Tsitsipas z Nadalem w półfinale Australian Open! Petra Kvitova pokonała Ashleigh Barty

Trzy godziny i piętnaście minut - tyle potrzebował Stefanos Tsitsipas, by zameldować się w półfinale wielkoszlemowego Australian Open. Jego rywalem w walce o finał będzie Rafael Nadal. Na tym samym etapie rywalizacji jest już także m.in. Petra Kvitova.

Pogromca Rogera Federera jest rewelacją tegorocznych zmagań na kortach w Melbourne. Po zwycięstwie nad Szwajcarem, przystąpił do meczu półfinałowego z Roberto Bautistą Agutem jako nieznaczny faworyt spotkania. Tsitsipas rozpoczął słabo, dał się przełamać już w pierwszym gemie. Rozkręcał się z akcji na akcję, aż wreszcie udało mu się odrobić stratę, by ostatecznie jeszcze raz przełamać rywala i wygrać seta 7-5.

W drugim secie to Hiszpan doszedł do głosu, wyrównując stan rywalizacji po wygranej 6-4. W trzeciej partii Bautista Agut wyszedł na prowadzenie 3-2, przełamując serwis Tsitsipasa, jednak potem zaczął popełniać masę błędów, zgubił swój rytm gry, dzięki czemu Grek wygrał 6-4. W czwartym secie obaj tenisiści zagrali tenis na najwyższym poziomie, utrzymali swoje podanie do końca, a o zwycięstwie decydował tie-break. Tam lepszy był Tsitsipas, który ostatecznie wygrał całe spotkanie 3-1 w setach i osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał.

W półfinale zmierzy się z Rafaelem Nadalem, który mknie przez turniejową drabinkę niczym błyskawica. Hiszpan pokonał w trzech setach Francesa Tiafoe (6-3, 6-4, 6-2), dzięki czemu zameldował się czołowej czwórce turnieju singlistów, nie tracąc do tej pory nawet seta. Dla Nadala to będzie już trzydziesty wielkoszlemowy półfinał.

W turnieju singlistek do półfinału awansowała Petra Kvitova, która w dwóch setach wygrała z nadzieją gospodarzy, Ashleigh Barty (6-1, 6-4). Czeszka, która wróciła do "TOP 4" po 7 latach przerwy, zmierzy się z Amerykanką Danielle Collins, która 2-6, 7-5, 6-1 pokonała Anastasię Pavlyuchenkovą.

Z kolei polska para mieszana, Iga Świątek i Łukasz Kubot uległa w 1/8 finału rozstawionym z trójką Barborą Krejcikovą i Rajeevem Ram 3-6, 6-4, 5-10. Polka może już wracać do domu, natomiast Kubot powalczy jutro o półfinał w turnieju deblistów.