3 : 0
Komentarze
Od?wie?
36
Pod nieobecność w finale kontuzjowanego Rafaela Nadala i nieskutecznego Rogera Federera, triumfatorem Australian Open został Novak Djoković. Serb nie pozostawił złudzeń Andy'emu Murrayowi, który w trzecim w życiu finale Wielkiego Szlema zawiódł. Djoković wygrał 6:4 6:2 6:3, a Szkot nie wytrzymał meczu przede wszystkim fizycznie. Był spóźniony do piłek, nie ustawiał się do uderzeń tak dobrze, jak wymagałaby tego sytuacja. Zupełnie inaczej poruszał się po korcie Serb. Djoković był wszędzie, ratował się w sytuacjach niemal beznadziejnych.

Ważną rolę odgrywał w finale także serwis. Zdecydowanie lepiej podawał Djoković. to niejednokrotnie ułatwiało mu wygrywanie piłek przy własnym podaniu. Murray dał rywalowi aż 18 okazji na przełamanie. W finale turnieju Wielkiego Szlema liczba ta powinna być o dużo mniejsza.

Po raz kolejny Murray nie udźwignął presji, jaka na nim ciążyła. Wyszedł na kort zdenerwowany i jego wolny początek uskrzydlił świetnego Djokovicia. Serb odniósł zwycięstwo w pełni zasłużone.

Tak relacjonowaliśmy finał Australian Open:

III set

Statystyki III seta. Wygrywające uderzenia: 10-9 dla Djokovicia. Niewymuszone błędy: 12-20.

6-3 KONIEC!!! Djoković wykorzystuje pierwszą piłkę meczową i wygrywa Australian Open 2011!

5-3 To chyba koniec marzeń Murraya. Po jednej z wygranych przez niego piłek byliśmy świadkami uśmiechu na jego twarzy. Niestety dzisiejszego dnia zapewne po raz ostatni. Djoković serwuje aby wygrać turniej.

4-3 Jak powszechnie wiadomo - szczęście sprzyja lepszym. Lepszy jest dziś (póki co) Djoković i to po jego uderzeniu piłka dotknęła taśmy i zmusiła Murraya do zepsucia woleja. Niesamowicie mocny bekhend kończy gema.

3-3 Nie da się wygrać choćby seta w finale Wielkiego Szlema nie mogąc wygrać gema przy własnym podaniu. Wie o tym Murray, który przełamał trwającą trzy gemy niemoc. Musiał jednak bronić break pointa.

3-2 Kapitalny tenis z obu stron! Murray wraca do gry. Djoković pomógł mu skrótem, który wylądował w siatce. Jaka szkoda, że Szkot nie prezentował się tak w drugim secie!

3-1 Chyba zbliżamy się ku końcowi. Coraz częściej oglądamy zniesmaczoną minę Murraya. Szkot obronił w tym gemie sześć break pointów, jednak przy siódmym był już bezradny. Kapitalny passing shot Serba zbliża go do upragnionego zwycięstwa! Murray trzeci raz pod rząd nie wygrał gema przy własnym serwisie.

2-1 Djoković po raz kolejny udowadnia, że ma dziś dobry dzień. Nie można powiedzieć tego o postawie sędziów liniowych, którzy regularnie mulą się w swoich decyzjach. Jakie szczęście, że na Rod Laver Arena zawodnicy mogą sprawdzać ich decyzje za pomocą "Hawk Eye".

1-1 Szkot popełnia zdecydowanie za dużo błędów. Djoković gra konsekwentnie i wykorzystuje swoje szanse. Wyrzucony przez Murraya smecz wyrównuje stan trzeciej partii.

0-1 Przełamanie dla Murraya! Efektowny początek Szkota, który w decydującej wymianie kapitalnie minął biegnącego do siatki Serba.

II set

Statystyki II seta. Wygrywające uderzenia: 8-5 dla Djokovicia. Niewymuszone błędy: 6-13.

6-2 Ekwilibrystyczne popisy Djokovicia w obronie napsuły Szkotowi sporo krwi. Serb po raz czwarty wygrał gema przy podaniu rywala i od końcowego triumfu brakuje mu już zaledwie jednego seta!

5-2 Kryzys Djokovicia. Gem przegrany przy własnym serwisie do zera!

5-1 Murray przedłuża trwającą od 30 minut tenisową agonię. Jest to jednak najprawdopodobniej odłożenie wyroku o kolejne kilka minut. Djoković miał już nawet piłkę setową.

5-0 Djoković nie odda już prowadzenia w tej partii. Kończy piątego gema kapitalną akcją przy siatce. W drugim secie Serb popełnił do tej pory zaledwie 2(!) niewymuszone błędy!. Murray ma ich na koncie pięć razy więcej.

4-0 Zadyszka Murraya trwa. Beznadziejny gem w jego wykonaniu definitywnie przekreśla jego szanse w drugim secie. Gem przegrany przez Szkota do zera!

3-0 Po jednym z forhendów Djoković zaprezentował efektowny szpagat. Gdyby uderzenie nie zatrzymało się na siatce, z pewnością byłoby jednym z najbardziej efektownych zagrań australijskiego turnieju. Był to jednak jedyny przegrany przez niego punkt w gemie. Trener Serba, z racji przerwy między gemami, może mu podać płyn do szkieł kontaktowych, o który zawodnik prosił kilka minut temu.

2-0 Djoković, pomimo sygnalizowania problemów ze szkłami kontaktowymi, przełamał serwis rywala. Murray pierwszego break pointa obronił asem. Drugiej szansy Serb już nie zmarnował.

1-0 Łatwy gem Novaka, niczym w pierwszym secie. Pierwszy skuteczny lob w wykonaniu Serba. Nadal akcji przy siatce mamy jak na lekarstwo.

I set

Statystyki I seta. Wygrywające uderzenia: 8-7 dla Serba. Niewymuszone uderzenia: 15-14.

6-4 Kapitalny gem Djokovicia! Serb wygrał kolejną wyniszczającą wymianę (38 uderzeń). Murray nie wytrzymał presji. Pierwszy set w pełni zasłużenie dla Serba.

5-4 Wymianę, w której zawodnicy odbili piłkę 25-krotnie wygrał Djoković. Podobnie jak i całego gema. Chyba zmierzamy ku tie breakowi.

4-4 Dwa niewymuszone błędy Serba kończą ósmego gema. Znów mamy remis.

4-3 Kolejne utrzymanie własnego podania. Ponownie do 15. Djoković we własnych gemach serwisowych wydaje się być niezagrożony. Z pewnością żałuje jednak szansy na wyjście na 2-0, jaką miał w drugim gemie.

3-3 Supremacja Djokovicia nie jest już tak wyraźna. Szkot coraz groźniej kontratakuje.

3-2 Gem serwisowy wygrany przez Serba do 15. Mecz się wyrównał, jednak Serb dość pewnie gra przy swoim serwisie. Nie zapowiada się jednak, aby finał trwał krótko. Panowie na rozegranie pięciu gemów potrzebowali aż 35 minut.

2-2 Andy Murray gra lepiej z każdym rozegranym gemem. Pewnie wygrany gem, pomimo doskonałych i niejednokrotnie wprost akrobatycznych obron Serba.

2-1 Tym razem małe problemy z wygraniem swojego gema miał Serb. Pomogły mu jednak nieskuteczne smecze rywala.

1-1 Do utrzymania własnego podania Murray potrzebował aż 15 minut. Szkot obronił nawet jednego break pointa. W pierwszych minutach spotkania zdecydowanie lepiej prezentuje się Djoković.

1-0 Dobry start Djokovicia. Wygrany do zera gem przy swoim serwisie.

Przed meczem: Obaj zawodnicy w finale Australian Open już grali. Djoković triumfował w 2008 roku, natomiast Murray uległ Federerowi w decydującym meczu przed rokiem. W tym roku, w drodze do meczu o tytuł Serb stracił jednego (z Dodigiem), a Szkot zaledwie dwa sety(z Dołgopołowem i Ferrerem). W roku 2011 obaj pozostają niepokonani. Wygrali po trzy mecze w Pucharze Hopmana oraz wszystkie sześć w drodze do finału AO.
Dzisiejsze spotkanie będzie ósmym meczem między tymi zawodnikami. Pierwsze cztery wygrał Djoković, kolejne trzy Murray. Dzisiejsze spotkanie rozegrane zostanie przy temperaturze 28?C.