Australian Open. Djoković pokonał Nadala w najdłuższym finale wielkoszlemowego turnieju w historii

Novak Djoković

Novak Djoković (Fot. VIVEK PRAKASH REUTERS)

Lider rankingu tenisistów Serb Novak Djokovic po raz drugi z rzędu wygrał wielkoszlemowy Australian Open na twardych kortach w Melbourne Park (z pulą nagród 26 mln dol. austral.). W niesamowitym, rekordowo długim, trwającym pięć godzin i 53 minuty finale pokonał Hiszpana Rafaela Nadala (nr 2.) 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5-7), 7:5.
Starcie Novaka Djokovicia i Rafaela Nadala przejdzie do historii. Jeszcze nigdy żaden wielkoszlemowy finał nie trwał tak długo (5 godzin i 53 minuty), było to też najdłuższe spotkanie w historii Australian Open. Obaj tenisiści pokazali niesamowitą siłę woli i hart ducha, gdy nogi odmawiały im posłuszeństwa oni odbijali dalej, a im bliżej było końca tym wymiany trwały dłużej.

- Szkoda, że nie mogło być dzisiaj dwóch zwycięzców - powiedział tuż po meczu Djoković, który pokonał Nadala już siódmy raz z rzędu, ale po raz pierwszy w historii starć między nimi doszło do piątego seta. Remis faktycznie byłby idealnym rozstrzygnięciem, ale trzeba oddać Djokoviciowi, że jednak wygrał więcej wymian - 192, o 16 więcej niż rywal.

Największe brawa należą się Nadalowi za czwartego seta. Po wygraniu pierwszego w drugim i trzecim Hiszpan był wyraźnie słabszy. Ale zdołał doprowadzić do remisu 2:2 w setach, mimo że przegrywał już 3-5 w tie-breaku.

Kto wie, czy mecz nie potrwał by nawet dłużej, gdyby nie incydent z udziałem kibica w końcówce piątego seta. Przy stanie 5:5 i serwisie Nadala po jednej z akcji Hiszpan miał ogromną pretensję do sędziego, ze jej nie przerwał, bo ktoś z trybun krzyknął w trakcie wymiany 'aut', co rozproszyło Hiszpana. To był kluczowy moment meczu, bo chwilę po tym Djoković przełamał Nadala i prowadzenia nie dał już do końca. Tuż po spotkaniu Nadal nie wracał jednak już do tego zdarzenia. - To było fantastyczne i bardzo ciężkie spotkanie - stwierdził tylko.

Dla Djokovicia jest to piąty wielkoszlemowy tytuł w karierze. Nadal miał szansę na 11. tytuł. Gdyby wygrał zrównałby się pod względem zwycięstw z legendarnymi Bjoernem Borgiem i Rodem Laverem.

Tak relacjonowaliśmy finał na żywo:

V set:

7:5 Koniec! Piekielnie mocny serwis ustawił całą wymianę. Nadal walczył, ale nie zdołał się obronić. Djoković wygrywa trzeci turniej wielkoszlemowy z rzędu i po raz trzeci triumfuje w Australian Open!

6:5 Przewaga Djoković Piłka meczowa!

6:5 40:40 Świetny atak Djokovicia zmusza Nadala do zagrania piłki w aut.

6:5 30:40 Nadal się nie myli. Co za końcówka. Będzie odłamanie?

6:5 30:30 Ależ szansę zmarnował Serb! Miał piłkę na rakiecie i cały pusty kort ale zasmeczował prosto w siatkę!

6:5 30:15 Djoković wyrzuca piłkę w aut.

6:5 30:0 Serb o dwie piłki od tytułu!

6:5 Djoković przełamuje Nadala! Seria kapitalnych zagrań po liniach Serba, który wykorzystuje drugiego break pointa. Po jednej z akcji Nadal miał ogromną pretensję do sędziego, że jej nie przerwał, bo ktoś z trybun krzyknął w trakcie wymiany 'aut', co rozproszyło Hiszpana.

5:5 Tak jak się można było spodziewać - Djoković nie daje się przełamać. Ten mecz jeszcze trochę potrwa.

Mecz Nadala z Djokoviciem jest nie tylko najdłuższym meczem w historii Australian Open, ale też najdłuższym finałem w historii wszystkich wielkoszlemowych turniejów. Do tej pory najdłużej w finale grali Mats Wilander i Ivan Lendl. Ich spotkanie wieńczące turniej US Open w 1988 roku trwało dokładnie 4 godziny i 54 minuty.

4:5 Gem zaczął się od najdłuższej wymiany w meczu, po której Djoković padł na kort ze zmęczenia. A po kolejnej - również przez Serba przegranej - z rąk wypadła mu rakieta. Tenisista numer jeden na świecie wyglądał już jakby miał skreczować, ale mimo wszystko walczył do końca o każdą piłkę i miał nawet break pointa! Nadalowi jednak z pomocą przyszedł dobry serwis i zdołał dzięki niemu utrzymać swoje podanie.

4:4 Djoković nieco odsapnął. Wreszcie wygrywa gładko gema. Do 15.

Już wiadomo, że tegoroczny finał jest najdłuższym spotkaniem w historii Australian Open.

3:4 W tym meczu wszystko jest możliwe! Już wydawało się, że Djoković się nie podniesie, a tymczasem sam przełamuje Hiszpana. Gramy dalej!

2:4 Hiszpan przełamuje Serba! Wykorzystuje już pierwszą szansę, bo Djoković wyrzuca piłkę w aut. Jednak Nadal wygra pierwszy tegoroczny turniej zaliczany do Wielkiego Szlema?

2:3 Nadal znów pewnie i do zera. Przy jednej z wymian Serb się prawie przewrócił o własne nogi. Czyżby nie wytrzymywał już trudów tego spotkania?

2:2 Djoković utrzymuje podanie. Na razie nie było w tym secie żadnych szans przełamania.

Zakończyła się właśnie piąta godzina tego spotkania. Do tej pory najdłuższym meczem w historii Australian Open było pięciosetowe starcie Nadala z Fernandem Verdasco w półfinale 2009 roku. Trwało ono 5 godzin i 14 minut. Wszystko na to wskazuje, że będziemy mieli nowy rekord!

1:2 Imponujący gem serwisowy Nadala. Hiszpan nie daje wygrać rywalowi ani jednej piłki. Doskonały serwis.

1:1 Serb równie pewnie - do 15.

0:1 Na początek Nadal wygrywa dość pewnie swoje podanie.

IV set:

6:7 5-7 Djoković wyrzuca piłkę w aut! Jednak będzie piąty set - po raz pierwszy w historii pojedynków tych dwóch tenisistów! Nadal cieszy się tak, jakby już wygrał cały mecz.

6:6 5-6 Wygrywający serwis Nadala! Piłka setowa dla Hiszpana.

6:6 5-5 I mamy remis. Djoković uderza prosto w siatkę.

6:6 5-4 Serb posyła piłkę minimalnie w aut. A teraz Nadal ma dwa serwisy.

6:6 5-3 Dwie wygrane piłki przez Djokovicia!

6:6 3-3 Zacięty tie-break. Punkt za punkt. Czy zaraz pojedynek się skończy, czy Hiszpan sprawi, że potrwa jeszcze dłużej?

6:6 Nadal do zera! Mamy tie-break.

6:5 Djoković odpiera atak Hiszpana i wygrywa swoje podanie do 30. Przed nami bardzo ważny gem. Czy Nadal udźwignie presję?

5:5 Znakomity gem Nadala. Hiszpan przez wielu już skazany na porażkę wciąż się trzyma i nie daje za wygraną. Teraz spróbuje przełamać Serba.

5:4 Djoković o gema od triumfu w Australian Open. Swoje podanie wygrywa znowu do zera!

I znowu gramy!

Mamy nieoczekiwaną przerwę. Nad kortem zaczęło padać! Mecz zostanie dokończony prawdopodobnie przy zasuniętym dachu. Przerwa potrwa około 20 minut.

4:4 Nadal wrócił z dalekiej podróży. Przegrywał przy własnym podaniu 0:40 i Serb miał trzy break pointy, a jednak udało mu się nie przegrać gema! Hiszpan wygrał pięć piłek z rzędu i wciąż jest w grze.

4:3 Spokojny gem serwisowy Djokovicia.

3:3 Tenisiści prezentują teraz równy, wysoki poziom. Żaden nie daje się przełamać. Nadal swoje podanie wygrywa podobnie jak rywal - do 30.

3:2 Hiszpan uwierzył w siebie, gra wyraźnie lepiej. Ale na precyzyjnego Djokovicia to wciąż za mało. Gem do 30.

2:2 Nadal nie daje za wygraną. Oddał Djokoviciowi tylko jedną piłkę. Na pewno będzie walczył do końca.

2:1 Dla odmiany błyskawiczny gem Djokovicia. Serb popisuje się dwoma asami i wygrywa partię do zera. Teraz znów spróbuje przełamać rywala.

1:1 Teraz z kłopotami wygrywa Nadal. Serb doprowadza do stanu 40:40, ale Hiszpanowi znów z pomocą przychodzi w ważnym momencie serwis. Kończy gema już szóstym w tym spotkaniu asem.

1:0 Djoković wygrał swojego gema serwisowego, ale nie było łatwo. Nadal doprowadził do równowagi i postraszył Serba. To może by zapowiedź pięknej walki w czwartym secie.

Jeszcze nie było w dotychczasowych spotkaniach między Nadalem a Djokoviciem takiego, które zakończyłoby się pięcioma setami. Czy to oznacza, że znamy już zwycięzcę?

III set:

6:2 I znów Djoković do zera, ale tym razem przy serwisie Nadala! Idealne podkreślenie dominacji Serba w trzecim secie. Djoković wygrywa trzecią partię i jest bliżej końcowego triumfu.

5:2 Rozpędzony Djoković wygrywa swoje podanie do zera.

4:2 Nadal wygrywa swój gem serwisowy, ale z dużymi kłopotami. Serb miał jednego break pointa.

4:1 Kolejny gem dla Djokovicia. Serb posyła piłki coraz mocniej i coraz bardziej precyzyjnie. Nadal w ogromnych tarapatach.

3:1 I jest przełamanie! Djoković w tym fragmencie gry jest niemal bezbłędny.

2:1 Serb wygrywa do 30. Hiszpan nie może nic poradzić na mocne i precyzyjne forhendy Djokovicia.

1:1 Nadal wygrywa gema z wielkim trudem, do 40. Ratuje go dobry, mocny serwis. Gra Djokovicia wygląda coraz lepiej.

1:0 Djoković idzie za ciosem. Gładki gem serwisowy, Nadal bez szans.

II set:

6:4 Przełamanie i set dla Djokovicia! Nadal zrobił dokładnie to samo, co jego rywal w gemie poprzednim. Kompletnie pogubił się w końcówce i tak jak Djoković zakończył gema, ale i całego seta podwójnym błędem serwisowym. Dziwne rzeczy dzieją się dziś na Rod Laver Arena.

5:4 Katastrofalna końcówka gema Djokovicia, który zamiast wykorzystać kolejną piłkę setową, dał się przełamać! Prawdopodobnie Serb był już myślami w trzecim secie. Gema kończy jego pierwszy podwójny błąd serwisowy.

5:3 Djoković miał jedną piłkę setową, ale Nadal zdołał odeprzeć atak Serba. Djoković wciąż ma jednak przewagę jednego przełamania i teraz on podaje.

5:2 Zaczęło się od efektownej, długiej wymiany, którą wygrał Nadal. I jak się okazało była to jedyna akcja w tym gemie, w której górą był Hiszpan. Djoković chyba zaczyna się rozkręcać. Zakończył gema pięknym skrótem.

4:2 Nadal nie ma problemów z utrzymaniem własnego podania.

4:1 Spokojny gem dla Djokovicia. Wciąż jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że zarówno Serb jak i Hiszpan walczą sami ze sobą. Ciężko powiedzieć, co może mieć większy wpływ na poziom dzisiejszego widowiska - czy to już zmęczenie turniejem, czy może po prostu ogromny stres.

3:1 Djoković przełamuje Nadala! Zwroty akcji w tym meczu są niesamowite. Nadal zaczął gema od dwóch kapitalnych zagrań, po których nierozpieszczana dziś publiczność, wreszcie mogła ryknąć z zachwytu, a po chwili zepsuł dwa banalne zagrania. Tymczasem Djoković, który zaczął gema ospale, zakończył go bardzo efektownym zagraniem w końcową linię.

2:1 Gem bez fajerwerków dla Djokovicia. Nierówna gra obu tenisistów wciąż zaskakuje.

1:1 Nadal wyszedł z niesamowitej opresji. Przegrywał już 15:40 i Djoković miał dwie szanse na przełamanie. W końcówce jednak Hiszpan zachował zimną krew i popisał się m.in. dwoma asami. Wreszcie na Rod Laver Arena oglądamy ładne akcje.

1:0 Pewny gem Djokovicia, który popisał się bardzo dobrym serwisem. Nadal nie miał tym razem większych szans na przełamanie.

W pierwszym secie Nadal wygrał 49 piłek, o sześć więcej niż Serb. Djoković popełnił za to więcej niewymuszonych błędów - 19, przy 17 Nadala. W asach jest 4:2 dla Serba.

I set:

5:7 Po 80 minutach Nadal wygrywa pierwszego seta. Hiszpan prowadził już 40:15, ale wykorzystał dopiero trzecią piłkę setową.

5:6 Drugie przełamanie Nadala! I to w jakim momencie! Tym razem Djoković psuł piłki na potęgę. Na razie mecz jest takim małym festiwalem błędów. Sporo nerwów, a mało gry po której ręce same składają się do oklasków.

5:5 Wreszcie dobry gem Nadala, wygrywa go do 30.

5:4 Wydawało się, że pierwszego seta wygra Nadal, a tymczasem to Djoković jest bliżej zwycięstwa w pierwszej partii. Serb ma już chyba chwile słabości za sobą, gra coraz pewniej, rzadko się teraz myli, w przeciwieństwie do Hiszpana, który popełnia zdecydowanie za dużo niewymuszonych błędów.

4:4 Znów mamy remis! Tym razem Djoković przełamał Hiszpana! Po jednym z mocnych serwisów Nadala Serb wyrzucił piłkę wysoko w trybuny uszczęśliwiając w ten sposób jednego z kibiców, który złapał okrągły przedmiot, ale to go nie zdeprymowało. Końcówka gema należała do niego, wykorzystał trzecią szansę na przełamanie. Nadal gra bardzo nierówno. Świetne zagrania przeplata zaskakującymi błędami.

3:4 Serb wyglądał na mocno wkurzonego faktem, że nie zdołał przełamać Hiszpana w poprzednim gemie. To dodało jego grze nieco więcej pazura i rozstrzelał Nadala po korcie.

2:4 Djoković zmienił koszulkę i nieco odżył. Miał nawet dwa break pointy. Stara się skończyć każdą piłkę i jak ognia unika długich wymian, gra bardziej kombinacyjnie. Nie zawsze mu się to jednak opłaca - sporo piłek wyrzuca w aut. A Nadala ratuje też całkiem niezły serwis.

2:3 I mamy pierwsze przełamanie! Nadal wykorzystuje drugiego break pointa. Serb ma chyba jednak problemy ze stawem skokowym. Nie biega do wszystkich piłek, wyraźnie nie gra na sto procent, można odnieść wrażenie, że lekko kuleje. Po ostatniej piłce, którą wyrzucił w aut, wściekły rzuca o kort rakietą.

2:2 Kibice Djokovicia przeżyli chwilę grozy. Serb przy jednej z wymian źle postawił nogę i wyglądało to tak, jakby skręcił kostkę. Na szczęście skończyło się na strachu, ale gema spokojnie wygrał Nadal.

2:1 Nadal prowadził już 30:0, ale Djoković wziął się w garść i wygrał cztery kolejne piłki. Zaliczył przy okazji pierwszego asa. Na razie nie oglądamy na Rod Laver Arena zbyt długich wymian.

1:1 Łatwy gem Nadala. Wygrywa go do zera. To głównie zasługa świetnego serwisu Hiszpana, który zaczął partię asem, a skończył wygrywającym podaniem.

1:0 Pierwszego gema Djoković wygrywa do 30. Na razie Serb wygląda pewniej. Nadal trzy razy wyrzucił piłkę w aut.

Gramy!

9:43 Przypomnijmy, że kobiecy finał wygrała Wiktoria Azarenka, która pokonała Marię Szarapową 6:3, 6:0. Teraz tak szybkiego finału się raczej nie spodziewamy.

9:38 Finał rozpocznie się za ok. 5 minut. Tenisiści kończą właśnie rozgrzewkę.

Przed meczem:
To będzie 30. pojedynek między Novakiem Djokoviciem a Rafaelem Nadalem. Lepszy bilans ma Hiszpan, który wygrał 16 spotkań, o trzy więcej niż rywal. Ale w ostatnich sześciu potyczkach górą był Serb i to on jest faworytem dzisiejszego starcia.

Co ciekawe obaj tenisiści spotkali się w finałach dwóch poprzednich turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema. Na Wimbledonie Nadal przegrał 4:6, 1:6, 6:1, 3:6, a w US Open 2:6, 4:6, 7:6, 1:6. Do trzech razy sztuka?

W półfinale Australian Open Hiszpan pokonał w czterech setach Rogera Federera, a Djoković po prawie pięciogodzinnej batalii Andy'ego Murraya 6:3, 3:6, 6:7, 6:1, 7:5 i miał jeden dzień odpoczynku mniej niż jego dzisiejszy przeciwnik.