Sylwetka wicemistrza świata juniorów w skokach narciarskich Macieja Kota

Niepełnoletni jeszcze Maciej Kot z Zakopango wicemistrzem świata na normalnej skoczni w Szczyrbskim Plesie. Przegrał tylko z Austriakiem Lukasem Muellerem. Srebro dla Fina Ville Larinto, szóstym zawodnikiem obecnego sezonu PŚ w skokach narciarskich

Co bym w sobie zmienił? Chyba nic - odpowiadał uczeń zakopiańskiego liceum im. Oswalda Bazlera w ankiecie skijumping.pl. Dziewiątego czerwca skończy 18 lat. Pierwszy skok oddał w wieku dziewięciu lat (2000 rok), pierwszy sukces odniósł w 2007 roku. Wygrał zawody FIS CUP w Zakopanem i, nieoczekiwanie dla wszystkich, Fin Hannu Lepistoe powołał go do kadry seniorów na Puchar Świata. Zadebiutował w nim 10 marca 2007 roku w Lahti w konkursie drużynowym. Skoczył 118 i 102 m. W konkursach indywidualnych startować nie mógł ze względu na brak wymaganych przez FIS punktów uzyskanych w międzynarodowych startach.

W poprzednim sezonie potrzebne kwalifikacje uzyskał i aż jedenaście razy startował w PŚ. Kwalifikował się do konkursów głównych, ale punktów PŚ nie zdobył. Druga seria i czołowa trzydziestka była dla niego poza zasięgiem. Najbliżej był w Libercu, gdzie zajął 31. miejsce.

Ten sezon to przede wszystkim sukcesy w Letnim Grand Prix. W Zakopanem był siódmy, na osiem startów aż siedem razy kwalifikował się do trzydziestki, trzy razy był w drugiej dziesiątce. Ostatecznie, w klasyfikacji generalnej był 17. Wywalczył 104 punkty.

Zimą znowu nie mógł się odnaleźć. Dwa starty w PŚ (Bischofshofen i Zakopanem) zakończył na pierwszej serii.

W ubiegłym roku również brał udział w MŚ juniorów. W Zakopanem był siódmy indywidualnie i trzeci drużynowo. Srebrny medal ze Szczyrbskiego Plesa to jego największy sukces.

Jego ojciec jest fizjoterapeutą kadry A skoczków, a o rok starszy brat Jakub jest również skoczkiem.