesprawiedliwość biorąc pod uwagę ryzykowaniwm życia i kariery sportowej. Polskie mega firmy państwowe typu Lotos, Orlen, KGHM lub bank PKO BP powinny sponsorowac w Polsce turniej na skoczni w Zakopanem i Wiśle plus trzeci w Słowacji lub Czechach bądź Sloweni z pula nagród 250 tysięcy Euro !!! Dla najlepszych 6 skoczków w odpowiedniej proporcji. To żaden wydatek dla tych miliardowych firm raptem 1 milion złotych ! .natomiast stalibysmy się najbardziej atrakcyjnym turniejem na świecie z oglądalnością minimum 100 milionów ludzi w Europie oraz Azji plus częściowo Ameryka !. Jedną decyzja Prezesa K i mamy turniej który bez budowy ultra drogiego tory Formuły 1 w Polsce mógłby stać się corocznym magnesem dla wielbicieli sportów zimowych plus świetna promocja Polski oraz południa z pięknymi górami i ośrodkami w Zakopanem i Wiśle. Infrastruktura jest juz sprawdzona w pucharach świata z mega frekwencja i nsjleosza publicznisvoa na świecie. Skoro Norwegowie wymyślili w zeszłym roku swój komercyjny turniej Road ski Air to my nie bądźmy w tyle i zróbmy swój "Tour ski jump Poland ". With public TV we have tool to make the event commercial best & biggest in the World. Największy i najlepszy turniej na świecie to tylko milion złotych plus które są minimalną kwotą w kontekście działań promocyjnych wskazanych firm. Co więcej dałoby to świetne przełożenie turystyczne na Polskę i wzrost liczby turystów odwiedzających nasz kraj . Podwojenie tej kwoty w dalszym ciągu nie stanowiłoby żadnego problemu . Polscy Panowie decydenci sportowi i polityczni !! Temat na czasie idealnie nadający się do wdrożenia i rozwoju narciarstwa oraz Polski jako turystycznego centrum Europy centralnej . Służę pomocą w dalszych szczegółach propozycji . Liczę na wsparcie pozostałych użytkowników portalu i dalszych pozytywnych w tym kontekście komentarzy. Pozdrawiam serdecznie.

 • red.diplomat

  0

  Kamil Stoch jest wspaniałym sportowcem ! Przykładem idealnego sportowca który zawsze stawia poprzeczkę na najwyższym szczeblu. Bycie pierwszym i osiąganie rekordów zwycięstw i mistrzostw świata oraz olimpiad plus puchar Świata jest zawsze dla Kamila priorytetowym zadaniem!. Chwała dla Stocha i szczęścia oraz sukcesów w dalszych zawodach pucharu świata. Dodatkowo mistrzostw Świata w lotach oraz najważniejszej i.prezie roku Olimpiadzie a Południowej Koreii ! .Następne 2 zlote medale będą ukoronowaniem pięknej kariery Kamlia Stocha. Stałby się legenda polskich sportów zimowych i legenda światową, ikona światowego sportu skoczków narciarskich !.

 • 0.shary

  Oceniono 2 razy 0

  Król Kamil !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX