Tenis. Z czego słynie Wimbledon?

Wimbledon to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie. Rozgrywany jest nieprzerwanie od Rozgrywany jest on od 1877 roku, początkowo jako mistrzostwa Anglii. Obecnie jest jednym z czterech turniejów wchodzących w skład Wielkiego Szlema. Z czego słynie?

Trawa

Wimbledon to jedyny turniej wielkoszlemowy rozgrywany na trawie, choć nie zawsze tak było. Dawniej na zielonej nawierzchni grano także podczas French Open do 1928 roku, US Open do 195., oraz Australian Open do 1988.
Utrzymanie trawiastych kortów jest kosztowne, ale trudno sobie wyobrazić gry w Wimbledonie na jakiejkolwiek innej nawierzchni.
Kort centralny i kort nr 1 używane są tylko podczas Wimbledonu. W przyszłym roku tenisiści zagrają też na nich w czasie turnieju na igrzyskach w Londynie.

Białe stroje

Na całym świecie tenisiści i tenisistki mają sporą dowolność w doborze strojów, ale na Wimbledonie wciąż obowiązują tradycyjne białe stroje. Czasami zawodnicy starają się je trochę urozmaicić, tak jak reprezentujący obecnie Niemcy Dustin Brown. Pochodzący z Jamajki tenisista przed rokiem wyróżniał się kolorowymi sznurówkami.

Przełamać sztampę próbują też, z różnym skutkiem, tenisistki...

Wimbledon oniemiał. Co ma na sobie Venus Williams?

Truskawki ze śmietaną

Kultowa przekąska podawana na kortach Wimbledonu. Kibice mogą sobie nią osłodzić kolejną wimbledońską specjalność, czyli...

Deszcz

Nie ma roku, by mecze nie były przerywane i przekładane ze względu na opady deszczu. Na Wyspach Brytyjskich pada często, także w lecie.
By choć częściowo ograniczyć ten problem, w 2009 roku zbudowano zasuwany dach nad Kortem Centralnym, umożliwiający grę także w trakcie opadów.

Kolejki do kas

To jedna z najpiękniejszych wimbledońskich tradycji. Przez pierwsze dni turnieju mecze rozgrywane są na kilkunastu kortach, na większości z nich nie ma numerowanych miejsc. Po otwarciu koczujący w długich kolejkach fani tenisa walczą o jak najlepsze miejsca.
W 1991 roku deszcz codziennie przerywał mecze. W pierwszą niedzielę - zwyczajowo dzień wolny od spotkań - trzeba było nadrabiać zaległości w planie gier. Wówczas długość kolejki sięgała półtorej mili.

Specjaliści od podawania piłek

Podczas Wimbledonu ze szczególną dbałością podchodzi się także do doboru chłopców i dziewczynek do podawania piłek.
Podczas innych turniejów są to zazwyczaj uczniowie lokalnych szkółek tenisowych. Podczas Wimbledonu selekcja i treningi są znacznie cięższe.
- Dobry BBG [ball boy or girl - chłopiec lub dziewczynka do podawania piłek] nie powinien być widoczny. Powinien pozostać w cieniu i cicho wykonywać swoją pracę - mówi Faisal Abdalla zajmujący się doborem i szkoleniem obsługi kortowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.