Tomasz Sikora liderem Pucharu Świata!

Tomasz Sikora zajął trzecie miejsce w biegu sprinterskim zaliczanym do biathlonowego Pucharu Świata w niemieckim Oberhofie. Oznacza to, że został nowym liderem w klasyfikacji generalnej. Zawody w Oberhofie wygrał Rosjanin Maxim Czudow, a drugi był Niemiec Michael Roesch. Dotychczasowy lider Emil Svendsen ukończył bieg poza pierwszą dwudziestką.

Sikora w żółtej kamizelce lidera? ?

Sikora ruszył spokojnie, w pierwszym strzelaniu zanotował jedno pudło. Świetnie na trasie spisywał się od początku Niemiec Stephan, który w ostatnim momencie zastąpił kolegę z drużyny Michaela Greisa. W pierwszym strzelaniu jedno pudło zanotował lider Pucharu Świata Emil Svendsen, później "dołożył" jeszcze dwa kolejne chybienia i przestał się liczyć w walce o najwyższe miejsca i ukończył bieg na 25. miejscu.

Sikora przyspieszył, a drugie, bezbłędne strzelanie spowodowało, że mógł komfortowo finiszować, wprawdzie z kilkusekundową stratą do najlepszej dwójki zawodów, ale biorąc pod uwagę słaby występ Svendsena, to Sikora był w sobotę największym wygranym.

Zawody w Oberhofie wygrał strzelający bezbłędnie Maxim Czudow z czasem 25:49.5, drugi, ze stratą 12 sekund dobiegł Michael Roesch, a trzeci był Sikora (strata ponad 25 sekund). Niespodziankę sprawił rezerwowy przed biegiem Stephan, który ukończył sprint na 5. miejscu.

To 19. podium Sikory w historii jego występów w Pucharze Świata. Najważniejsze, bo dające mu upragnioną pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Polski biathlonista ma na koncie pięć zwycięstw, osiem razy plasował się na drugiej pozycji, a na trzeciej - sześć.

Polak wystartował o 17.41 jako 42. spośród 118. zawodników, natomiast były lider Svendsen pojawił się na trasie o 17.32.

Jutro o 16:00 start wspólny mężczyzn.

Wyniki, 10 km sprint :

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata :

Klasyfikacja sprintu :

Relacja na żywo

Na trasie o 17.32 pojawił się Emil Svendsen. W swoim pierwszym strzelaniu jedno pudło zaliczył Ole Einar Bjoerndalen. Prowadzi Niemiec Stephan, drugi jest reprezentant Ukrainy Derkach, a trzeci Czech Soukup.

Na drugim strzelaniu jedno pudło zaliczył lider biegu Stephan, który w ostatniej chwili zastąpił na starcie kolegę z zespołu Michaela Greisa. Jedną dodatkową rundę po pierwszym strzelaniu ma również Svendsen. Na trasie pojawił się Tomasz Sikora.

Sytuacja po dwóch strzelaniach: 1. Stephan (1 pudło), 2. Bjoerndalen (3 pudła), 3. Soukup (1 pudło). W swojej pierwszej wizycie na strzelnicy Sikora jeden raz chybił, z kolei w drugim strzelaniu dwa pudła zaliczył Svendsen. Sikora jest na razie 15.

Na razie na finiszu najszybszy jest Niemiec Stephan z czasem 26:26.3 z przewagą ponad 33 sekund nad Soukup. Świetnie na trasie i strzelnicy spisuje się Michael Roesch i wydaje się, że to on może dziś wygrać w Oberhofie.

Sikora świetnie na strzelnicy! Bezbłędne strzelanie i na razie jest drugi ze stratą 22 sekund. Biegnie po lidera! Svendsen zakończył bieg i na razie jest dopiero 12. Może stracić nawet dwie pozycje w klasyfikacji generalnej.

Do mety dotarł Roesch, poprawiając czas Stephana o ponad 20 sekund.

Sikora na mecie! 12 sekund straty do Roescha i jest na razie drugi, co oznacza, że jutro wystartuje już jako lider

Na finiszu zameldował się Maxim Czudow, który z czasem 25:49.5 prawdopodobnie wygra dziś w Oberhofie, Sikora trzeci, ale i tak będzie liderem. Svendsen na razie 23. Emocje opadły, reszta stawki zbliża się do mety. Svendsen ukończył bieg na 25 miejscu. Łukasz Szczurek był 71., a Adam Kwak. 86.,

Koniec biegu! Czudow pierwszy, Roesch drugi, Sikora trzeci, ale jest nowym liderem.