Etiopczyk w Vancovuer: Inni na śniegu biegają, on się ślizga

Gdyby Robel Teklemariam chciał wytłumaczyć rodakom, czym się zajmuje, nie dałby rady.

Najbliższe w słowniku Etiopczyków biegom narciarskim "beredoe shetele" oznacza ślizganie się na śniegu. - To proste. Mamy jedno słowo na określenie wszystkiego, co jest zmrożone i leci z nieba - mówi Etiopczyk, który wczoraj wystartował w biegu na 15 km stylem klasycznym. Trudno się dziwić, większość Etiopczyków nigdy nie widziała śniegu, na nizinach średnia roczna temperatura wynosi 28 stopni.

Teklemariam białe dziwo zobaczył, gdy miał 9 lat. Jego matka Yeshareg Demisse dostała pracę w ONZ i przeprowadziła się do Nowego Jorku. Robelowi w wielkim mieście się nie spodobało, szybko przeniósł się do szkoły w narciarskim kurorcie w Lake Placid. - Jego trener powiedział mi, że gdy Robel pierwszy raz założył narty, od razu się w nich zakochał - tłumaczy mama Teklemariama.

- Siła, która prowadzi jego narty pochodzi z jego wnętrza. Pamiętam, gdy zobaczyłem go pierwszy raz. Był mały i chudy, ale miał wielkie serce do nart - opowiada jego trener.

Kilka lat później Robel usłyszał od kolegi, że mógłby reprezentować ojczyznę w igrzyskach olimpijskich. - Od tego czasu zacząłem się zastanawiać. Zdecydowałem, gdy zobaczyłem Kenijczyków występujących na igrzyskach w Nagano w 1998 r. - mówi 35-letni biegacz.

W wysłanie Teklemariama na igrzyska w Turynie zaangażowała się cała rodzina. Bracia pomogli założyć w Richmond w stanie Wirginia etiopską federację narciarską. Obok matka otworzyła restaurację i wspomagała syna finansowo. - Robel pokazał, że miejsce urodzenia nie jest ważne. Wystarczy chcieć - mówi Yeshareg Demisse.

W Turynie debiutant w biegu na 15 km zajął 88. miejsce (startowało 99 zawodników), 9 minut za zwycięzcą. - Dotarłbym do mety, nawet gdybym musiał pokonać trasę na kolanach - mówił Teklemariam.

Po igrzyskach wrócił do Etiopii, ale by zarobić na przygotowania, jeździł po świecie i pracował jako instruktor narciarski. W Austrii, Japonii i USA. Pociągiem zjeździł Europę, by wywalczyć minimum kwalifikacyjne na igrzyska w Vancouver. Udało mu się dopiero miesiąc temu, na mistrzostwach Szwajcarii zajął 25., ostatnie miejsce. 23. Polak Andrzej Honczar wyprzedził go o 4,5 min.

Przez ostatnie tygodnie Teklemariam trenował w Addis Abebie. Zakładał ciemne okulary oraz nartorolki i ćwiczył na ulicach, wzbudzając sensację wśród przechodniów bardziej przyzwyczajonych do oglądania biegaczy długodystansowych.

- Zatrzymały mnie dwie osoby i spytały, co robię. Powiedziałem, że trenuję przed igrzyskami. Spytali się, czy jestem w reprezentacji Etiopii. Odparłem, że widzą całą reprezentację Etiopii - mówi Teklemariam.

W Vancouver 35-letni narciarz marzył, by nie przybiec na metę ostatni. - Ale na pierwszym miejscu też mi nie zależy. Chcę zainteresować rodaków sportami zimowymi. Największym moim marzeniem jest, bym nie zakwalifikował się na igrzyska w Soczi w 2014 r. Bo to oznaczałoby, że znalazł się Etiopczyk szybszy ode mnie - tłumaczy.

Cel na Vancouver Teklemariam zrealizował - zajął 93. miejsce na 95 zawodników. Do Szwajcaria Dario Cologna stracił 11 minut i 42,6 s.

Super-blog Vancouver - najciekawsze wpisy dziennikarzy i korespondentów Sport.pl prosto z igrzysk

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! ?

Copyright © Agora SA