Sport.pl

Biegi narciarskie. Norwedzy w szoku. Czy Bjoergen ryzykowała własnym życiem?

peka, vg.no
24.12.2012 10:19
A A A
Screen z dziennika 'Aftenposten'

Screen z dziennika 'Aftenposten' (Ľródło: aftenposten.no)

Kilka miesięcy temu Marit Bjoergen, która nie wyst±pi w Tour de Ski z powodu wykrytej arytmii serca, zaproponowano kompleksowe badania, ale biegaczka odmówiła - zdradził kierownik reprezentacji Norwegii Vidar Lofshus. Norweska prasa jest w szoku i pyta, czy największa rywalka Justyny Kowalczyk, nie ryzykowała własnym życiem?
Czy Polka znów wygra Tour de Ski? Wszyscy kibicujemy Justynie Kowalczyk

W niedzielę wieczorem norweskie serwisy podały informację, że Bjoergen nie wystartuje w rozpoczynaj±cym się 29 grudnia w Oberhofie Tour de Ski. Powodem s± problemy z sercem biegaczki, które pojawiły się przed sobotnim treningiem - Poczuła się nieswojo. Okre¶liła to jako mały dyskomfort - powiedział jej osobisty lekarz Hans Petter Stokke.

Norwedzy donosz± o arytmii, czyli zaburzeniu rytmu bicia serca, które staje się nieregularne, zbyt szybkie lub zbyt wolne. Okazuje się, że kilka miesięcy temu Bjoergen zaproponowano kompleksowe badania, tzw. screening serca. Polega on m.in. monitorowaniu ci¶nienia tętniczego krwi, te¶cie wysiłkowym, sprawdzeniu zwężenia naczyń krwiono¶nych, ocenia wydolno¶ć mię¶nia sercowego i sprawdza jego budowę. Wszystko po to, by wykryć ewentualne problemy, jakie mogłyby się pojawiać w przyszło¶ci. Bjoergen jednak odmówiła.

- Uznali¶my, że badanie nie było konieczne - wyja¶nia w rozmowie z gazet± "Verdens Gang" kierownik reprezentacji Vidar Lofshus. - Nie zrobili¶my screeningu, ale miała testy na choroby układu kr±żenia poprzez badanie krwi oraz EKG i wszystko było w porz±dku - dodaje.

Norwedzy s± w szoku i przypominaj±, że na atak serca zmarł wiosn± wicemistrz olimpijski w pływaniu z Pekinu Alexander Dale Oen. Już wtedy pytano, czy wyczynowi sportowcy nie ryzykuj± własnym zdrowiem. Problemy z arytmi± mieli też biegacze narciarscy Kristian Tettli Rennemo oraz Martin Johnsrud Sundby. Teraz zmaga się z nimi Bjoergen.

Zdaniem Hansa Pettera Stokkego biegacze s± szczególnie narażeni na tego typu problemy. - Ryzyko wyst±pienia arytmii serca jest u nich 15 proc. większe. Mięsień sercowy jest mocno eksploatowany i ¶ciany s± rozci±gnięte. Fizjologicznie serce staje się większe, co może wpływać na rytm jego bicia - stwierdził lekarz.

Rennemo i Sundby'emu kłopoty z sercem nie przeszkodziły w kontynuowaniu kariery. Trener Bjoergen Egil Kristiansen jest pewien, że jego podopieczna też szybko wróci do sportu. - Tour de Ski, jeden z jej najważniejszych celów w tym sezonie ma z głowy, ale nie ma mowy, żeby na dobre zakończyła karierę - stwierdził szkoleniowiec. Lekarze podkre¶laj±, że sobotnie zaburzenia mog± okazać się nieszkodliwe i nie być oznak± czego¶ poważnego.

Noc z soboty na niedzielę biegaczka spędziła w szpitalu w Trondheim, po czym została zwolniona. Przejdzie jeszcze szereg badań. W stałym kontakcie SMS-owym była z ni± koleżanka z reprezentacji Therese Johaug. - To była strasznie smutna wiadomo¶ć i szok dla nas wszystkich. Wiemy, jak bardzo chciała wygrać Tour de Ski. Ale zdrowie jest najważniejsze - powiedziała Johaug. I dodała, że teraz wszystkie Norweżki pobiegn± dla niej.

Jeszcze żadna Norweżka w historii nie wygrała klasyfikacji generalnej tych zawodów. W ostatnich trzech edycjach Tour de Ski najlepsza była Justyna Kowalczyk. Tegoroczna edycja zacznie się w sobotę, a zakończy 6 stycznia.Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (235)
Zaloguj się
 • ja.tutejszy

  Oceniono 100 razy 70

  Czyżby¶my za jaki¶ czas mieli zobaczyć Bjorgen z wszczepionym rozrusznikiem serca ?
  Jak go Norwegowie odpowiednio podkręc± to Marit będzie zapitalała jak skuterek ¶nieżny.

 • bajo-bongo

  Oceniono 72 razy 62

  Lekarz specjalista zalecił badanie, a kierownik reprezentacji (czyżby lekarz) uznał to za mało istotne. Czyli kryj± kosztem zdrowia zawodniczki doping, bo bez w±tpienia badania wykazałyby to i owo. Dla mnie jest to zwykle szachrajstwo. Sport to zdrowie? Sport to szmal + widowisko.

 • brrr3

  Oceniono 56 razy 54

  Marit dobrze wie, co zrobiła Ľle. Jak się kto¶ faszeruje betamimetykami, to musi brać pod uwagę wyzwolenie u siebie arytmii. Zmniejszy dawki "leków" i cudownie wyzdrowieje, jak mniemam. :-)
  p.s. "poguglujcie" sobie działanie tych leków, to się rozja¶ni.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 133 razy 53

  Dziennikarz przeprowadza wywiad z Bjorgen
  -Co Pani na rewelacje, ze wyglada Pani jak facet?
  -A.. kolo h.. mi to lata

  I wyszly koksy.

 • julianaugustyniak

  Oceniono 54 razy 46

  Astma, arytmia i inne dolegliwosci chorobowe s± tak powszechne w sporcie że trzeba by współczuć niemal wszystkim sportowcom z powodu ich zrujnowanego zdrowia i nie zazdro¶cić kasy jak± zdobyli. Sport się oddala od zwykłych ludzi i nie ma na to rady. Już niedługo sportowcy, wzorem gladiatorów, będ± mówili:
  "Ave Kibice! Id±cy na ¶mierć pozdrawiaj± Was!"

 • rammcio

  Oceniono 54 razy 42

  Sprawa jest jasna i prosta- jak się faszerujesz anabolami to kończysz jako inwalida i dobrze że wreszcie prawda o wielkiej Marit ujrzała ¶wiatlo dzienne

 • polskieeuro2012.blogspot.com

  Oceniono 56 razy 38

  Moi drodzy - wiemy wszyscy jaki mamy stosunek do zażywania prochów na astmę przez Norweżki...
  Wielu powie, że sama sobie winna !

  Ale nie zmienia to faktu, że współczuje Jej, tak samo jak Real Madryt trenerowi Barcy, mimo że to odwieczny rywal królewskich!

  W takich chwilach nie ma to znaczenia !!!

  Tym bardziej w takich dniu jak dzi¶... w kraju, w którym 95% ludzi uważa się za katolików - tyle zawi¶ci... !

  ZDROWYCH i wesołych ¦wi±t Wam życzę... Justynie Kowalczyk, Bjorgen i innym jej rywalkom też... !
  Niech wygra w szlachetnej rywalizacji !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Biegi narciarskie mężczyzn - Puchar ¦wiata

  lp. zawodnik punkty
  1 Martin Johnsrud Sundby 1448
  2 Siergiej Ustiugow 1064
  3 Matti Heikkinen 837
  4 Alex Harvey 740
  5 Marcus Hellner 668
  6 Dario Cologna 620
  7 Emil Iversen 611
  8 Finn Haagen Krogh 599
  9 Johannes Hoesflot Klaebo 509
  10 Maurice Manificat 503
  54 Maciej Staręga 94

  • Lider P¦
 • Biegi narciarskie kobiet - Puchar ¦wiata

  lp. zawodniczka punkty
  1 Heidi Weng 1651
  2 Ingvild Flugstad Oestberg 1285
  3 Krista Parmakoski 1262
  4 Stina Nilsson 1109
  5 Jessica Diggins 827
  6 Marit Bjoergen 797
  7 Maiken Caspersen Falla 705
  8 Laura Mononen 517
  9 Julija Czekalowa 516
  10 Kerttu Niskanen 496
  16 Justyna Kowalczyk 336

  • Lider P¦
Najczę¶ciej czytane