Sport.pl

US Open. Woźniacka w finale. Dramat Peng. Udar cieplny?

Słaniała się na nogach, miała drgawki, z kortu zjechała na wózku inwalidzkim. Shuai Peng musiała poddać półfinałowy mecz US Open z Karoliną Woźniacką w drugim secie, gdy doznała udaru cieplnego.
0 : 1
Informacje
US Open 2014 - Półfinał singla kobiet
Piątek 05.09.2014 godzina 20:05
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
Wynik
S.Peng
6
3
0
K.Woźniacka
7
4
1
Mecz rozgrywano w potwornym upale. Na korcie było ponad 30 stopni, a wilgotność dochodziła do 70 procent. Woźniacka wygrała pierwszego seta po tiebreaku, w drugim secie prowadziła 4:3, ale w ósmym gemie przy stanie 30:40 Peng nagle osłabła.

Chinka rzuciła rakietę, utykając podeszła do ściany za linią końcową, opierała się o mur, próbowała się rozciągnąć. Wyglądało na to, że łapały ją skurcze. Jej stan szybko się pogarszał. Nie była w stanie sama stać. Błyskawicznie podbiegła do niej pomoc medyczna, po kilku chwilach podszedł chłopiec z parasolem. Tenisistka dostała napój energetyczny i z asystą zeszła z kortu. Pod nosem powtarzała: - Nie mogę się poddać, nie mogę się poddać.

Wróciła po 10 minutach do gry, ale nie wyglądała najlepiej. Poruszała się bardzo sztywno, widać było potworny grymas bólu na jej twarzy. Po jednym z zagrań Woźniackiej Peng upadła za linią końcową. Nie mogła się podnieść, miała problem ze złapaniem oddechu i drgawki. Woźniacka podbiegła do Peng, starała się ją pocieszyć. Szybko przy chińskiej tenisistce zjawiła się też sędzina. Zdecydowano, że mecz zostanie przerwany. Chinka była kompletnie osłabiona. Nie była w stanie sama się podnieść. Z kortu zjechała na wózku inwalidzkim, dostała owację od kibiców. Woźniacka ze łzami w oczach patrzyła na dramat rywalki.

Woźniacka awansowała do pierwszego wielkoszlemowego finału od pięciu lat. W 2009 roku przegrała finał US Open z Kim Clijsters. O tytuł zagra z Sereną Williams, która w godzinę rozprawiła się z Jekateriną Makarową (6:1, 6:3).

Powracający problem?

- To musiała być kombinacja upału, odwodnienia, nerwów i bardzo wyczerpującego pierwszego seta - mówił w Eurosporcie Mats Wilander. Powiedział, że Chinka prawdopodobnie doznała udaru cieplnego. Okazuje się, że w przypadku Peng te problemy nie pojawiły się po raz pierwszy.

Ben Rothenberg z "New York Times" przypomniał, że Peng była jedną z zawodniczek, które najbardziej ucierpiały z powodu upałów podczas tegorocznego Australian Open. Dziennikarz dodał, że Peng nie była w stanie o własnych siłach zejść z kortu po wygranej w II rundzie US Open z Agnieszką Radwańską.

Kontrowersyjna decyzja

Dramatowi Peng przyglądał się cały świat. I na bieżąco ostro komentował sztywne tenisowe regulacje, które narażają zdrowie zawodników. Gracze nie mogą wziąć przerwy medycznej ani skorzystać z pomocy fizjoterapeuty w trakcie trwania gema z powodu skurczy, ale, jak twierdzi agencja AP, mogą o taką przerwę poprosić, gdy podejrzewa się udar cieplny.

Problem z właściwą interpretacją przepisów miała arbiter zawodów. Nie potrafiła podjąć jednoznacznej i szybkiej decyzji. Dopiero po kilku chwilach postanowiła, że Peng może skorzystać z pomocy medycznej.

Była to jednak kontrowersyjna decyzja. Zanim Peng zeszła z kortu, przez długie minuty pomocy udzielała jej fizjoterapeutka. Dopiero później sędzia zawodów przyznała Chince trzyminutową przerwę medyczną. Na kort wróciła po około 10 minutach. I nie została za to ukarana.

- Ona powinna automatycznie przegrać gema za to, że zeszła z kortu - pisał na Twitterze Brad Gilbert. Inni pisali wręcz, że Peng nie powinna zostać w takim stanie wpuszczona na kort.

To wstyd!

W telewizji CBS ostro całą sytuację skrytykowała jedna z tenisowych legend, John McEnroe:- To było strasznie spartaczone. To jak podbite oko naszej dyscypliny. To wstyd. Sędzina powinna za nią poddać ten mecz o wiele wcześniej - grzmiał

- To było niebezpieczne dla Peng i niesprawiedliwe dla Woźniackiej - dodawała Mary Carillo, która razem z McEnroe komentowała mecz. - Rywalka dostała napój, byłą poddawana zabiegom i nie została za to ukarana - dodała.

Woźniacka na przedłużające się problemy rywalki nie narzekała. Cierpliwie czekała, ze smutną miną patrzyła na wielki dramat rywalki. Najpierw trenowała serwis, potem na chwilę usiadła. Gdy rywalka wróciła na kort i potem znów upadła, podeszła do niej starała się ją pocieszyć. - Jest mi jej potwornie szkoda. Chcesz walczyć do końca, ale tu jest piekielnie gorąco. Mam nadzieję, że nic jej nie będzie - powiedziała Woźniacka.

Więcej o:
Komentarze (55)
US Open. Woźniacka w finale. Dramat Peng. Udar cieplny?
Zaloguj się
 • 123698745psz

  Oceniono 113 razy 101

  Nie lubię takich meczy walka to walka ,ale zdrowie jest najważniejsze .
  Życzymy zdrowia Peng :)

 • czapracka

  Oceniono 102 razy 82

  powinno być napisane SĘDZIA, ponieważ w jęz. polskim sędzina to żona sędziego

 • silvermane

  Oceniono 64 razy 46

  "Tenisistka dostała napój energetyczny i z pomocą Peng zeszła z kortu." - rozdwoiła się czy co?

 • razparuk

  Oceniono 70 razy 40

  Chińska farmakologia trochę przeholowała.

 • burn74

  Oceniono 30 razy 24

  Peng od początku drugiego seta narzekała na ból mięśni lewego uda,i oby to było tylko przyczyną....

 • kalop1980

  Oceniono 28 razy 20

  Współczuje Peng ale to co zrobiła było durne i jakieś takie niepotrzebnie patetyczne. Jak ma się kontuzje to się kończy mecz a ona w końcu profesjonalistka która już swoje zarobiła zrobiła z tego teatr.

 • mer-llink

  Oceniono 37 razy 17

  Wszystkie Panie i Panowie Sędziowie byli chyba z Chicago. Dlaczego?
  Bo tam jest dużo naszych Górali, więc może w Sędziowskich genach znalazła się spora domieszka Góralskich genów:
  - Koń ma ciągnąc wóz do Morskiego Oka aż padnie...

  Tu koniem była dla Sędziów Chinka: dla interesu widowiska miała grać.
  Każdy z kilkunastu nadętych oficjeli (na czele ze stołkową i supervisorką) dzierżących dumnie w łapkach oznaki statusu (walkie-talkies) uciekał od jedynej sensownej decyzji:
  - Lekarza! Koniec meczu!
  Bo co to dla nich jakiś tam koń, jakaś tam Chinka... Może gdyby to była Serena, aaaa, to co innego, może zaczęliby myśleć, albo się bać o zdrowie "swojej" gwiazdy, albo bać się, że tata Williams by im dał po głowie?
  Ale tu: - A niech Koń ciągnie!

  Ten kryzys trwał kilkanaście minut. I pokazał, jak skandalicznie źle w kryzysowej sytuacji zachowali się oficjele. ZUpełnie nie akceptowali swej odpowiedzialności, że to oni mają zaradzic kryzysowi. Każdy odrzucał od siebie ten gorący kartofel. Okazali się tępi, głupi i nieludzcy. A niech Koń ciągnie, aż padnie.....
  KOMPROMITACJA US Tennis Association, organizatora turnieju. I kompromitacja każdego z oficjeli indywidualnie.

  P.S. Nawet w dużo bardziej brutalnym boksie, kiedy słaniający się zawodnik resztką ambicji stawia gardę i mamroce "będę walczył" sędzia ringowy w razie zagrożenia SAM podejmuje decyzję o koncu pojedynku. Ale nie, tu pięknie ubrani, oświetleni i opłaceni ameryccy sędziowie mówili: - Niech koń ciągnie dalej.
  Groza.

 • jackk3

  Oceniono 27 razy 17

  Miala to co w kolarstwie nazywa sie 'bonk'. To nie tylko za malo plynow ale takze prawdopodobnie za malo kalorii przed I w czasie meczu w polaczeniu z duzym wyslikiem prowadzi do tego stanu. Konczzy sie to zazwyczaj skurczami wiekszosci miesni (nie sa to drgawki) i organism sie calkowicie wylacza. Bouchard tez byla bardzo blisko tego stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX