Pyeongchang 2013. Łyżwiarze na medal, narciarze się rozpędzają

Po świetnych występach w sobotę, zawodnicy reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska jeszcze lepiej poradzili sobie w niedzielę. Nasza kadra podczas X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Pyeongchang zdobyła już 31 medali.

W niedzielę rywalizację w Korei Południowej zakończyli łyżwiarze szybcy. Polacy wystartowali w finale na 1000 metrów. Srebro zdobył Adam Szymko (Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Podlaskie), a z brązem do Polski wrócą Marta Wullert (Oddział Regionalny OS Śląskie) i Paweł Menducki (Oddział Regionalny OS Świętokrzyskie). W sumie nasi łyżwiarze szybcy z Korei przywiozą 12 medali: trzy złote, cztery srebrne i pięć brązowych.

Hokeiści halowi wciąż mają szansę na złoto

Nasi hokeiści halowi w swojej grupie rywalizują z reprezentacjami USA i RPA. Polscy zawodnicy przegrali wprawdzie dwumecze z tymi zespołami - z RPA 2:6 i 1:4, z USA 0:6, 4:7, ale turniej jest tak skonstruowany, że wciąż mają szansę na złoty medal. W poniedziałek zagrają z drugą drużyną w swojej grupie - USA. Zwycięzca tego meczu zmierzy się we wtorek w finale z RPA, a przegrany wróci z Korei z brązowym medalem.

Giganci na nartach

W drugim dniu rywalizacji narciarzy zjazdowych zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mieli do pokonania slalom gigant. Drugi medal, tym razem złoty, zdobyła najstarsza w naszej reprezentacji Maria Ogińska (Oddział Regionalny OS Wielkopolskie-Poznań), która pamięta zimowe igrzyska z 1985 roku. Pierwsze miejsca zajęli również: Paweł Gredka (Oddział Regionalny OS Świętokrzyskie) i Patryk Czaplicki (Oddział Regionalny OS Lubuskie). Srebrne medale zdobyli: Monika Gil, Dawid Kujawowicz, Adrian Formas i Sabina Czernic.

W dwóch finałach wystąpili narciarze biegowi. Na 500 metrów trzecia była Monika Popiołek (Oddział Regionalny OS Kujawsko-Pomorskie). W finale 100 metrów techniką klasyczną złoty medal zdobyła Justyna Wasiluk (Oddział Regionalny OS Podlaskie), a srebrny Artur Kosior (Oddział Regionalny OS Lubelskie).

Ze złotem do Polski wróci zawodnik biegu na rakietach śnieżnych Krzysztof Czachor (Oddział Regionalny OS Małopolskie).

X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych kończą się 5 lutego. Rywalizuje w nich 2300 zawodników ze 111 krajów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska składa się z 41 zawodników, którzy do tej pory zdobyli 31 medali.