3 : 0
Komentarze
Od?wie?
44
Obaj tenisiści przez poprzednie rundy szli jak burza. Djokocvić stracił zaledwie seta, ale jego wygrana z Federerem jest mimo wszystko sporą niespodzianką.

Szwajcar był daleki od swojej najwyższej formy, którą prezentował jeszcze chociażby w ćwierćfinałowym spotkaniu ze Stanislasem Wawrinką. Nie dominował na korcie tak, jak do tego przyzwyczaił kibiców. Z drugiej strony Djoković postawił mu niezwykle trudne warunki.

Od początku atakował niezwykle mocno i precyzyjnie. Był niezwykle skoncentrowany i dobrze przygotowany fizycznie - dobiegał do każdej piłki, starał się nie kończyć wymian zbyt wcześnie, często czekał na błędy Federera. Szwajcar początek miał niezły, pokazał parę spektakularnych zagrań, ale inicjatywa na korcie należała do Djokovicia. Udowodnił to w tie-braku, pewnie wygrywając go do 3.

W drugim secie Djoković przeszedł jedyny w tym meczu kryzys. Przełamał serwis Federera, wyszedł na prowadzenie 2:1, to go najwyraźniej rozluźniło, bo... stanął. Federer wygrał cztery kolejne gemy i wydawało się, że odzyskał panowanie nad wydarzeniami na korcie. Okazało się, że tylko na chwilę.

Serb zdołał ochłonąć i odzyskać inicjatywę. Wrócił do tego, co przyniosło mu powodzenie na początku spotkania - bieganie wzdłuż linii końcowej i mocne uderzenia i minimalizowanie własnych błędów (w sumie popełnił ich w meczu tylko 35 przy 44 Federera).

Szwajcar zdołał jeszcze odrobić przełamanie na 4:4 w trzecim secie, ale przegrał dwa kolejne gemy i pożegnał się z turniejem. Djoković ma szansę na drugi w karierze triumf w Australian Open (poprzednio wygrał tu w 2008 roku). Jego finałowym rywalem będzie David Ferrer albo Andy Murray. - Obejrzę ten mecz przed telewizorem, zajadając popcorn - zapowiedział szczęśliwy Serb po ostatniej piłce.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

7:6 (7-3), 7:5, 6:4 Federer returnuje w siatkę. Koniec!

7:6 (7-3), 7:5, 5:4 Dwie piłki meczowe... zmarnowane bardziej przez Djokovicia niż obronione przez Federera.

7:6 (7-3), 7:5, 5:4 Djoković panuje na korcie i odzyskuje przełamanie. Będzie serwował i jest o krok od awansu do finału!

7:6 (7-3), 7:5, 4:4 A jednak! Federer wygrał własny serwis a po chwili przełamał podanie Djokovicia. Czy to będzie przełom?

7:6 (7-3), 7:5, 4:2 Djoković jest skoncentrowany, popełnia znacznie mniej błędów.

7:6 (7-3), 7:5, 3:2 Federer wygrał gema, ale serwuje Serb.

7:6 (7-3), 7:5, 3:1 Nic nie wskazuje, żeby wygrana miała się wymknąć Djokoviciowi...

7:6 (7-3), 7:5, 2:1 Przełamanie jest, ale na korzyść Djokovicia. Wyczekuje na błędy Federera, dobiega do każdej piłki. Serb gra świetny tenis, a Szwajcar jakby nie był sobą.

7:6 (7-3), 7:5, 1:1 Chyba najdłuższy gem w meczu. Federer robił co mógł, miał trzy piłki na przełamanie, ale ostatecznie Serb się obronił.

7:6 (7-3), 7:5, 0:1 Czy Federer odrodzi się w trzecim secie?

Drugi set:

7:6 (7-3), 7:5 Djoković panuje na korcie!

7:6 (7-3), 6:5 Przełamanie dla Djokovicia! Coś niesamowitego, jak bezradny jest Federer!

7:6 (7-3), 5:5 Z 5:2 zrobiło się 5:5! Djoković fantastycznie wrócił do gry po słabym początku drugiego seta. Stawia na długie wymiany, i niemal wszystkie wygrywa. Federer jest coraz bardziej bezradny i zmęczony.

7:6 (7-3), 4:5 Federer zagrał skrót, ale w złym momencie, Djoković łatwo doszedł do piłki i zagrał piłkę mijającą Szwajcara. Odzyskane przełamanie!

7:6 (7-3), 3:5 Djoković złapał drugi oddech! Prowadzi 40:15 przy serwisie Federera.

7:6 (7-3), 2:5 Jednak gem dla Federera.

7:6 (7-3), 2:4 Djoković podjął walkę, ale stara się skracać wymiany. Miał szansę na przełamanie, ale jej nie wykorzystał. Przy próbie dobiegu do piłki źle postawił nogę, upadł, ale nie doznał poważniejszego urazu. Trwa walka na przewagi.

7:6 (7-3), 2:4 Serb wyraźnie stanął. Federer wygrywa do zera a następnie przełamuje podanie Djokovicia. Jak to się potoczy dalej?

7:6 (7-3), 2:2 Djoković chyba za szybko uwierzył w siebie. Federer wyszedł na 40:15 i nie oddał inicjatywy, wyrównując stan seta. co ciekawe, nie po własnej finezyjnej akcji a po błędzie Serba.

7:6 (7-3), 2:1 Przełamanie dla Djokovicia!

7:6 (7-3), 1:1 Jeżeli Djoković wytrzyma kondycyjnie, to ma spore szanse. Serb uderza mocniej, więcej biega i z pewnością kosztuje go to więcej sił.

Pierwszy set na żywo:

7:6 (7-3) Pierwszy set dla Djokovicia!

6:6 (6-2) 4 piłki setowe!

6:6 (5-2) Kolejne mini-przełamanie dla Djokovicia. Serb ma dwa kolejne serwisy i szansę na skończenie seta.

6:6 (4-1) Djoković mocno serwuje i stara się wyczekiwać wymiany. Punktuje bezlitośnie.

6:6 (2-1) Mini-break dla Djokovicia, po tym jak piłka zagrana przez Federera zatrzymała się na taśmie.

6:6 Pięknie skończony gem przez Federera, uderzeniem po linii, Djoković był bez szans. Pora na tie-break.

6:5 Djoković ma 86-procentową skuteczność w zdobywaniu punktów po pierwszym serwisie, ale tylko 36-procentową po drugim. Dopóki Serb będzie trafiał pierwszym serwisem, będzie miał szanse w tym spotkaniu.

5:4 Djoković wygrywa gema, ale tym razem po dłuższej grze na przewagi. Widać pierwsze zmęczenie tempem, jakie sobie narzucił.

4:4 Gem za gem. Finezyjne akcje Federera, kontra mocny serwis i agresywne ataki Djokovicia. Poza pierwszym gemem nie było szansy na przełamanie.

3:3 Djoković zdołał dojść do stanu 40:40, ale w końcówce Federer znów pokazał klasę.

3:2 Wciąż bez przełamania w pierwszym secie. Pierwsze zdenerwowanie opadło z zawodników, obaj gracze pewnie wykorzystują przewagę swojego serwisu. Djoković stara się grać agresywnie i nie odstaje od faworyzowanego rywala.

1:1 Djoković zaatakował, poszedł do siatki, ale Federer pięknie go minął. Mistrzowska kombinacja zagrań Szwajcara.

1:0 Federer już w pierwszym gemie miał szansę na przełamanie po dwóch podwójnych błędach serwisowych Djokovicia. Serb się jednak obronił, i pokazał bardziej agresywną postawę.

9:42 Początek spotkania.

9:40 Obaj zawodnicy są już na korcie i zaczynają rozgrzewkę.

9:30 Czekamy na początek transmisji. Trwa studio przedmeczowe.

Przed meczem:

To dwudzieste oficjalne spotkanie Federera z Djokoviciem. Z dotychczasowych meczów 13 wygrał Szwajcar a 6 Serb.

Ostatnie trzy spotkania wygrał Federer, ale Djoković był górą na US Open 2010 i w ostatnim pojedynku na Australian Open, w 2008 roku.

Specjalny tenisowy serwis o Australian Open »