PŚ w Oslo. Drugie miejsce Kowalczyk w biegu na 30 kilometrów. Zdobyła małą Kryształową Kulę!

Norweżka Therese Johaug zdeklasowała rywalki w królewskim biegu na 30 km techniką dowolną w Oslo. Wywalczyła 160 punktów, ale małą Kryształową Kulę za dystanse przegra z Justyną Kowalczyk, która zajęła drugie miejsce

Tak relacjonowaliśmy bieg Kowalczyk na żywo

Plan był taki, że w Oslo w ogóle nie startuję, ale sprawę skomplikował bieg łączony w Soczi, w którym zeszłam z trasy i nie zdobyłam ani jednego punktu - mówiła na MŚ w Val di Fiemme Kowalczyk, która wyjechała z Włoch z jednym srebrnym medalem, poczuciem niedosytu i obietnicą: "Mam jeszcze kilka skalpów do zdobycia i je zdobędę". Jednym z tych skalpów były Kryształowe Kule - duża za klasyfikację generalną Pucharu Świata i mała za klasyfikację biegów na dystansach (w sprintach Kowalczyk będzie pewnie druga, za Amerykanką Kikkan Randall).

O tym, że po raz czwarty w karierze wygra PŚ było wiadomo od triumfu w styczniowym Tour de Ski. O małą musiała rywalizować z Johaug, która przed biegiem w Oslo w klasyfikacji dystansów traciła do Polki tylko 196 punktów, a na trasie wokół Holmenkollen do zdobycia było 160, bo ustawiono cztery lotne finisze.

Johaug biegła samotnie mniej więcej od ósmego kilometra. Kurs u bukmacherów na jej wygraną spadł w tym momencie z 1,50 do 1,01. Norweżka zgarnęła całą pulę i wygrała w wielkim stylu, ale jej strata do Polki wynosi 146 punktów (Kowalczyk ma 950 pkt, a Johaug 804), a do końca już tylko dwa biegi na dystansach w Falun (10 km klasykiem, którego faworytką będzie Justyna i 15 km łyżwą na dochodzenie). Norweżka nie ma szans na odrobienie straty, ale szacunek i słowa uznania za bieg na 30 km, bo rozegrała go po mistrzowsku. Nie ma w tym nic dziwnego - dwa lata temu na tej samej trasie, tą samą techniką, wywalczyła swój pierwszy tytuł mistrzyni świata. Wtedy też zdeklasowała rywalki - wicemistrzynią została Marit Bjoergen, której w niedzielę zabrakło na starcie z powodu przeziębienia. Kowalczyk była trzecia - najlepsze biegaczki narciarskie świata wbiegały wtedy na metę samotnie, pozostałe rywalki nie miały z nimi szans. Tak jak wczoraj - Johaug prowadziła od ósmego kilometra, Kowalczyk szybko się zorientowała, że nie dotrzyma kroku Norweżce, pozwoliła się dogonić reszcie i zaatakowała przed metą, by również finiszować samotnie.

Od środy finał PŚ w Szwecji. Najpierw sprint w Sztokholmie, później trzy biegi w Falun. Kryształy już czekają na Justynę Kowalczyk.