Siatkówka. Skra Bełchatów zmieni historię?

Siatkarze PGE Skry Bełchatów chcą wygrać Ligę Mistrzów. Żeby tego dokonać, musieliby w weekendowym finale tych rozgrywek pokonać światową potęgę - rosyjski Zenit Kazań lub włoskie Trentino. Tego się jednak nie obawiają, bo już wcześniej wygrywali z nimi w innych rozgrywkach

Polska drużyna czeka na triumf w europejskim pucharze od 1978 roku. Wtedy Puchar Europy zdobył Płomień Milowice. W Bełchatowie chcą zmienić historię. Mówią o tym jednak ciszej niż dwa lata temu, kiedy również organizowali finałowy turniej Ligi Mistrzów, ale nie wytrzymali presji i przegrali pierwszy mecz.

Do niedawna do występów w siatkarskiej Lidze Mistrzów trzeba było tylko dokładać. Od trzech lat czołowe drużyny dostają nagrodę, jaką jest udział w klubowych mistrzostwach świata w Katarze. Tam za miejsce w trójce są spore jak na siatkówkę sumy. Bo do piłkarskich pucharów tych siatkarskich nie można ich porównywać. Tutaj zwycięzca - za każdym razem ten sam, czyli Trentino Volley - dostaje 250 tys. dol. PGE Skra zarobiła w ten sposób 350 tys., a Jastrzębski Węgiel 175 tys. dol.

Występy w Lidze Mistrzów mają więc znaczenie wyłącznie prestiżowe, dlatego nie wszystkich na to stać. W tym sezonie Grecy zgłosili tylko Iraklis Saloniki, srebrnego medalistę. Ten klub jako jedyny chciał organizować finał Ligi Mistrzów, ale nie spełnił warunku, jakim jest wyjście z grupy. Dlatego szefowie europejskiej federacji (CEV) rozpoczęli negocjacje ze Skrą. Wcześniej siedmiokrotny mistrz Polski był gospodarzem Final Four w 2008 i 2010 roku i za każdym razem zajmował trzecie miejsce.

Szefowie klubu zgodzili się i wynegocjowali korzystniejsze warunki. Zapewniają, że zamiast 200 tys. euro wpłacili do CEV jedną czwartą sumy. To niejedyne koszty, bo muszą także zapłacić za pobyt wszystkich finalistów, oficjeli itp. - Tegoroczny turniej kosztował nas 1,5 mln zł - mówi Konrad Piechocki, prezes bełchatowskiego klubu. Skra do tego jednak nie dołoży, bo impreza jak zwykle w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Blisko 20 tys. biletów na dwa dni sprzedało się już dawno. - Gdybyśmy mieli dwa razy większą halę [w łódzkiej Atlas Arenie jest 13 tys. miejsc], to też byłaby pełna - uważa Piechocki.

Tak jak dwa i cztery lata temu szefom najsilniejszego polskiego zarzuca się, że kupili sobie miejsce w finale i dzięki temu nie musieli przechodzić przez dwie fazy pucharowe. - Absolutnie nie brałem tego pod uwagę - podkreśla PIechocki. - Nie my wymyślaliśmy regulamin mówiący o tym, że organizatorem może być klub, który wyszedł z grupy i ma dwie wolne rundy. Trudno, żebym zwrócił się do federacji z prośbą o grę w fazie pucharowej, bo kilku ludzi w Polsce negatywnie to ocenia. Potwierdzeniem trafności tej decyzji było ogromne zainteresowanie.

W poprzednich finałach Ligi Mistrzów Skra zajmowała trzecie miejsca. Zwłaszcza dwa lata temu zostało to odebrane jako zawód, bo oczekiwania były dużo większe. Bełchatowianie przegrali jednak w półfinale z Dynamem Moskwa. Cały turniej, tak jak rok wcześniej i rok później, wygrało Trentino Volley, od trzech lat najsilniejszy klub na świecie. Teraz też jest faworytem, choć w grupie przegrał z Zaksą Kędzierzyn-Koźle, a w drugiej fazie play-off z Lube Bancą Macerata. W rewanżach potentat pokazywał jednak, że była to tylko jednorazowa słabość.

W półfinale Skra trafiła na najsłabszego rywala Arkas Izmir. Wicemistrz Turcji w pierwszej rundzie pucharowej wyeliminował Zaksę (3:1 i 3:0), a w drugiej silny Lokomotiw Nowosybirsk. Jego gwiazdami są potężny Kolumbijczyk Liberman Agamez (208 cm wzrostu) i reprezentant Brazylii Joao Paulo Bravo. Są też dwaj Kanadyjczycy i Amerykański rozgrywający Kevin Hansen. Trenuje ich Kanadyjczyk Glenn Hoag, który dwa lata temu doprowadził do Final Four słoweński ACH Volley Bled.

Skra jest faworytem półfinału, ale nadmierny optymizm studzi trener Jacek Nawrocki. - Arkas to bardzo silny zespół, doskonale zorganizowany. Nieprzypadkiem pokonał Lokomotiw, a wcześniej Zaksę. Moim zdaniem dysponuje jedną z najlepszych zagrywek w Lidze Mistrzów - podkreśla.

Siatkarze twierdzą, że w tym roku podchodzą do finałowego turnieju znacznie spokojniej. - Dwa lata temu czuliśmy się finalistami, i to nas usztywniło. Teraz się nie napinamy, co ma być, to będzie - twierdzi Daniel Pliński, środkowy Skry. Zmianę podejścia potwierdza też trener. - Wtedy powtarzaliśmy sobie, że musimy wygrać. Teraz nasze wewnętrzne napięcie jest mniejsze. Nie myślimy o finale, ale wyłącznie o pierwszym meczu z Arkasem - dodaje.

Odważniejszy jest Piechocki, który deklaruje: - Chcemy wygrać Ligę Mistrzów. Jeszcze nigdy nie graliśmy z Arkasem, ale pokonywaliśmy jego gwiazdy w innych zespołach. Pozostałe zespoły mamy już na rozkładzie, więc dlaczego nie mielibyśmy tego powtórzyć.

Rywale, zwłaszcza z Trentino, są bardzi pewnie swego. - Jedziemy, żeby jak w pokerze skompletować karetę pucharów - zapowiada Matej Kazijski, bułgarski skrzydłowy trzykrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów.

Program turnieju

Sobota: PGE Skra - Arkas Izmir, godz. 14.30, Trentino Volley - Zenit Kazań, godz. 17.30

Niedziela: mecz o trzecie miejsce - godz. 14.30, finał, godz. 17.30. Transmisje w Polsacie Sport.

Więcej o:
Copyright © Agora SA