Sport.pl

PŚ w Rybińsku. Łuszczek: Kowalczyk potrzebuje cudu

- Byłby potrzebny cud, żeby na dystansach Justyna Kowalczyk powalczyła o medale MŚ w Falun - mówi Józef Łuszczek po piątkowym występie Polki w Rybińsku. W biegu na 10 km stylem dowolnym, w którym zabrakło m.in. Marit Bjoergen, Theresy Johaug i Heidi Weng, Polka zajęła dopiero 36. miejsce w gronie 48 startujących. 11. była Sylwia Jaśkowiec. W sobotę sprint stylem dowolnym, w niedzielę bieg łączony. Relacje na żywo w Sport.pl o godz. 12.30.
Do najlepszej w piątek Astrid Jacobsen Kowalczyk straciła aż 2:44,8. Od Jaśkowiec była gorsza o 1:10,9.

- Nie idzie Justynie ta łyżwa absolutnie - ocenia Łuszczek. - A tak naprawdę to bez względu na styl strasznie się Justyna szarpie. Niestety, nie ma formy, a do mistrzostw świata zostały tylko trzy tygodnie. W Rybińsku to przecież nie był bieg, tylko męczarnia. Ja się męczę, patrząc na to, kciuki mnie już bolą od ściskania, ale wiem, jak bardzo męczy się Kowalczyk. Gdybym mógł, chętnie założyłbym narty i bym ją podciągnął - dodaje mistrz świata z Lahti, z 1978 roku.

Łuszczek martwi się odległą pozycją Kowalczyk, zwłaszcza że w Rybińsku brakuje wielu mocnych zawodniczek. - Gdyby była normalna obsada, to Justyny nie byłoby w "50", bo przecież do Rosji nie przyjechało aż 15 zawodniczek z czołowej "20" Pucharu Świata - zauważa. Ale też próbuje się pocieszać. - Myślę sobie, że może Justynie od początku źle się biegło i szybko postanowiła nie walczyć o wynik, bo i tak by jej nie ucieszył, tylko zrobić sobie trening. To na pewno lepsze niż schodzenie z trasy - mówi.

Oceniając formę Kowalczyk w kontekście coraz szybciej zbliżających się mistrzostw świata, Łuszczek daje jej coraz mniej szans na sukcesy w biegach dystansowych. - W Falun emocje będziemy mieli chyba tylko w sprintach - indywidualnym i drużynowym. Może jeszcze coś się poprawi, ale cud by był potrzebny, żeby na dystansach Justyna powalczyła o medale - ocenia były mistrz.

Według Łuszczka ważnym testem dla Kowalczyk będzie niedzielny bieg łączony na 15 km (7,5 km stylem klasycznym + 7,5 km "łyżwą"). - Żeby jakoś optymistyczniej spojrzeć na Falun, w niedzielę trzeba starać się wygrać. W pierwszej, klasycznej, części, trzeba wyraźnie uciec całej reszcie. Oczywiście w Rybińsku nagle nie pojawią się najmocniejsze biegaczki, ale taka Jacobsen jest w gazie, jeszcze kilka niezłych "klasyczek" się znajdzie, więc gdyby Justyna zdecydowanie z nimi wygrała, to można byłoby liczyć, że w Falun, na dystansach, na których będzie obowiązywał "klasyk" [bieg łączony i bieg na 30 km], ona powalczy o miejsca w czołówce - argumentuje ekspert.

Martwiąc się o Kowalczyk, Łuszczek nie zapomina pochwalić drugiej z Polek startujących w Rybińsku. - Sylwia spisała się bardzo dobrze. Trzeba ją doceniać, bo ostatnio wyraźnie idzie w górę. Tour de Ski skończyła na 16. miejscu, w Otepaeae była z Justyną trzecia w sprincie drużynowym, a teraz wykorzystała brak wielu mocnych zawodniczek i zajęła dobrą, 11. pozycję. To jest bieganie na solidnym poziomie, ona w Falun swoje cele powinna zrealizować - kończy Łuszczek.

O karierze Justyny Kowalczyk i historii biegów narciarskich przeczytaj w książce >>Więcej o:
Komentarze (88)
PŚ w Rybińsku. Łuszczek: Kowalczyk potrzebuje cudu
Zaloguj się
 • mariami

  Oceniono 221 razy 175

  Dajcie jej spokój, przestańcie śledzić każde potknięcie i nagłaśniać każde niepowodzenie. Nie ma formy w tym roku, trudno. Pamiętajmy o jej wspaniałych osiągnięciach dotychczasowych i pomyślmy, że długo nie będziemy mieć takiej zawodniczki. Długo, może nigdy.

 • michelange75

  Oceniono 117 razy 95

  Dziewczyna ponosi efekty uboczne depresji i niestety raczej marne sa szanse aby jej organizm ponosil dodatkowe koszty tej bardzo wyniszczajacej choroby.
  Pani Justyna powinna pomyslec o odpoczynku i zmianie trybu zycia na mniej stresujacy.
  Pozdrawiam serdecznie;

 • jozwa50

  Oceniono 106 razy 68

  Niech każdy z Polaków zrobi 1% tego co Justyna zrobiła dla nas to będziemy najszczęśliwszym krajem na świecie.

 • hildebrant666

  Oceniono 79 razy 55

  Dajcież, kurrrr...., spokój. Osiągnęła bardzo wiele, tym razem ma słabszy sezon i tyle. Po co ta presja, po co "pompowanie" tematu? Gorzej jej idzie tym razem? Dać jej spokój i możliwość odbudowania się i tyle.

 • tadeuszp3

  Oceniono 64 razy 44

  Proponuję, zamiast "cudu", ze dwa dni relaksu, może badania - czy coś nie dzieje się z organizmem, A PRZEDE WSZYSTKIM DUŻO WSPARCIA DLA TEJ, KTÓRA TYLE NAM DAŁA RADOŚCI !!!!

 • boguslawbch6808

  Oceniono 60 razy 36

  Justyna Kowalczyk kończy karierę. Dociera?
  Ja nie zapomnę tych wzruszeń, emocji i radości jakich doświadczyłem dzięki Justynie Kowalczyk
  Dziękuję pani.

 • kalowiec

  Oceniono 32 razy 24

  Kowalczyk to Kowalczyk, wiadoma rzecz od początku sezonu że...sezon na straty, ale słuchać tych idiotów z TVP to dopiero jest sztuka, ci ludzie są albo zaślepieni, albo faktycznie tak głupi i na siłę jakieś nadzieje robią, dmuchają balonik, a tu nic...

 • poppers68

  Oceniono 38 razy 22

  Myślę, że sprawa wyglądała by zupełnie inaczej , gdyby Justyna Kowalczyk obok ( bezsprzecznych) kapitalnych sukcesów sportowych posiadała atrybuty pewnego dekarza z zawodu ale niewątpliwego orła naszych skoków narciarskich - Adama Małysza.
  Skromność , asertywność , dystans do swojego zawodu sportowego.
  To cechy ,za które tak szanowaliśmy tego sportowca . Faceta, który po prostu zawsze szanował innych. Czy też przeciwników na skoczni, czy też rozmówców ( którzy nie zawsze Jemu sprzyjali).
  Potrafił w pewnym momencie powiedzieć : „Pass”. Zrobił to naprawdę z dużą klasą. Nie potrzebował wysyłać sygnałów, których się nikt od Niego nie oczekiwał a dotyczących : spraw osobistych a nierzadko dosyć intymnych wynurzeń. Nigdy swoich porażek nie starał się zrzucać na nieuczciwe zagrania przeciwników.
  I dlatego tak wszyscy ciepło o tym dekarzu pamiętamy…..
  Nie ma i nie było walk fanów z anty- fanami.
  „Prawdziwa cnota – krytyk się nie boi” jak mawiał Klasyk a klasa człowieka nie wynika z tytułów naukowych. Tego się nie nabywa w żadnej szkole…. To się po prostu posiada albo nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX