Kowalczyk, Jaśkowiec i Stoch odczarowali najgorszą zimę XXI wieku

Przez 18 startów w biegach i 19 w skokach czekaliśmy na polskie sukcesy w tym sezonie. W niedzielę w Otepaeae Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym, a Kamil Stoch wygrał w Zakopanem. Do tego dnia oglądaliśmy najgorszą zimę polskiego narciarstwa w XXI wieku.

Kiedy 4 grudnia Stoch przechodził operację stawu skokowego, martwiliśmy się, czy zdąży wypracować formę na lutowe mistrzostwa świata w Falun. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi ma nadzieję na to, że poolimpijska zima nie będzie dla niego stracona i wlał w nas nadzieję bardzo szybko - 29 grudnia, w pierwszym starcie po powrocie, zajął czwarte miejsce w Oberstdorfie, w konkursie rozpoczynającym 63. Turniej Czterech Skoczni.

Stoch prestiżową imprezę ukończył na 10. miejscu, Kowalczyk odpowiednika TCS, czyli Tour de Ski, nie ukończyła. Dokładnie tydzień przed sukcesem w Otepaeae dwukrotna mistrzyni olimpijska zemdlała na trasie podbiegu na Alpe Cermis. Dlatego teraz, stając na podium wspólnie z Sylwią Jaśkowiec, zaskoczyła chyba jeszcze bardziej niż Stoch.

Cała trójka przerwała tak słabą serię startów polskich narciarzy, jakiej w XXI wieku nie widzieliśmy. Odkąd Adam Małysz wskoczył w trwające stulecie trzecim miejscem w Garmisch-Partenkirchen (1 stycznia 2001 roku), w żadnym z następnych sezonów nie czekaliśmy na podium polskich nart tak długo jak tej zimy.

W biegach narciarskich z podium cieszymy się dopiero po 18. a w skokach - po 19. starcie trwającego sezonu. Jak długo musieliśmy czekać w poprzednich latach XXI wieku?

Sezon 2000/2001: 1 stycznia Małysz był trzeci w Garmisch-Partenkirchen, to był szósty konkurs sezonu. Sezonu niezapomnianego - Małysz wygrał w nim ponad połowę konkursów (tylko on dokonał czegoś takiego w historii PŚ) - 11 z 21, został zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni (z najwyższą, wynoszącą ponad 100 pkt przewagą nad drugim zawodnikiem), zgarnął złoto i srebro mistrzostw świata oraz Kryształową Kulę.

2001/2002: 23 listopada 2001, pierwszy konkurs, Małysz pierwszy w Kuusamo, a finalnie znów najlepszy w PŚ, natomiast na igrzyskach w Salt Lake City srebrny i brązowy.

2002/2003: 29 listopada 2002, pierwszy konkurs - Małysz drugi w Kuusamo, w marcu z trzecią z rzędu Kryształową Kulą, a na MŚ w Val di Fiemme podwójnie złoty.

2003/2004: 28 listopada 2003, Małysz drugi w Kuusamo, w pierwszym konkursie sezonu.

2004/2005: 11 grudnia 2004, piąty konkurs - Małysz pierwszy w Harrachovie

2005/2006: Małysz na podium stanął dopiero 7 marca, w 24. konkursie sezonu (licząc z MŚ w lotach i IO w Turynie) - był trzeci w Kuopio. Ale wtedy pierwsze sukcesy zaczęła odnosić Justyna Kowalczyk. 7 stycznia zajęła trzecie miejsce w Otepaea w biegu na 10 km "klasykiem". To był 11. bieg sezonu, a trzeci, w którym Polka wzięła udział. Później Kowalczyk zdobył brązowy medal igrzysk w Turynie, w biegu na 30 km "łyżwą".

2006/2007: Małysz znów wrócił na szczyt, 3 grudnia 2006 roku był trzeci w trzecim konkursie sezonu w Lillehammer. Później zdobył czwarte w karierze złoto MŚ (w Sapporo) i po raz czwarty zdobył Kryształową Kulę.

2007/2008: Małysz przez cały sezon skakał solidnie (jego najgorszym miejscem było 17.), ale na podium nie stanął. Za to 2 grudnia 2007 roku, w czwartym biegu sezonu, Kowalczyk była trzecia (na 10 km "klasykiem" w Kuusamo).

2008/2009: Małysz na podium wrócił dopiero w marcu, zajmując trzecie miejsce w Kuopio, później był jeszcze dwa razy drugi w Planicy, druga była tam też nasza drużyna. Ale Kowalczyk znów zachwycała od początku. 29 listopada, w drugim starcie sezonu, była trzecia w sprincie "klasykiem" w Kuusamo. Na MŚ w Libercu wywalczyła dwa medale złote i jeden brązowy.

2009/2010: 28 listopada 2009 roku Kowalczyk wygrała drugie zawody sezonu - sprint stylem klasycznym w Kuusamo. 5 grudnia Małysz był trzeci w trzecim konkursie sezonu, w Lillehammer. Na igrzyskach w Vancouver Kowalczyk zdobyła złoto, srebro i brąz, a Małysz - dwa srebra.

2010/2011: 18 grudnia 2010 r. Małysz był drugi w Engelbergu, w siódmym konkursie. Dużo wcześniej, 27 listopada, Kowalczyk zajęła drugie miejsce na 5 km "klasykiem" w Kuusamo, w trzecim biegu sezonu.

2011/2012: 3 grudnia Kamil Stoch był trzeci w Lillehammer, w trzecim konkursie sezonu. To była pierwsza zima bez Małysza, który karierę zakończył trzecim miejscem w klasyfikacji generalnej PŚ i brązowym medalem MŚ w Oslo. Kowalczyk, która w Norwegii wywalczyła dwa srebra i brąz, o zakończeniu kariery ani myślała. Na podium wbiegła później niż w poprzednich sezonach - 17 grudnia 2011 - w ósmym starcie sezonu - wygrała w Rogli rywalizację na 10 km "klasykiem", ale wkrótce po raz trzeci wygrała Tour de Ski.

2012/2013: po falstarcie skoczków dopiero w ósmym konkursie, w Engelbergu, Stoch zajął drugie miejsce (to było 15 grudnia). Kowalczyk 2 grudnia, w drugi weekend sezonu, ukończyła na drugim miejscu cykl Ruka Triple. W tamtym sezonie Stoch został mistrzem świata, drużyna wywalczyła historyczny brąz. Kowalczyk w Val di Fiemme zdobyła jedno srebro, ponadto czwarty raz wygrała Tour de Ski i sięgnęła po czwartą Kryształową Kulę.

2013/2014: 29 listopada 2013 roku Kowalczyk wygrała pierwszy start sezonu - sprint "klasykiem" w Kuusamo. Pięć dni wcześniej Krzysztof Biegun wygrał pierwszy indywidualny konkurs sezonu (drugi w ogóle - po "drużynówce"). Fantastycznie rozpoczętą zimę w Soczi złotymi medalami zwieńczyli Stoch i Kowalczyk.

Rozpieszczeni przez naszych narciarzy w trwającym sezonie nie mogliśmy doczekać się ich sukcesów i martwiliśmy się, jak polska ekipa wypadnie na głównej imprezie tej zimy. Oczywiście po niedzieli w Otepaea i Zakopanem nie sposób stwierdzić, że biało-czerwoni na pewno zawojują Falun. Ale ewidentnie wygląda na to, że Kowalczyk, Jaśkowiec i Stoch odczarowali tę zimę i są w stanie z najgorszej od lat uczynić ją całkiem przyjemną.

Zobacz wideo

Polskie medale w Soczi, MŚ w siatkówce, a może kankan Kubota? Wybierz sportowe przeżycie roku

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA