Sport.pl

Nie będzie Ligi Mistrzów na Stadionie Śląskim - po U2 murawa do wymiany

Wisła Kraków chciała rozegrać na chorzowskim obiekcie mecze czwartej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów, a nawet spotkania fazy grupowej. To raczej niemożliwe, bo murawa na stadionie będzie musiała zostać wymieniona po koncercie zespołu U2. Zagrożone są także jesienne mecze reprezentacji Polski, choć organizator zapewnia: "Będzie nowa trawa"
Mistrz Polski szuka zastępczych stadionów ponieważ obiekt przy ulicy Reymonta jest remontowany. Spotkania ekstraklasy, Pucharu Polski i Ekstraklasy Wisła ma rozgrywać w Sosnowcu. Na Stadionie Ludowym zagra też w drugiej i trzeciej rundzie kwalifikacyjnej LM. Pierwszy mecz - z estońską Levadią Tallin - odbędzie się już w najbliższą środę. Standard obiektu w Sosnowcu jest jednak zbyt niski by organizować na nim mecze w rundzie IV i fazie grupowej LM. Działacze Wisły zaproponowali by - jeżeli będzie taka potrzeba - rozegrać te spotkania na Śląskim.

- Przykro mi, ale to niestety nie będzie możliwe - mówi Marek Szczerbowski, dyrektor Śląskiego. Liga Mistrzów przegrała z koncertem U2. - To będzie mega wydarzenie. Niestety po koncercie trzeba będzie wymienić murawę - mówi Szczerbowski. Koncert odbędzie się 6 sierpnia, Wisła może rozegrać domowy mecz IV rundy 18/19 sierpnia lub 25/26 sierpnia. - Czasu jest zbyt mało by boisko nadawało się do gry - dodaje Szczerbowski.

Dlaczego murawę trzeba wymienić? Podczas koncertu boisko przykryją specjalne płyty, które będą musiały unieść wielotonową konstrukcję sceny i tysiące uczestników koncertu. - Tak dla próby położyliśmy taką płytę na murawie Śląskiego. Po tygodniu okazało się, że trawa pod spodem zgniła - mówi dyrektor.

Zniszczona trawa to także zagrożenie dla organizacji spotkań reprezentacji, która ma zagrać na Śląskim mecze eliminacyjne mistrzostw świata w RPA 2010. Kadra ma rywalizować w Chorzowie z Irlandią Północną (5 września) i Słowacją (14 października). - Miesiąc czasu jaki dzieli koncert U2 od spotkania z Irlandią wystarczy by przygotować boisko. Za wymianę trawy zapłaci organizator koncertu. Zastrzegliśmy to sobie w umowie.

Murawa zostanie przywieziona w belach, a potem prawdopodobnie zostanie wywieziona z Chorzowa. Właściwa trawa zostanie już wysiana z nasion. Dzięki temu jej jakość będzie lepsza. Nie było łatwo odmówić Wiśle, ale uznaliśmy, że co chwilę będą się pojawiały propozycje organizacji atrakcyjnych imprez, a my ciągle będziemy przesuwać termin remontu. To też byłoby niepoważne - kończy Szczerbowski.

Kto będzie sędziować mecze Wisły w LM? - czytaj tutaj »