Sport.pl

Narciarstwo alpejskie. Bydliński: Zakończę karierę, je¶li PZN mi nie pomoże. PZN: Jego spraw± zajmie się zarz±d

Łukasz Jachimiak
15.02.2017 11:59
A A A
Maciej Bydliński

Maciej Bydliński (ALESSANDRO TROVATI/AP)

Maciej Bydliński w ostrych słowach zwrócił się do Polskiego Zwi±zku Narciarskiego na Facebooku. 29-letni alpejczyk zagroził, że po sezonie definitywnie zakończy karierę, je¶li nie dostanie pomocy od federacji. - Nie wiem czym Maciek jest rozgoryczony - mówi w rozmowie ze Sport.pl Adam Klimek, kierownik wyszkolenia PZN w konkurencjach alpejskich. Spraw± Bydlińskiego ma się zaj±ć zarz±d zwi±zku
Po zajęciu 30. miejsca w kombinacji na M¦ w St. Moritz Bydliński napisał na Facebooku tak (pisownia oryginalna): "Po raz kolejny ¶wiat pokazuje mi, że brakuje bardzo niewiele. Do¶wiadcza mnie, że samemu nie dam rady wej¶ć na najwyższy poziom. Dlatego też postanawiam zakończyć definitywnie karierę po tym sezonie je¶li nie dostanę pomocy od Polski Zwi±zek Narciarski!!!

P.S Jest to żenuj±ce, że jako jedyny zawodnik najlepszej 30-stki M¦ nie mam żadnego wsparcia od Polski Zwi±zek Narciarski. Można powiedzieć, że uprawiam narciarstwo z doskoku, zarabiaj±c na życie jako trener, a w zjeĽdzie przegrywam 2.5 sekundy, a to jest naprawdę niewiele... WSTYD i HAŃBA za obecne działania PZN na rzecz narciarstwa alpejskiego w Polsce!!!"

- Komentarz w tej sprawie wyda prezydium zarz±du albo zarz±d, który się zbierze w pi±tek. Trudno oczekiwać, że będę to komentował ja, jako kierownik wyszkolenia. Zreszt±, nie czytałem tego, co Bydliński napisał. Ale skoro takie o¶wiadczenie opublikował, to sprawa na pewno będzie na zarz±dzie poruszona - mówi nam Klimek.

Bydliński to olimpijczyk z Soczi, a mistrzostwa ¶wiata w St. Moritz s± już jego pi±tymi w karierze. Przed tym sezonem PZN usun±ł go z kadry. - Trochę żałuję, że tak się stało, liczyli¶my, że Maćka wspomożemy, jeżeli podpiszemy umowę z Tauronem. Nikt mu nie zamyka drogi, ale jako¶ tak wyszło, że na głównych imprezach, z których jeste¶my rozliczani, jako¶ nie bardzo mu wyszło - mówił Klimek w grudniowej, obszernej rozmowie ze Sport.pl o kondycji naszego narciarstwa alpejskiego.

Teraz przypomina swoje słowa. - Nie wiem czym Maciek jest rozgoryczony. W poprzednich latach my¶my przecież stworzyli mu bardzo dobre warunki. Ale na głównych imprezach mu nie wychodziło. Rozmawiali¶my o tym w grudniu - mówi. - Wydaje mi się, że mógłby liczyć na jakie¶ wsparcie, ale to nie do mnie należy decyzja - dodaje Klimek. Tylko czy Bydliński faktycznie może liczyć na pomoc od federacji po otwartym ataku na ni±? - Może był w stanie podenerwowania? Ja zawsze bronię zawodników - mówi Klimek.

Od człowieka odpowiedzialnego w PZN za narciarstwo alpejskie dowiadujemy się, że zwi±zek wreszcie podpisał umowę sponsorsk± z Tauronem. - Ruszyli¶my z Tauronem. Nie w takiej wersji, jaka była przewidziana, ale każdy pieni±dz jest ważny, jestem bardzo zadowolony z tego, że możemy uruchomić grupy juniorskie - mówi Klimek

Czy czę¶ć pieniędzy od sponsora PZN mógłby przeznaczyć dla Bydlińskiego? - Umowa z Turonem ¶ci¶le okre¶la ¶cieżki wydawania pieniędzy. Czę¶ć mamy przeznaczyć na uruchomienie kadr juniorskich, czę¶ć na organizację zawodów szkolnych i młodzieżowego Pucharu Polski, czę¶ć na wsparcie naszych kadr narodowych, bo nie wystarcza na nie ¶rodków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Niewielkimi kwotami będzie można wesprzeć Akademickie Centra Szkolenia Sportowego. Ale Maciek już się wiekowo w nich nie mie¶ci. Musimy inwestować przede wszystkim w młodzież, bo dla niej mamy perspektywiczny, pięcioletni program robiony pod igrzyska olimpijskie w Pekinie, w 2022 roku - kończy Klimek.Co wiesz o Kamilu Stochu?
1/12Ile Pucharów ¦wiata zdobył Kamil Stoch?

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (24)
Zaloguj się
 • orstes

  Oceniono 9 razy 3

  Panowie z Polskiego Zwi±zku Skoków Narciarskich, bo inaczej się tego nie da nazwać, niech się może przejad± na drug± stronę Tatr i zobacz± jak to robi± Słowacy, bo góry maj± takie same jak u nas, a potrafi± przywozić medale z Mistrzostw ¦wiata i mieć dwie zawodniczki na podium w Pucharze ¦wiata.
  A na pocz±tek jak Pan Klimek nie wie jak pomóc naszym zawodnikom, to może chociaż wysyłaj±c kadrę na najważniejsze zawody w roku zapewni im chociaż smarowacza, a nie że zawodnicy i zawodniczki musz± sami narty smarować przed startem, o problemach z kombinezonami też można by wiele napisać. Ale lepiej udawać głupiego i mówić, że się nie wie o co chodzi.

 • public_enemy

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety Bydliński ma rację, miałem okazję rozmawiać z utalentowan± narciark±, która nie mogła się przebić przez zwi±zek. S± tylko pieni±dze dla alpejczyków z rodzin działaczy i trenerów (bez talentu, ale swoi) i to tylko drobne, bo większo¶ć budżetu idzie na skoki. Jako fan skoków cieszę się ze ¶wietnych wyników, ale poza Justyn± w innych sportach w zasadzie nie istniejemy. Nie mamy nawet juniorów, co przy tak wielkim zainteresowaniem nartami w Polsce nie jest normaln± sytuacj±.

 • fabricated

  Oceniono 4 razy 2

  Zamiast dotować te dyscypliny narciarskie, które uprawiane s± masowo to ładuje się 90% budżetu w skoki, które w Polsce uprawia około 50 zawodników.
  To mówi samo za siebie.

 • szuna12

  Oceniono 4 razy 2

  PZN to banda niekompetentnych dziadów. Wł±cznie z Apoloniuszem, a może na czele z nim. Myslę, że i Pani Justyna miała by sporo do powiedzenia w tym temacie. Słowacy, Czesi nawet Węgrzy odnosz± w narciarstwie alpejskim większe lub mniejsze sukcesy. Dlaczego? Niech na to pytanie odpowiedz± dziadki z PZN!!!

 • ano_1963

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej w Dudę zainwestować.

 • zbycho52

  Oceniono 1 raz 1

  Ale Maciek już się wiekowo w nich nie mie¶ci. Musimy inwestować przede wszystkim w młodzież, bo dla niej mamy perspektywiczny, pięcioletni program robiony pod igrzyska olimpijskie w Pekinie, w 2022 roku - kończy Klimek.
  Glupie tlumaczenie,ze ktos sie nie miesci wiekowo.Jezeli jest reprezentantem Polski,to oczywiste jest,ze Zwiazek musi zawodnikowi pomagac.

 • honkers

  Oceniono 1 raz 1

  W dzisiejszym slalomie gigancie, rozgrywanym na Mistrzostwach ¦wiata w Narciarstwie Alpejskim nie startował żaden zawodnik reprezentuj±cy Polskę. Jeste¶my jedynym krajem w Europie, który nie wystawił nawet jednego zawodnika. Wstyd... Byli zawodnicy z Kosowa, Islandii, Andory, San Marino a spoza Europy byli zawodnicy z Indii, Haiti, Boliwii, Madagaskaru i nie był to bynajmniej Król Julian.

 • ar.co

  Oceniono 3 razy 1

  No, wła¶nie, zupełnie nie wiadomo. Du*a też na nartach jeĽdzi, a nie ż±da pomocy od PZN!

 • tableslaw

  Oceniono 2 razy 0

  A te dziadki ze zwiazku to mialy kiedys narty na nogach czy tylko w cv maja wpisane, ze z zawodu sa prezesami i dyrektorami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane