Australian Open. Polacy idą przez kwalifikacje jak burza

Z sześciorga polskich tenisistów, którzy przystąpili do kwalifikacji do Australian Open, czworo jest już w decydującej III rundzie. W piątek rano Katarzyna Piter pokonała Japonkę Misę Eguchi 3:6, 6:4, 6:0, choć przegrywała już 3:6, 1:3.
2
Piter nie była faworytką tego spotkania. 22-letnia Eguchi jest jedną z licznych japońskich zawodniczek młodego pokolenia, które szturmują pierwszą setkę rankingu WTA. Obecnie zajmuje 121. miejsce na świecie, a więc jest klasyfikowana 54 miejsca wyżej niż rok starsza Piter (WTA 175).

Eguchi przeważała od początku. W pierwszym secie prowadziła już 4:1, by ostatecznie wygrać 6:3. W drugiej partii Japonka prowadziła już 3:1 i 4:3 z przełamaniem, ale Polka zdołała wyrównać stan seta, a w decydującym momencie przełamać serwis rywalki i skończyć wynikiem 6:4.

Trzeci set trwał tylko 28 minut i Piter nie oddała rywalce ani jednego gema, wygrywając na koniec meczu dziewięć kolejnych gemów.

Wcześniej do III rundy eliminacji awansowali: Urszula Radwańska, Łukasz Kubot i Michał Przysiężny. Wszyscy oni zagrają w sobotę o awans do turnieju głównego, w którym dzięki miejscu w rankingu wystąpią Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Rywalką Piter będzie Gruzinka Anna Tatiszwili (WTA 140), Radwańskiej (WTA 149) - Japonka Hiroko Kuwata (WTA 180), Kubot (ATP 162) zagra z Ukraińcem Ilją Marczenko (ATP 144), a Przysiężny (ATP 170) ze Słoweńcem Aljazem Bedene (ATP 116).

Start w eliminacjach nie udał się jedynie Pauli Kani i Magdzie Linette, które przegrały już w I rundzie.