6
6
11
2
Polski dzień na londyńskich kortach! Thriller z happy endem! Łukasz Kubot (nr 4) w parze z Brazylijczykiem Melo ograli w finale Olivera Maracha i Mate Pavicia (nr 16) 5:7, 7:5, 7:6 (2), 3:6, 13:11

„Thriller dla maratończyków Kubota i Melo” - napisała oficjalna strona Wimbledonu, kiedy po 4 godzinach i 34 minutach Polak i Brazylijczyk padli sobie w ramiona, a Kubot wreszcie mógł odtańczyć tradycyjnego, zwycięskiego kankana. Bo na Centralnym Korcie w Wimbledonie byliśmy świadkami thrillera.

Już pierwszy set zwiastował, że ten mecz naprawdę będzie maratonem. Do stanu 5:5 oba deble zgodnie wygrywały swoje podania, wreszcie w gemie nr 11 Kubot i Melo stracili serwis. Rozstawiona z numerem 4 para polsko-brazylijska już nie odrobiła strat i oddała pierwszą partię.

W drugim secie sytuacja się powtórzyła - tylko z nieco innym zakończeniem. Tym razem przy stanie 5:5 to Pavić i Marach oddali gema przy swoim serwisie. I było po wszystkim.

W trzecim secie już nikt nie dał się przełamać - oba deble zgodnie pilnowały swojego serwisu i skończyło się tie-breakiem. W którym kapitalnie zagrali Melo z Kubotem.

Koncertem odpowiedzieli rywale w czwartej partii - tu Marach z Paviciem dość szybko wyjaśnili sytuację dwukrotnie przełamując polsko-brazylijski duet.

Ale ten mecz musiał skończyć się piątym setem. Szkoda, że nie mógł zakończyć się remisem, bo jedni i drudzy grali kapitalnie.

W decydującej partii, której zgodnie z przepisami nie mógł rozstrzygać tie-break (z wielkoszlemowych turniejów dopuszczany jest tylko na US Open), było wszystko. Kapitalne zagrania, momenty komiczne, kiedy po returnie Pavicia piłka trafiła Maracha prosto w cztery litery, wreszcie - dramaty. Kiedy przy stanie 8:8 i serwisie Kubota zrobiło się 0-40. Ale Polak wytrzymał nerwowo, Melo wykorzystał swój wzrost przy efektownych smeczach i podanie udało się obronić.

Przy remisie 11:11 organizatorzy zdecydowali się przerwać spotkanie, by zasunąć dach. Kiedy tenisiści wróci na kort, Kubot i Melo szybko wygrali swoje podanie. Ktoś się spodziewał, że przy serwisie rywali też pójdzie równie prędko? Najpierw kapitalne zagranie Melo po linii, potem punkt zdobył Kubot, potem zrobiło się 0-40. Trzy meczbole!

Melo i Kubot wykorzystali już pierwszego z nich - po serwisie Pavicia Kubot returnował wspaniale, pod nogi Chorwata, który wpakował piłkę w siatkę! Tytuł dla Polaka i Brazylijczyka!

Dla Łukasza Kubota to drugi wielkoszlemowy triumf w karierze - poprzednio, w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem w 2014 roku wygrał Australian Open.