Sport.pl

Tenis. Zmiany w WTA: więcej turniejów w Azji, twarde korty w Katowicach

W 2014 roku aż szesnaście turniejów WTA odbędzie się w Azji, z czego pięć w Chinach. Po raz drugi z rzędu czołowe tenisistki świata zagrają w Katowicach, ale tym razem na twardej nawierzchni. - Chcemy maksymalizować jakość imprezy - tłumaczy menedżer turnieju Jan Zaguła.
To nowość, bo jeszcze na początku października organizatorzy informowali, że turniej podobnie jak przed rokiem, będzie rozegrany na ziemnej nawierzchni Conipur Pro Clay. W ostatniej chwili postanowiono zmienić plany.

- Ta decyzja była wynikiem naszych negocjacji, także z władzami Katowic. Chodziło nam, żeby zapewnić maksymalną jakość turnieju i jak najlepszą współpracę z miastem - mówi Sport.pl Zaguła.

Turniej BNP Paribas Open potrwa od 7 do 13 kwietnia i odbędzie się w hali Spodek. Pierwszą potwierdzoną gwiazdą jest Agnieszka Radwańska. Organizatorzy nie ujawniają na razie kolejnych nazwisk. - Jest na to jeszcze za wcześnie, negocjacje nie są jeszcze zakończone. Kolejnych nazwisk nie poznamy przed styczniem, ale jak tylko będziemy mogli, będziemy o nich informować - obiecuje menedżer turnieju.

Azjatycka ofensywa

Nie jest tajemnicą, że najprężniej rozwijającym się tenisowym rynkiem jest Azja. We wrześniu 2014 roku odbędą się dwa nowe turnieje: rangi International w Hongkongu i rangi Premier w Wuhan. Ze Stambułu do Singapuru przeniosą się kończące sezon WTA Championships. W sumie w Azji i regionie Pacyfiku odbędzie się już 16 imprez.

Turcja nie pozostanie bez turnieju, gdyż na tenisową mapę wróci Istanbul Cup. Nową imprezą będzie Rio Open, które będzie trzecim turniejem rangi International w Ameryce Południowej obok Bogoty i Florianopolis.

Czołowe tenisistki świata nie wybiorą się w 2014 roku do Palermo i Carlsbadu, które wypadły z kalendarza WTA. Bogota i Kuala Lumpur zostaną przesunięte z lutego na kwiecień, a Acapulco, podobnie jak Katowice, zmieni nawierzchnię z ziemnej na twardą.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

Więcej o: