MŚ koszykarzy. Amerykanie wrócili na tron

USA pokonały Turcję 81:64 i po 16 latach zdobyły mistrzostwo świata. W półfinale i finale znakomicie grał lider Amerykanów Kevin Durant

W dwa lata USA odzyskały koszykarski tron, który zajęli na początku lat 90., gdy zawodnicy NBA zaczęli grać w największych światowych imprezach - w 1992 r. legendarny "Dream Team" zdobył olimpijskie złoto w Barcelonie, dwa lata później drużyna z Shaquille'em O'Nealem wywalczyła mistrzostwo świata w Toronto.

Potem nastały lata posuchy - na trzech kolejnych MŚ Amerykanie zdobyli tylko dwa brązowe medale, zaliczyli wpadkę w półfinale igrzysk w Atenach. Konkurenci (m.in. Jugosławia, Argentyna i Hiszpania) robili postępy, a USA częściej wystawiały zbieraniny gwiazd niż drużyny.

Pięć lat temu reprezentację objął jednak doskonały uniwersytecki trener Mike Krzyzewski, który rozpoczął budowę zespołu. Sukces osiągnął podwójny - w 2008 roku Amerykanie wygrali igrzyska w Pekinie, teraz zdobyli mistrzostwo świata. Krzyzewski dokonał tego z dwoma różnymi zespołami - żaden z zawodników, który założył wczoraj złoty medal na szyję, nie był na igrzyskach.

Amerykanie zdominowali mistrzostwa w Turcji przysyłając na nie reprezentację B i tylko o Durancie można powiedzieć, że miałby pewne miejsce w kadrze, gdyby USA wystawiły najsilniejszy skład z Kobe Bryantem, LeBronem Jamesem i Dwyane'em Wade'em. W półfinale z Litwą i finałowym spotkaniu z Turcją ledwie 22-letni skrzydłowy Oklahoma City Thunder udowodnił jednak, że jest jednym z najlepszych koszykarzy na świecie.

W sobotę przeciwko Litwinom zdobył aż 38 punktów i pobił rekord swojej reprezentacji na MŚ. W niedzielę trafiał tak, że Turkom opadały ręce. Gospodarze starali się bronić strefą i były momenty, kiedy Amerykanie mieli z nią problemy, ale w końcu piłkę dostawał Durant, który trafiał seriami. Po swojej siódmej trójce w 23. minucie miał już 26 punktów, a jego zespół wygrywał 48:32. Do końca meczu wszechstronny zawodnik dorzucił już tylko dwa punkty. Więcej nie musiał.

Turcy w połowie pierwszej kwarty prowadzili 17:14, ale uraz kolana wyeliminował na kilka minut lidera gospodarzy Hedo Turkoglu i Amerykanie błyskawicznie uciekli. USA wzmocniły obronę i Turcy momentami walili głową w mur - w 16 minut zdobyli ledwie 15 punktów.

Srebro jest jednak wielkim sukcesem Turków, którzy szczęśliwie awansowali do finału - w sobotnim półfinale z Serbią gospodarze przegrywali przez większość meczu, 81:82 było jeszcze 4,5 sekundy przed końcem. Turkoglu zgubił piłkę, ale szczęśliwie wyłuskał ją Kerem Tunceri, który trafił spod kosza obok zaskoczonych rywali.

W meczu z USA Turcy wyglądali na zaspokojonych srebrem, podobnie jak dzień wcześniej Litwini czuli zadowolenie z awansu do półfinału. I Turcja, i Litwa swoje największe zwycięstwa odniosły tuż przed spotkaniem z Amerykanami - Turcy pokonali Serbię, Litwa w znakomitym stylu zwyciężyła Argentynę.

Amerykanie mieli Duranta, ale dominowali nad rywalami atletyzmem, twardą obroną, graniem z kontry. Złoto zdobyli zasłużenie, choć droga do niego ułożyła im się świetnie - problemy mieli tylko z Brazylią (70:68), a w fazie pucharowej grali z Angolą, Rosją i Litwą, podczas gdy w drugiej połówce drabinki wyrzynała się europejska czołówka - Hiszpanie wyeliminowali Greków, ale potem ulegli Serbii. Turcy łatwo pokonali Francję i Słowenię, ale w półfinale przeżyli horror przeciwko Serbii.

Mistrzostwo świata gwarantuje Amerykanom występ na igrzyskach w Londynie. Tam też będą faworytem niezależnie od tego czy wystawią reprezentację A czy B.