Wimbledon - dzień 1. Agnieszka Radwańska awansowała po horrorze. Faworyci nie zawiedli - Federer, Williams i Wozniacki grają dalej

Pierwszego dnia wielkoszlemowego Wimbledonu wszyscy faworyci awansowali do drugiej rundy. Swoje mecze wygrali m.in. Roger Federer, Serena Williams i Caroline Wozniacki. Agnieszka Radwańska ucieszyła polskich kibiców zwycięstwem wywalczonym rzutem na taśmę.

Agnieszka Radwańska i ciężka przeprawa

Najlepsza polska tenisistka przyjechała do Londynu mocno podbudowana wynikiem, jaki osiągnęła przed tygodniem w Eastbourne. Pokonała tam m.in. Darię Gawriłową i Jelenę Ostapenko, a przegrała dopiero z Aryną Sabalenką w półfinale. Był to jej najlepszy rezultat od 10 miesięcy.

W Wimbledonie została rozstawiona z numerem 32, a w pierwszej rundzie wylosowała 195. w światowym rankingu Rumunkę Elenę-Gabrielę Ruse, dla której największe dotychczasowe sukcesy to tytuły rangi ITF.

Polka w pełni kontrolowała przebieg pierwszego seta. Wygrała go 6:3, lecz z biegiem czasu rywalka zaczęła się rozkręcać. Ku zaskoczeniu publiczności zgromadzonej na korcie numer 1 Ruse zapisała drugą partię na swoją korzyść. Decydująca odsłona była najbardziej zacięta, ale zakończyła się szczęśliwie dla naszej zawodniczki. Radwańska obroniła aż sześć piłek meczowych i triumfowała ostatecznie 6:3, 4:6, 7:5. Awansowała do drugiej rundy, gdzie zmierzy się z Czeszką Lucie Safarovą.

Roger Federer z udaną inauguracją

Kibiców zgromadzonych na korcie centralnym w Londynie, a także tych oglądających transmisje telewizyjne na całym świecie spotkało spore zaskoczenie. Jeden z najlepszych tenisistów w historii i zeszłoroczny mistrz Wimbledonu, Roger Federer, po raz pierwszy w karierze nie miał na sobie stroju firmy Nike. Szwajcar wkroczył pewnym krokiem odziany w koszulkę, spodenki i skarpetki marki Uniqlo, z którą związał się 10-letnim kontraktem. Jego gra w meczu pierwszej rundy przeciwko Dusanowi Lajoviciowi niespodzianką już jednak nie była.

Jak przystało na króla, który znajduje się w swoim królestwie, Federer czuł się na korcie jak ryba w wodzie. Od początku spotkania dał rywalowi jasno do zrozumienia, kto jest faworytem tego starcia. Grał rozważnie, skutecznie operował uderzeniami zza linii końcowej, często też kończył wymiany przy siatce. W żadnym z trzech rozegranych setów nie był ani na moment zagrożony i po 80 minutach zakończył spotkanie wynikiem 6:1, 6:3, 6:4. W kolejnej fazie zmierzy się z Lukasem Lacko.

Wozniacki i Williams grają dalej

Bardzo łatwą przeprawę miała w pierwszej rundzie Caroline Wozniacki. Mistrzyni tegorocznego Australian Open rozbiła w niecałą godzinę Varvarę Lepchenko 6:0, 6:3.

Do drugiej rundy awansowała też Serena Williams. Amerykanka miała w pierwszym secie niewielkie problemy, ale ostatecznie pokonała 7:5, 6:3 Holenderkę Arantxę Rus. Młodsza z sióstr wciąż uchodzi razem z Petrą Kvitovą za faworytkę do końcowego triumfu.

Starcie gigantów dla Stana Wawrinki

Stan Wawrinka po licznych problemach zdrowotnych i bolesnej porażce w pierwszej rundzie French Open stracił większość rankingowych punktów. Spadł przez to na 263. lokatę światowego zestawienia. W Wimbledonie miał odbić się od dna, tym bardziej, że nie bronił żadnych punktów sprzed roku. Wylosował jednak jednego z najgorszych możliwych przeciwników – rozstawionego z numerem 6 Grigora Dimitrowa.

Bułgarski tenisista potwierdził swoją formę wygrywając pierwszą partię 6:1. Jego jednoręczny backhand funkcjonował na najwyższym poziomie, wydawało się więc, że zdoła zakończyć mecz w trzech setach. Ale Wawrinka nie zamierzał się poddawać. Po dwóch zaciętych setach zakończonych tie-breakami wyszedł na prowadzenie 2:1. A niebawem dopełnił formalności. Triumfował ostatecznie 1:6, 7:6(3), 7:6(5), 6:4 i zameldował się w drugiej rundzie. Zmierzy się tam z kwalifikantem, Thomasem Fabbiano z Włoch.

Niespodzianka dnia – porażka Sloane Stephens

Powody do radości ma także życiowa partnerka Wawrinki. Donna Vekić nadspodziewanie łatwo poradziła sobie z faworyzowaną Sloane Stephens, wygrywając 6:1, 6:3. Amerykanka przyjechała do Londynu podbudowana finałem French Open i z zamiarem pobicia swojego najlepszego dotychczasowego osiągnięcia na kortach przy Church Road. Półfinał jest jednak dla niej wciąż w sferze marzeń. Pocieszeniem może być fakt, że żadnych punktów w rankingu nie straci, ponieważ w zeszłym roku także odpadła już po pierwszym meczu.

Wyniki poniedziałkowych meczów pierwszej rundy mężczyzn:

Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Leonardo Mayer (Argentyna) 3:6, 6:7(5), 7:6(5), 7:6(5), 6:1

Marin Cilić (Chorwacja) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:1, 6:4, 6:4

Nicolas Jarry (Chile) - Filip Krajinović (Serbia) 6:3, 3:6, 7:6(5), 6:4

Philipp Kohlschreiber (Niemcy) - Jewgienij Donskoj (Rosja) 6:2, 6:4, 7:5

Lucas Pouille (Francja) - Denis Kudla (USA) 6:3, 6:3, 2:6, 6:3

Sam Querrey (USA) - Jordan Thompson (Australia) 6:2, 6:4, 6:3

Gilles Muller (Luksemburg) - Michael Mmoh (USA) 7:5, 4:6, 7:6(7), 3:6, 6:1

Denis Novak (Austria) - Peter Polansky (Kanada) 6:2, 6:3, 7:6(7)

Serhij Stachowski (Ukraina) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 6:3, 5:7, 1:6, 6:4

Roger Federer (Szwajcaria) - Dusan Lajović (Serbia) 6:1, 6:3, 6:4

Guido Pella (Argentyna) - Jason Kubler (Australia) 6:4, 7:5, 4:6, 7:6(3)

Mackenzie Macdonald (USA) - Ricardas Berankis (Litwa) 4:6, 7:6(6), 6:3, 7:6(6)

Stefanos Tsitsipas (Grecja) - Gregoire Barrere (Francja) 6:3, 6:4, 6:7(3), 7:5

Stan Wawrinka (Szwajcaria) - Grigor Dimitrow (Bułgaria) 1:6, 7:6(3), 7:6(5), 6:4

Ryan Harrison (USA) - Roberto Carballes Baena (Hiszpania) 6:1, 6:4, 6:2

Aljaz Bedene (Słowenia) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 4:6, 7:6(4), 7:6(4), 6:4

Lucas Lacko (Słowacja) - Benjamin Bonzi (Francja) 4:6, 6:3, 7:6(5), 6:4