Tenis. Iga Świątek z życiowym sukcesem

16-letnia Iga Świątek (WTA 692) pokonała w finale turnieju ITF w Pelham (pula nagród 25 tys. dol) Allie Kiick (WTA 351) 6:0, 6:2. Nigdy wcześniej nie wygrała turnieju z tak wysoką pulą nagród. W rankingu WTA awansuje o ponad 200 miejsc.

Polka do zawodów musiała przebijać się przez kwalifikacje, w żadnym meczu nie straciła seta. Jej bilans z ostatniego tygodnia to: osiem wygranych meczów z rzędu, łącznie 21 gemów straconych w turnieju i w eliminacjach - to był rewelacyjny występ Świątek na kortach ziemnych w Pelham. I jej, jak na razie, największy sukces w karierze.

W finale 16-latka grała ze starszą o sześć lat Allie Kiick, która ma już wielkoszlemowe doświadczenia. Pora rozpoczęcia meczu była kilka razy przesuwana ze względu na opady deszczu. Zwłoka Świątek z równowagi nie wytrąciła. Rywalka walkę nawiązała tylko do czwartego gema. Polka od stanu 2:2 wygrała 10 gemów z rzędu. Mecz finałowy zakończyła w 49 minut.

Dla Świątek to piąty zawodowy tytuł w karierze, ale pierwszy z tak dużą pulą nagród. Do tej pory wygrywała w turniejach futures (Sztokholm 2016, Bergamo i Gyor 2017, Szarm el-Szejk 2018).

Polka dzięki zwycięstwu w Alabamie wykona wielki skok w rankingu WTA. Z siódmej setki (w poniedziałek była 641) przebije się w okolice 420. miejsca na świecie.