Sport.pl

Roland Garros. Amerykański tenisista zawieszony na rok

Amerykanin Robert Kendrick (105 ATP) został zawieszony na rok przez federację Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). 31-letni tenisista podczas tegorocznego French Open przyjmował niedozwolony stymulant.
Pobrane próbki wykazały stosowanie przez Kendricka metyloheksanaminy. Zawodnik tłumaczył, że zakazana substancja byłą częścią leku Zija XM3, który przyjmował by zwalczyć dokuczliwości związane z nagłą zmianą strefy czasowej.

Federacja przyjęła te rłumaczenie, jednak na mocy obowiązujących zasad został uznany winnym złamania przepisów antydopingowych. Ukarano go więc 12-miesięcznym zakazem startów, obowiązującym od daty przeprowadzenia testów, czyli od 22 maja 2011 roku.

W wydanym oświadczeniu czytamy: "ITF przyjęła na korzyść pana Kendricka jego wytłumaczenie odnośnie zażycia metyloheksanaminy i uznała, że nie miał on na celu zwiększenia swej wydajności. Jednak według zasad programu antydopingowego, obowiązkiem zawodnika jest upewnienie się, że żadna zakazana substancja nie dostaje się do jego organizmu, w wyniku stosowanie leków lub w inny sposób, chyba że posiada zezwolenie na użycie terapeutyczne (TUE). Pan Kendrick nie posiadał ważnego TUE."

W ostatnim zestawieniu rankingu ATP Kendrick zajmował 105. miejsce. Najwyżej w karierze był na 69. pozycji. W tegorocznym turnieju wielkoszlemowym na kortach Rolanda Garrosa odpadł już w I rundzie przegrywając z Hiszpanem Guillermo Garcią-Lopezem 1:6, 5:7, 6:4, 3:6. Decyzją ITF Amerykanin straci 10 punktów rankingowych i 15 tysięcy euro zdobytych w Paryżu. Na kort będzie mógł powrócić 21 maja 2012 roku.

Złośliwość rzeczy martwych w sporcie. Różne przypadki [WIDEO]


Więcej o: