Eliminacje Euro 2012. Wpadka polskiej Litwy, dwa polskie gole w Afryce

Niemal pół reprezentacji Litwy, która przegrała z Liechtensteinem 0:2, na co dzień występuje w polskiej ekstraklasie.

Spośród czternastu litewskich graczy, którzy pojawili się na boisku w Vaduz, tylko pięciu nie było w szesnastce na mecz z Polską, który przed dwoma miesiącami Litwa łatwo wygrała 2:0. W piątek dostała lanie od absolutnego Kopciuszka europejskiego futbolu. W rankingu FIFA Lichtenstein jest na 147. miejscu, Litwa na 55.

90 minut w litewskiej drużynie rozegrali: Darvydas Sernas i Mindaugas Panka z Widzewa Łódź oraz Andrius Skela i Tadas Kijanskas z Jagiellonii Białystok. Po przerwie, już przy wyniku 2:0 dla Liechtensteinu, w składzie pojawił się też napastnik Tadas Labukas z Arki Gdynia. Nie pomogło.

Nie licząc polskich Litwinów, w innych weekendowych meczach eliminacji Euro wystąpiło jeszcze piętnastu innych polskich ligowców. Ale najlepiej wypadł... obywatel Burkina Faso Abdou Razack Traore z Lechii Gdańsk, który w meczu kwalifikacji Pucharu Narodów Afryki z Namibią strzelił dwa gole, a jego zespół wygrał 4:1 i jest liderem eliminacji z kompletem zwycięstw. Do siatki trafił też Saidi Ntibazonkiza, a jego Burundi pokonało w el. PNA Rwandę 3:1.

Polscy ligowcy w el. ME

Grupa B: Słowacja - Andora 1:0. W Słowacji: Jeż (Górnik Zabrze, 90 minut, żółta kartka). Cikosz (Wisła) nie zmieścił się w kadrze meczowej. Rosja - Armenia 3:1. W Armenii: Arzumanjan (Jagiellonia, 90 minut, żółta kartka), Hajrapetjan (Lechia Gdańsk, 90 minut).

Grupa C: Włochy - Estonia 3:0. W Estonii: Siergiej Parejko (Wisła, 90 minut), Sander Puri (Korona Kielce, 90 minut). Wyspy Owcze - Słowenia 0:2. W Słowenii: Kirm (Wisła, wszedł w 67. min).

Grupa D: Rumunia - Bośnia i Hercegowina 3:0. W Bośni: Stilić (Lech, wszedł w 64. min, żółta kartka).

Grupa E: Mołdawia - Szwecja 1:4. W Mołdawii: Alexandru Suvorov (Cracovia, 90 minut). San Marino - Finlandia 0:1. W Finlandii: (Riku Riski, Widzew, wszedł w 68. min).

Grupa F: Łotwa - Izrael 1:2. W Łotwie: Artjoms Rudnevs (Lech Poznań, 90 minut), Aleksiejs Visniakovs (Cracovia, zszedł w 71. min), Jurijs Żigajevs (Widzew Łódź, wszedł w 28. min), Ivans Lukjanovs (Lechia) nie zmieścił się w kadrze. W Izraelu: Maor Melikson (Wisła) nie zmieścił się w kadrze.

Grupa G: Czarnogóra - Bułgaria 1:1. W Czarnogórze: Pejović (90 minut), Kaszczelan (obaj Jagiellonia Białystok, wszedł w 82. min). W Bułgarii: Cwetan Genkow (Wisła Kraków, wszedł w 84. min).

Grupa I: Liechtenstein - Litwa 2:0. W Litwie: Sernas, Panka (obaj Widzew, po 90 minut), Skerla, Kijanskas (obaj Jagiellonia, po 90 minut), Labukas (Arka Gdynia, wszedł w 46. min).

Remis Anglii, zwycięstwo Portugalii - sobotnie wyniki eliminacji Euro 2012 ?