Wimbledon. Roger Federer awansował po męczarniach

Rozstawiony z numerem jeden Roger Federer, jeden z najwybitniejszych zawodników grających na trawie, potrzebował aż pięciu setów, żeby wygrać z przeciętnym Kolumbijczykiem Alejandro Fallą. Federer był blisko porażki, ale ostatecznie wygrał 5:7, 4:6, 6:4, 7:6 (7-1), 6:0.

Duża niespodzianka Michała Przysiężnego! ?

Alejandro Falla jest 65. zawodnikiem na świecie. Najwyższą w karierze 58. pozycję osiągnął 19. kwietnia tego roku. W 14. występach w turniejach wielkoszlemowych tylko raz osiągnął trzecią rundę.

Z Federerem grał już w karierze czterokrotnie - nie wygrał dotąd nawet seta. W 2004 roku na Wimbledonie przegrał sromotnie 1:6, 2:6, 0:6. Mało tego - Federer pokonał Fallę dwukrotnie na przełomie ostatniego miesiąca! Najpierw w trzech setach wyeliminował go w drugiej rundzie turnieju na kortach Rolanda Garrosa, a następnie w Halle, przed niespełna dwoma tygodniami, zmiótł go z kortu wygrywając 6:1, 6:2.

Tym razem męczył się niemiłosiernie. Przegrał dwa pierwsze sety, w trzecim remisował 4:4, ale ostatecznie udało mu się go wygrać. W czwartym secie koszmar powrócił. Falla prowadził 5:4 i serwował, ale Szwajcar wygrał kluczowego gema przy serwisie rywala. Kolumbijczyk zdołał doprowadzić do tie-breaka, ale na tym emocje się skończyły. Federer ochłonął, wygrał 7-1, a w ostatnim piątym secie nie oddał rywalowi nawet gema.

Federer - potęga na trawie

Nawet, kiedy Federer był w słabszej formie, to w Wimbledonie dominował. Od 2003 roku triumfował pięć razy z rzędu. W 2008 roku był w finale, gdzie po morderczej pięciosetowej walce uległ Rafaelowi Nadalowi. W 2009 roku Szwajcar odzyskał tytuł, wygrywając szósty Wimbledon w karierze. W tym roku ma szansę zrównać się z liderami pod względem ilości zdobytych tytułów: Williamem Renshawem i Pete'm Samprasem.

Pierwsza runda mężczyzn:

Ricardas Berankis (Litwa) - Carsten Ball (Australia) 6:2, 6:0, 3:6, 7:6 (7-5)

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Alejandro Falla (Kolumbia) 5:7, 4:6, 6:4, 7:6 (7-1), 6:0.

Lu Yen-Hsun (Tajwan) - Horacio Zeballos (Argentyna) 7:5, 6:4, 6:3

Michał Przysiężny (Polska) - Ivan Ljubicić (Chorwacja, 17) 7:5, 7:6 (7-5), 6:3

Feliciano Lopez (Hiszpania, 22) - Jesse Levine (USA) 7:6 (7-2), 3:6, 6:2, 6:3

Mardy Fish (USA) - Bernard Tomic (Australia) 6:3, 7:6 (10-8), 6:2

Daniel Brands (Niemcy) - Igor Andriejew (Rosja) 7:6 (7-5), 7:6 (7-4), 7:5

Ilija Bozoljac (Serbia) -Nicolas Massu (Chile) 7:6 (7-3), 3:6, 6:3, 7:6 (9-7)

Gael Monfils (Francja, 21) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:1, 7:6 (11-9), 6:2

Jurgen Melzer (Austria, 16) - Dustin Brown (Jamajka) 6:3, 4:6, 6:2, 6:3