Sport.pl

Biegi narciarskie. Kowalczyk znowu upadła i do Bjoergen traci już 118 punktów

Robert Błoński
07.03.2012 17:52
A A A
Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

W połowie biegu finałowego Justyna Kowalczyk próbowała wyprzedzić blokuj±c± j± Norweżkę Astrid Jacobsen i zaatakować Marit Bjoergen. Przewróciła się, ale dzięki heroicznej postawie obroniła trzecie miejsce
LP: Zawodnik: Kraj: Czas (min:ss) :
1. Marit Bjoergen Norwegia 3:32.9
2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen Norwegia +1.7
3. Justyna Kowalczyk Polska +7.5
Wydaje się, że Polce będzie piekielnie ciężko zdobyć czwart± z rzędu Kryształow± Kulę. Tym bardziej, że musi walczyć z koalicj± Norweżek, które robi± co mog±, by to Bjoergen triumfowała w następn± niedzielę w szwedzkim Falun. Do końca rywalizacji w P¦ zostało pięć biegów i 510 punktów do zdobycia. W tym aż 160 w niedzielnym biegu na 30 km technik± klasyczn± w Oslo. Polka jest mistrzyni± olimpijsk± z Vancouver na tym dystansie, gdzie po pasjonuj±cym finiszu pokonała Bjoergen. W ¶rodę nie miała okazji zmierzyć się z liderk± Pucharu ¦wiata, choć walczyła do ostatniego oddechu.

Kwalifikacje przegrała tylko z Bjoergen i było wiadomo, że najwcze¶niej pobiegn± dopiero w finale. Obie zgodnie wygrywały swoje biegi w ćwierćfinale i półfinale.

Finał miał być rywalizacj± dwóch aktorek, ale we wszystko wmieszała się Norweżka Astrid Jacobsen. Wystartowała w piorunuj±cym tempie, wyprzedziła Kowalczyk, pu¶ciła przed siebie Bjoergen, utrzymywała tempo koleżanki i kontrolowała, by Polka nikogo nie wyprzedziła. Trzyosobowa grupa zostawiła daleko rywalki. Dramat rozegrał się tuż za zakrętem, w momencie kiedy na trasie zrobiło się trochę szerzej. Kowalczyk spróbowała min±ć Jacobsen, ale nie udało się - runęła jak długa. Szybko się zebrała i, choć dogoniła j± Kanadyjka Chandra Crawford i nawet na moment wyprzedziła, to jednak Kowalczyk odebrała jej miejsce na podium.

W trzech ostatnich biegach Polka leżała trzy razy - dwa upadki w sobotnim biegu ł±czonym w Lahti kosztowały j± miejsce na podium i utratę żółtej koszulki liderki P¦. - Czwarta z rzędu Kryształowa Kula pozostaje marzeniem Justyny, ale one czasem się nie spełniaj± - mówił w ¶rodę trener Aleksander Wierietileny. I dodawał, że celem Justyny w marcu jest wygrana jeszcze jednego biegu. Nie chciał powiedzieć, którego, ale łatwo się domy¶lić, że chodzi o niedzieln± "trzydziestkę" klasykiem. - Cel, który sobie postawiła, je¶li wszystko będzie w porz±dku z głow±, powinna osi±gn±ć - powiedział Wierietielny.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • kibol1982

  Oceniono 29 razy 23

  Przeciez 3 miejsce to super wynik(szczególnie patrz±c na upadek)!Oczywi¶cie w kontekscie P¦ można zaryzykowac stwierdzenie,że Marit juz sobie tę kulę zapewniła(albo przynajmniej wykonała milowy krok)!
  Ja cały czas wierzę w Justynę,bo to jest sport i wszystko jest mozliwe!Kowalczyk juz nic nie musi ,bo TdS i Jakuszyce padły jej łupem!Najwazniejsze jest to zeby po tym sezonie zrobiła porz±dek z kolanem!
  I proszę Was nie porównujcie techniki Marit i Justyny!Marit jako mała dziewczynka uprawiała chyba narciarstwo alpejskie więc technike jazdy na nartach ma perfekcyjn±!Zreszt± w Norwegii chyba kazdy biega na nartach ,bo oni maj± to w krwi!Nasza zaczęła biegać w wieku 15 lat i zawsze będzie miała braki( i tak się poprawiła )!I nawet mimo tych braków walczy jak równy z równym z Bjoergen!
  A tak na marginesie to życzę wszystkmim polskim sportowcom takich wyników jakie osi±ga Justa!Tak naprawdę tylko jeszcze Radwańska przysparza jaki¶ powodów do dumy!I co ciekawe to zawszę na Justynę i Agnieszke leje się najwięcej polskiego jadu!

 • deus-cosma-deus

  Oceniono 25 razy 15

  Gdy Randall wywinęła orła a mimo to była 3 wszyscy j± chwalili za znakomit± postawę, gdy to samo robi Kowalczyk wszyscy biadol±. To tylko w Polsce możliwa jest taka hipokryzja i wychwalanie wszystkich rywali a dowalanie dziewczynie która z kontuzj± biega niemal od pocz±tku tego sezonu.

 • niemen2_2

  Oceniono 13 razy 13

  Justyna,głowa do góry,dla mnie jeste¶ najlepsza.Powodzenia.

 • deus-cosma-deus

  Oceniono 27 razy 13

  Justa swoje w tym sezonie już zrobiła. Upadki w sprintach zdarzaj± się lepszym do Justyny sprinterkom. Natomiast po upadku wywalczyć podium już nie wszystkim. Follis w zeszłym roku i w tym roku Randall dokonały takiej sztuki-czyli wybitne sprinterki.I za to Ju¶cie należ± się brawa! Kwestia KK jest przes±dzona, uważam że Justa powinna teraz zacz±ć się oszczędzać, tym bardziej że w przeciwieństw do Marit i innych rywalek NIE MA DLA KOGO się męczyć. Niech da wyszaleć się internetowym trollom które bij± rekordy w głupocie i podło¶ci-tylko w tym mog± zaistnieć-to jedyne ich osi±gnięcia!

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 12 razy 10

  Tak się zastanawiałem swego czasu, ilu zwycięstw Kowalczyk lub Sikory potrzeba, żeby na forach pojawili się snafcy tych sportów?

 • lokinex

  Oceniono 11 razy 9

  przed sezonem Biergen my¶lała o tur de ski(kasa! nie wyszło)ochłapy niech sobie weĽmie ale i tak wierze że w P¦ Justyna j± pokona.POLSKA GÓRˇ!!!!!!

 • pytton

  Oceniono 15 razy 9

  BRAWO JUSTYNA! TAK TRZYMAC!

  Hehehe - chcialbym, by w przynajmniej trzech innych dyscyplinach sportowych trzecie miejsce polskiego reprezentanta/ki bylo uznawane za 'tragedie' :D

 • augenthaler

  Oceniono 12 razy 8

  Bardzo szanuje Kowalczyk za to co osiagnela w swojej karierze. Jest najwybitniejsza polska biegaczka narciarska w historii i jedna z najwybitniejszych na swiecie. Absolutnie nie chce sie czepiac, ale musze sobie zadawac pytanie dlaczego w ostatnich biegach z calej czolowki PS tylko ona sie przewracala? Po prostu pech i przypadek, czy moze brak odpornosci psychicznej i koncentracji?

 • ssurtsey

  Oceniono 15 razy 7

  Może zamiast tego biadolenia tu ekspertów, ruszycie tyłki sprzed komputerów i sprawicie, że nie będzie tylko Kowalczyk a za ni±... nikogo? Widocznie Norweżki nie przesiaduj± tyle przed klawiaturami a po prostu uprawiaj± sporty. Wtedy szanse się wyrównaj±.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Biegi narciarskie mężczyzn - Puchar ¦wiata

  lp. zawodnik punkty
  1 Martin Johnsrud Sundby 1448
  2 Siergiej Ustiugow 1064
  3 Matti Heikkinen 837
  4 Alex Harvey 740
  5 Marcus Hellner 668
  6 Dario Cologna 620
  7 Emil Iversen 611
  8 Finn Haagen Krogh 599
  9 Johannes Hoesflot Klaebo 509
  10 Maurice Manificat 503
  54 Maciej Staręga 94

  • Lider P¦
 • Biegi narciarskie kobiet - Puchar ¦wiata

  lp. zawodniczka punkty
  1 Heidi Weng 1651
  2 Ingvild Flugstad Oestberg 1285
  3 Krista Parmakoski 1262
  4 Stina Nilsson 1109
  5 Jessica Diggins 827
  6 Marit Bjoergen 797
  7 Maiken Caspersen Falla 705
  8 Laura Mononen 517
  9 Julija Czekalowa 516
  10 Kerttu Niskanen 496
  16 Justyna Kowalczyk 336

  • Lider P¦
Najczę¶ciej czytane