Sport.pl

MŚ w Falun. Krasicki: Wierietielny powinien dostać nową propozycję

- Najlepiej byłoby, gdyby prezes Apoloniusz Tajner złożył nową ofertę Aleksandrowi Wierietielnemu - mówi prof. Szymon Krasicki po biegu sztafetowym kobiet na MŚ w Falun. Polki zajęły piąte miejsce, wygrały Norweżki. Z byłym trenerem kadry zastanawiamy się, co powinno się stać, by na następnych wielkich imprezach Justyna Kowalczyk z koleżankami włączyła się do walki o medale.
Łukasz Jachimiak: Piąte miejsce Polek w sztafecie to wynik potwierdzający, że przynajmniej w damskim wydaniu nasze biegi idą do przodu?

Prof. Szymon Krasicki: Tak, to bardzo dobry wynik po bardzo dobrej walce. Wszystkie zawodniczki spisały się na miarę oczekiwań. Gratuluję im i trenerom.

Docenić ten wynik trzeba chyba tym mocniej, że trochę gorzej, niż mogła, pobiegła Justyna Kowalczyk. Sama mówi, że ma do siebie pretensje.

- Ruszała na swoją zmianę ze stratą około 40 sekund do Theresy Johaug i 30 sekund do Charlotte Kalli. Nie można było oczekiwać, że ona to odrobi. Myślałem, że pobiegnie w czasie zbliżonym do Norweżki i Szwedki, ale troszeczkę przegrała.

Przegrała wyraźnie - z Kallą o 32, a z Johaug o 22 sekundy. Nie twierdzę, że wypadła słabo, bo na swojej zmianie miała niezły, czwarty wynik, ale warto pokazać, że choć nie zmiażdżyła rywalek, to drużyna i tak uplasowała się wysoko.

- Co do tego pełna zgoda. Każda z dziewczyn pewnie mogła pobiec jeszcze trochę szybciej, co pokazuje, jaki nasza sztafeta ma potencjał. Przecież już blisko była czwarta pozycja [do Amerykanek, które ją zajęły, Polki straciły 2,4 s], tuż za trzema potęgami, Norwegią, Szwecją i Finlandią. Jeszcze kilka lat temu na MŚ nie mieliśmy z kogo zestawić sztafety. Teraz mamy wielką Justynę, która na następnych imprezach raczej będzie w jeszcze wyższej formie, bo przecież - jak mówi - zestarzeć się nie zamierza (śmiech). A poza nią mamy trzy dziewczyny, z których każda jest w stanie biegać szybciej. Kornelia Kubińska jest solidna, już się poprawiła w stosunku do tego, co pokazała choćby przed rokiem. Ewelina Marcisz to duży talent, można spokojnie oczekiwać, że w ciągu dwóch lat do następnych mistrzostw pójdzie znacznie w górę. Sylwia Jaśkowiec też według mnie będzie jeszcze lepsza. Czyli za dwa lata będzie można mierzyć w medal. Na pewno bardziej realnie niż teraz.

Potencjał jest, ale jak go w pełni wydobyć, skoro dwie zawodniczki praktycznie nie mają zapewnionej opieki trenerskiej w kadrze? Marcisz na stałe pracuje z Wiesławem Cempą w reprezentacji młodzieżowej, Kubińska też robiła tam bezpośrednie przygotowanie startowe do Falun. Może Apoloniusz Tajner powinien zaproponować trenerowi Wierietielnemu podwojenie pensji w zamian za poprowadzenie całej czwórki?

- Jestem absolutnie przekonany, że Aleksandrowi nie chodzi o pieniądze. On nie jest pazerny. Natomiast, czy zgodziłby się prowadzić następne zawodniczki? Nie wiem. To byłoby duże wyzwanie. Każda z dziewczyn jest na innym poziomie, już teraz inny plan treningowy ma Justyna, a inny Sylwia. Ale to mogłoby być najlepsze rozwiązanie. Takie rozmowy trzeba by było przeprowadzić już wkrótce, wczesną wiosną, zaraz po zakończeniu sezonu. Najpierw z trenerem, a później z zawodniczkami.

Ma pan poczucie, że biegi są przez Polski Związek Narciarski zaniedbane?

- Myślę, że słowo zaniedbane jest zbyt ostrym słowem.

Zbyt ostrym, patrząc na brak tras, na nieistniejące szkolenie, a nawet na bałagan związany z brakiem w kadrze trenera zajmującego się zawodniczkami?

- Bazę, całe zaplecze rzeczywiście mamy w Polsce na poziomie dramatycznie dziadowskim. Mam nadzieję, że głos zdeterminowanej Justyny w końcu zostanie usłyszany, że ona wywalczy i trasę nartorolkową, i kilka tras dla młodzieży, które przy tych kiepskich zimach będą zaśnieżane. Juniorzy nie mają gdzie biegać. Jest tylko 2,5 km w Zakopanem. Śmiech na taki duży kraj. Natomiast wracając do kadr seniorskich, to gorzej jest wśród mężczyzn. Tam poza dobrze biegającym sprinty Maciejem Staręgą nie mamy nikogo. Bo przecież weteran Maciej Kreczmer, przy całym szacunku dla niego, raczej zbytnio się już nie rozwinie.

Nasi biegacze właśnie w Falun zaczęli mówić wprost, że sytuacja w kadrze ich martwi, że nie są zadowoleni ze współpracy z Januszem Krężelokiem. Chyba muszą dostać nowego trenera?

- Do Staręgi trzeba kogoś znaleźć. Tu prezes będzie miał twardy orzech do zgryzienia.

Staręga przez media kokietuje Wierietielnego.

- I dobrze robi (śmiech). Ma rację, kiedy mówi, że to świetny trener. I pomyśleć, że niedawno byli tacy, którzy twierdzili, że Justyna powinna przestać u niego pracować i zacząć z kimś innym. Ale zostawmy te mało rozsądne głosy.

Justyna, która w przeszłości potrafiła mówić wprost, że nie podoba jej się podejście do pracy innych naszych reprezentantów, teraz bardzo ich chwali. Widząc, jak przykładają się do treningów i startów, może spróbować zarekomendować ich trenerowi?

- Nie rozmawiałem z nimi o tym, nie słyszałem o takim pomyśle, ale czuję, że byłoby dobrze, gdyby udało się go zrealizować. O tym, że trener Wierietielny potrafi doprowadzić do świetnych wyników, wiemy przecież już od 20 lat. To on zrobił z Tomasza Sikory mistrza świata w biathlonie, a później stworzył Justynę. Na pewno z dziewczyn na różnym poziomie, a z dużym zaangażowaniem i z wciąż młodego chłopca, który już pokazał talent, taki trenerski as mógłby stworzyć bardzo smaczny koktajl. Gdyby się na to zgodził, moglibyśmy spokojniej patrzeć w przyszłość polskich biegów.

Gdyby się nie zgodził, związek powinien chyba zatrudnić kogoś takiego jak Ivan Hudacz? Przed odejściem do Szwajcarii Słowak dał impuls do rozwoju przede wszystkim Sylwii.

- Na pewno dziewczyny przy nim w siebie uwierzyły. Szkoda, że po jego odejściu związek nie zatrudnił nikogo podobnej klasy. Najlepiej byłoby, gdyby prezes Tajner złożył nową ofertę Wierietielnemu, a przy trenerze szkoliłby się dalej jego asystent Rafał Węgrzyn. On już zebrał sporo doświadczeń, już dużo umie, ma dobrze poukładane w głowie, kiedyś mógłby sam prowadzić naszych zawodników. Mam nadzieję, że do takich rozmów wkrótce dojdzie. Aleksander Wierietielny jako szef polskich biegów to byłaby wspaniała rzecz.

Moment na przeprowadzenie takiej operacji chyba też jest idealny, bo przecież do następnej imprezy mistrzowskiej zostają dwa lata, byłby więc czas, żeby wszystko poukładać?

- Zgadzam się. Takie rozmowy trzeba prowadzić za chwilę. Mam nadzieję, że prezes Tajner z Aleksandrem porozmawia.Zdjęcie Alpina Narty biegowe rekreacyjne RED BIRD Zdjęcie SPACETRONIK Gogle z kamerą Space Action Sport HD 1920x, 15MPx
Alpina Narty biegowe rekrea... SPACETRONIK Gogle z kamerą ...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (17)
MŚ w Falun. Krasicki: Wierietielny powinien dostać nową propozycję
Zaloguj się
 • deus-cosma-deus

  Oceniono 92 razy 62

  Panie Krasicki może pan poprowadzi kadrę? Dajcie spokój Wierietielnemu. To jest starszy Pan, który już ma na głowie 2 zawodniczki, a wy chcecie mu jeszcze zrzucić całą kadrę...I pewnie niech to jeszcze sfinansuje sponsor Justyny, bo prezes na biegi nigdy kasy nie ma?Opamiętajcie się! Justyna i Sylwia niechże trenują pod okiem Wierietielnego, a dla reszty zatrudnić trenera ze Skandynawii. To jest recepta a nie zrzucanie na jednego starszego pana całej mizerii polskich biegów narciarskich.

 • clemek

  Oceniono 43 razy 41

  A my mamy trenera reprezentacji w biegach? Od lat biegi leżą, jedyna Justyna odnosiła sukcesy. Teraz gdy Wieretelny wziął Jaskowiec to od razu medal. Tajner się grzał przy skoczkach, teraz gdy nie ma medalu na MŚ, a w biegach jest to powinien w końcu wybudować ta trase

 • Serge Landrover

  Oceniono 34 razy 32

  Panie Łukaszu, czas JUŻ porozmawiać z Panem Tajnerem. Ostatnie dni słyszymy apel od sportowców (i milionów kibiców) o lepszych warunkach treningowych. To podstawa. Ani On ani władza nie mogą lekceważyć takich rzeczy.

 • spectator_zm

  Oceniono 27 razy 25

  Bajkopisarz Krasicki znów opowiada bajki!
  Wierietielny jest już za stary na użeranie się z całą kadrą. Wystraczą mu aż zanadto Justyna z Sylwią.
  Kadra powinna mieć trenera fachowca oczywiście z zagranicy, najlepiej ze Skandynawii. Hudac wykonał dobrą pracę, wprowadził podstawy i zamiast to kontynuować, to po jego odejściu nie zatrudniono nikogo. "Podstarzały młodzieniec" z PZN oczywiście ma to gdzieś, bo dla niego skoki zawsze będą priorytetem (ależ się wił po dzisiejszej klęsce na skoczni) i pewnie palcem nie kiwnie, by zapewnić kadrze biegaczy i biegaczek zdecydowanie lepsze warunki. Czas najwyższy przewietrzyć fotel prezesa!

 • Oceniono 15 razy 13

  "Ma pan poczucie, że biegi są przez Polski Związek Narciarski zaniedbane?
  - Myślę, że słowo zaniedbane jest zbyt ostrym słowem"
  Chyba Pan wstydu nie ma. Albo rozumu. Toż cały ten wywiadzik, każda Pańska wypowiedź również, świadczy o skrajnym zaniedbaniu, o zwykłym skandalu. Pańskie uniki, by się nie narazić jakiemuś działaczykowi, są żałosne. Lepiej nic nie mówić niż tak kręcić.
  I ten "genialny" pomysł, by obciążyć ponad siły trenera Wierietielnego. O tym, że jest świetny, wiadomo. O tym, że nie tak dawno Tajner chciał mu obciąć pensję - też wiadomo. Ale o tym, że teraz będzie w stanie zamienić się w stachanowca i pracować na trzech etatach - wie tylko Pan. Wie Pan przynajmniej, ile on ma lat? Wie Pan, że od dawna chce już odpocząć? Żenująca ta Pańska bezmyślność i niezborność.

 • anders76

  Oceniono 7 razy 7

  Propozycje z gatunku "nie do odrzucenia" powinien dostac prezes, ma nowe hobby w domu, niech sie nim zajmie na pelen etat. Tam trzeba organizatora, na nartach biegac nie musi byle zapewnial srodki i organizacje. Co potrzeba to mu wielu narciarzy podpowie i wyjasni.

 • oloros11

  Oceniono 10 razy 6

  jak się czyta takie artykuły to się przypominają lata 60 w PRL-u - dosłownie - to samo
  'wielu już tego nie pamięta - ale ja bardzo dobrze
  to są tylko takie roszady personalne - no i stare partyjne powiedzeni e- najważniejsze sa kadry, poświecenie, pracowitości itd
  jak się patrzy na to z perspektywy Falun i od lat znając dobrze środowisko norweskie i Skandynawskie to mi się niedobrze po prostu robi
  w Polsce dalej to jest kraj Janków muzykantów - a czasy są tylko dla Janków Muzyków
  Polska to duży kraj zawsze znajdzie się od czasu do czasu wielki talent - no i zaraz kolo niego budują strefę - później znowu posucha następna 20 lat
  sportu takiego jak narciarstwo biegowe nie da się tak budować - bez systemu planu, pieniędzy, masowości,
  to nie jest sport szczególnie widowiskowy - to nie piłka nożna czy ręczna
  w Norwegii mimo ze jest to ich sport narodowy stale, bezustannie prowadzi się akcje promocyjne a wszyscy gwiazdorzy maj a niemal to w kontraktach zapisane - i uczestniczą bez przerwy w jakiś spotkaniach , wspólnych treningach, zawodach - dzieci , dorosłych , amatorów itd - bez przerwy!! na mistrzostwach ciągle trwają rozmowy o tym jak konkurować z ogólni e sprzętem agd !!
  i maja rożne świetne pomysły , które często wychodzą od Bjorgen czy Petera!!
  świetnie to zrobili Brytyjczycy - po Olimpiadzie w Barcelonie gdzie dostali straszne lanie przeprowadzili debatę - w dwóch częściach
  najpierw spytali się Brytyjczyków czy chcą żeby W, Brytania która juz wiedziała ze za 10 lat zorganizuje Olimpiad w Londynie zdobywali medale , Oczywiście TAK
  druga cześć debaty - wokół pytania co jest potrzebne do tego żeby życzenie sie spełniło
  szybko okazało sie ze trzeba 1, 2, 3 ....- na Olimpiadzie w Londynie zdobyli grad medali - o mało nie wygrali klasyfikacji medalowej - system działa do dzisiaj!!
  dokładnie takla sama debata odbyła się w Norwegii dużo wcześniej - jakieś 20 lat wcześniej!!
  a my czytamy - o tym czy Wieretelny będzie chciał trenować jeszcze przez 2 lata dwie zawodniczki 30 letnie!!!
  kogoś tu poje,,,?

 • oloros11

  Oceniono 9 razy 3

  inna rzecz - Szwajcarzy obliczyli ze zyski jakie państwo osiąga w sferze sportu i okolu sportu są porównywalne z tymi jakie dostarcza system bankowy - Szwajcarii - to jest poważna gałąź przemysłu i usług - w Norwegii jest podobnie
  w :Polsce największa troska jest wokół węgla - którego niedlugo nikt poza polskimi rolnikami kupować nie będzie a w cywilizowanych krajach opalanie węglem jest wręcz ZAKAZANE
  już zrozumieli z e nie ma zapotrzebowani ana takie ilości stali ale to im nic nie zaświeciło w główce
  ten artykuł jest właśnie z takich czasów - węgla i stali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX