Iga Świątek awansowała do IV rundy Australian Open! Wygrana z faworytką

Iga Świątek znów w 1/8 finału Wielkiego Szlema! Polka pokonała Donnę Vekić 7:5, 6:3 w trzeciej rundzie Australian Open i w meczu o ćwierćfinał zmierzy się z inną rewelacją turnieju, Estonką Anett Kontaveit. Do tej pory Świątek nie przegrała w turnieju ani jednego seta.

Awans do czołowej szesnastki w Australian Open to dla Świątek wyrównanie największego do tej pory sukcesu w Wielkim Szlemie, z Roland Garros 2019.  Sukces tym cenniejszy, że Polka w Melbourne wróciła do gry po dłuższej przerwie, odpoczywała od ubiegłorocznego US Open. Dlatego właściwie jeszcze w żadnym meczu w Australii nie była zdecydowaną faworytką: ani w pierwszej rundzie z Timeą Babos, ani w drugiej z Carlą Suarez Navarro. A tym bardziej w meczu z Donną Vekić, 20. w rankingu WTA.

Od początku widać było, że spotkanie będzie wyrównane, a obie tenisistki świetnie trzymały swój serwis. Świątek przy stanie 3:3 obroniła aż trzy break pointy, a później kontrolowała grę i wydawało się, że musi dojść do tie-breaka. Jednak Polce niespodziewanie udało się przełamać Vekić, a później wykorzystała drugą piłkę setową.

Drugi set o wiele lepiej rozpoczął się dla Chorwatki, która przełamała podanie Polki i mogła prowadzić nawet 3:0, ale Świątek wybroniła się. Przy stanie 3:1 dla Vekić zaczęła przejmować kontrolę nad meczem i wygrała pięć gemów z rzędu, a seta 6:3. I drugi raz w karierze awansowała do 1/8 finału Wielkiego Szlema. W Paryżu wiosną 2019 roku w walce o ćwierćfinał przegrała z byłą liderką rankingu Simoną Halep. Teraz jej przeciwniczką będzie Estonka Anett Kontaveit, która pierwsze rundy przeszła w równie imponującym stylu jak Świątek. A w trzeciej rundzie rozbiła rozstawioną z "6" Szwajcarkę Belindę Bencić 6:0, 6:1, w niecałą godzinę.