Sport.pl

Tenis. Krzysztof Suski nowym prezesem PZT

PAP, tka
25.05.2013 19:25
A A A

Fot. VINCENT KESSLER REUTERS

Biznesmen Krzysztof Suski został w sobotę wybrany na prezesa Polskiego Związku Tenisowego na lata 2013-17. Zdobył 73 głosów delegatów uczestniczących w Warszawie w Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym. Poprzedni zarząd PZT uzyskał absolutorium.
W wyborach wystartowało dwóch kandydatów, po raz pierwszy w historii tego związku. Na Macieja Stańczuka, członka poprzedniego zarządu (od kwietnia 2012 roku), oddano 13 głosów. Jeden głos był nieważny i jeden wstrzymujący.

- Jestem osobą przedsiębiorczą, osobą optymistyczną i wreszcie - zorganizowaną. Chciałbym, żeby Polski Związek Tenisowy funkcjonował właśnie w ten sposób. Od dawna działam w biznesie i uznałem, że chcę na początek podzielić się tym, co wypracowałem. Dlatego deklaruję dofinansowanie kwotą miliona złotych rocznie działalności PZT - powiedział Suski.

50-letni biznesmen był 35. na ubiegłorocznej liście najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost", z majątkiem szacowanym na 650 milionów złotych. Od 2007 roku jest prezesem zarządu spółki Euro Holding, w której wcześniej był szefem rady nadzorczej. Działa w sektorze nieruchomości, elektroniki, energetyki oraz telekomunikacji i nowych technologii.

Obiecywane przez niego pieniądze mają sfinansować programy dla najmłodszych Tenis 10 i Tennis Xpress, organizację czterech regionalnych ośrodków szkoleniowych oraz umowy stypendialne dla utalentowanych juniorów. Roczny budżet PZT mieści się w kwocie między 5 a 6 milionów złotych. Około 75 procent pochodzi z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz funduszu Totalizatora Sportowego.

- Wyniki, jakie odniósł tenis w ostatniej kadencji, to naprawdę ogromny sukces. Co prawda Londyn był dla nas wielką nadzieją, ale marzenia się nie zawsze spełniają. To nie zmienia faktu, że o tenisie jest głośno, dzięki sukcesom. To szczególnie ważne w dobie kryzysu, podczas którego ciężko o sponsorów, o pozyskiwanie pieniędzy. Życzę nowym władzom PZT, by wykorzystały dobrą koniunkturę w tej dyscyplinie - powiedział zaproszony na zjazd prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Londynie siedmioosobowa reprezentacja Polski wypadła poniżej oczekiwań, wygrywając w sumie dwa mecze. W singlu udało się to Urszuli Radwańskiej, a także tej samej zawodnicze w deblu ze starszą siostrą Agnieszką.

Ta ostatnia w ubiegłym roku była wiceliderką rankingu WTA Tour, a także doszła do finału w wielkoszlemowym turnieju w Wimbledonie, jako pierwsza Polka od 76 lat (w 1937 roku udało się to Jadwidze Jędrzejowskiej). W tym roku siostry Radwańskie przyczyniły się do powrotu drużyny narodowej do Grupy Światowej II w rozgrywkach o Fed Cup.

Natomiast męska reprezentacja we wrześniu będzie walczyć z Australią w Warszawie w barażowym spotkaniu o miejsce w Grupie Światowej Pucharu Davisa.

Liderzy drużyny Jerzy Janowicz, obecnie 23. w rankingu ATP World Tour, Łukasz Kubot, debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski oraz siostry Radwańskie, byli objęci flagowym programem szkoleniowo-sponsorskim PZT Prokom Team.

- Oficjalnie ten program został zamknięty z dniem 31 grudnia 2010 roku. Mamy plany odtworzenia go na mniejszą skalę jako PZT Team, jeśli uda się pozyskać na ten cel środki. Chociaż polscy tenisiści w ostatnich sezonach osiągali bardzo dobre wyniki, zaobserwowaliśmy jednak bardzo niekorzystne zjawisko w postaci malejącej liczby turniejów międzynarodowych rozgrywanych w kraju. Spory wpływ na to ma zapewne kryzys finansowy, jednak jest to niepokojące - powiedział szef działu wyszkolenia PZT Wojciech Andrzejewski.

Walny zjazd wybrał też ośmiu członków nowego zarządu: Bartłomieja Białaszczyka, Stanisława Churasa, Michała Domańskiego, Jerzego Janowicza seniora, Jacka Muzolfa (dotychczasowy prezes), Magdalenę Rejniak-Romer, Piotra Szkiełkowskiego (dotychczasowy wiceprezes do spraw organizacyjnych) i Janusza Wójcika.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Albert Montanes ATP Nicea. Zwycięstwo Montanesa
  • Alize Cornet WTA Strasburg. Zwycięstwo Cornet
  • Kaia Kanepi WTA Bruksela. Zwycięstwo Estonki Kanepi
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • staq

    Oceniono 7 razy -3

    Powiew świeżości i nowej energii, jest nadzieja. Znakomicie, że we władzach znalazł się Janowicz senior. On dobrze wie, czego potrzeba polskim talentom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX