WTA Finals. Z kim Radwańska zagra w półfinale? Są trzy możliwości [ANALIZA]

Agnieszka Radwańska wygrała tylko jeden z trzech meczów w grupie, ale i tak awansowała do półfinału WTA Finals w Singapurze. Z kim powalczy o finał? Wszystko okaże się w piątek.

Rywalizacja w Grupie Czerwonej, w której grała Radwańska, jest już zakończona. Polka pokonała w czwartek Simonę Halep i korzystny wynik meczu Marii Szarapowej z Flavią Pennettą dał jej awans z drugiego miejsca.

Tabela Grupy Czerwonej:

Bardzo skomplikowana jest sytuacja w Grupie Białej. Jedynie ostatnia Lucie Safarova nie ma już szans nawet na awans z drugiej pozycji. Wszystkie trzy pozostałe zawodniczki mogą zająć miejsce pierwsze, drugie lub trzecie.

Tabela Grupy Białej:

Wiadomo, że Maria Szarapowa zagra z drugą zawodniczką grupy Białej, a Radwańska z pierwszą. W piątkowych meczach walcząca już tylko o premię finansową Safarova zmierzy się z Kerber, a Muguruza z Kvitovą. Możliwe warianty przedstawia dość złożona tabelka przygotowana przez WTA.

Co z niej wynika? Jeśli Muguruza wygra z Kvitovą, to na pewno wygra grupę i zagra z Radwańską. Stanie się tak też wówczas, gdy Hiszpanka przegra z Czeszką w trzech setach, a Kerber wygra z Safarovą.

W drugim scenariuszu rywalką Radwańskiej może Kvitova. By zapewnić sobie wygraną w grupie, Czeszka musi pokonać Muguruzę w dwóch setach i liczyć na to, że Kerber nie wygra 2:0. Kvitova może z Muguruzą przegrać seta, ale wówczas wygra grupę tylko w przypadku wygranej Safarovej.

Najciekawiej będzie, gdy Kvitova wygra z Muguruzą 2:0, a Kerber 2:0 pokona Safarovą. To jest jedyny scenariusz, kiedy nawet Niemka może wygrać grupę i zagrać z Radwańską. Muguruza, Kvitova i Kerber będą wówczas miały po dwie wygrane, bilans setów po 4:2 i o kolejności w grupie zadecyduje procent wygranych gemów.

Komu kibicuje Radwańska?

Z kim chciałaby zmierzyć się Radwańska? Patrząc na liczby, lepiej, by nie wpadła na Muguruzę. Polka ma z nią bilans 2:4, ale w tym roku przegrała wszystkie cztery spotkania, ostatnio 10 października w Pekinie.

Jeszcze gorszy jest bilans Radwańskiej z Kvitovą. Polka wygrała dwa z ośmiu meczów. W tym roku obie tenisistki zagrały tylko raz - w ćwierćfinale w New Haven i tam 7:5, 6:4 wygrała Czeszka. Na pociechę przedostatni mecz łatwo wygrała Radwańska, a było to przed rokiem w Singapurze.

Najłatwiej Polce gra się z Kerber. Z jedenastu dotychczasowych meczów wygrała z Niemką sześć. W tym sezonie przegrała 6:4, 4:6, 4:6 w ćwierćfinale w Stanford, ale w październiku zrewanżowała się jej, wygrywając 6:1, 6:4 w tej samej fazie turnieju w Pekinie.

Muguruza z Kvitovą zmierzą się w piątek o 7 rano, a po nich na kort wyjdą Safarova i Kerber. Relacje na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE na urządzenia mobilne.