P¦ w Moskwie. Kowalczyk chce zmrozić Bjoergen

- Ma być wiatr i minus 15 stopni - mówił przed czwartkowym sprintem w Moskwie trener Justyny Kowalczyk Aleksander Wierietielny. Jest minus 18, ale biegi się odbywaj±. Fizjologowie: W takich warunkach ryzyko zapalenia krtani jest bardzo wysokie. Ale stawka też. Polka może zostać liderk± Pucharu ¦wiata. Relacja z finałów Z Czuba i na żywo na Sport.pl od godz. 13.

Pod stadionem Łużniki termometry wskazywały w ¶rodę minus 22 stopnie. - W takich warunkach zawody nie mogłyby się odbyć - relacjonuje Wierietielny.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) pozwala biegać, kiedy temperatura powietrza nie spada poniżej minus 18 stopni. Dzi¶ w Moskwie jest ok. 18-20 stopni poniżej zera. Eliminacje się odbyły, Kowalczyk awansowała do "30" (relacja z finałów z czuba i na żywo od 13). Za to pogoda może uniemożliwić zaplanowane na sobotę i niedzielę w Rybińsku (ok. 300 km na północ od Moskwy) biegi na 10 i 15 km.

Za to według prognoz dzi¶ w Moskwie będzie wiało i spadnie ¶nieg.

Wierietielny: - Wymagaj±ca ta trasa niby nie jest, bo na 1400 metrach nie ma żadnego podbiegu poza trzema mostkami. Za to pod warstw± naturalnego ¶niegu znajduje się poduszka ze sztucznego. Po czym¶ takim nie biega się najprzyjemniej.

Marit Bjorgen, liderka Pucharu ¦wiata, która niedawno zajęła dopiero szóste miejsce w mistrzostwach Norwegii, do stolicy Rosji nie miała ochoty przyjeżdżać. Jednak w Rybińsku wystartuje, najpewniej jako jedyna Norweżka. - Gdyby tam nie wystartowała, znaczyłoby to, że rezygnuje z walki o Kryształow± Kulę, bo Justyna by jej mocno odskoczyła - analizuje Szymon Krasicki, były trener kadry biegowej kobiet, a obecnie promotor pracy doktorskiej Kowalczyk.

O odpuszczeniu Rybińska poinformowali już Niemcy, tłumacz±c, że nie chc± narażać sportowców na starty w ekstremalnych warunkach, oraz większo¶ć z ekipy szwedzkiej. - Nie dziwię się tym, którzy boj± się mrozu. Można mówić, że narciarze do takich warunków powinni być przyzwyczajeni - mówi Krasicki. - Na treningach można zasłonić usta specjalnymi maseczkami, jakich używaj± choćby boj±cy się spalin policjanci z Tokio, można nosić w ustach specjalne aparaciki, które filtruj± powietrze, zanim ono dostanie się do krtani. Podczas zawodów takie pomoce tylko by przeszkadzały, bo przecież do płuc powinno się dostawać jak najwięcej powietrza, aby krew dostarczała tlen z płuc do pracuj±cych mię¶ni. Ryzyko zapalenia krtani i górnych dróg oddechowych jest więc bardzo duże.

W walce z mrozem biegacze dysponuj± skromnym arsenałem. - Justyna na pewno założy najcieplejsz± bieliznę, jak± ma, a twarz oklei ta¶mami. Ewentualnie użyjemy ma¶ci rozgrzewaj±cej, a szyję i usta osłonimy chust±. Nic więcej nie wymy¶limy - mówi Rafał Węgrzyn, asystent Wierietielnego. Człowiek, który w sztabie naszej mistrzyni zajmuje się kwestiami technicznymi, wyja¶nia, że wspomniane ta¶my nie s± żadn± nowink±. - To zwykłe tape'y stosowane w rehabilitacji. Przykleić można cokolwiek, ale te ta¶my już sprawdzili¶my, maj± mocny klej, dobrze się trzymaj± i chroni± skórę.

Kowalczyk najchętniej ominęłaby Moskwę szerokim łukiem i koncentrowała się najważniejszych z jej punku widzenia zawodów sezonu, które 17 i 18 lutego odbęd± się w Szklarskiej Porębie. Zwłaszcza że Polka nie przepada za sprintami stylem dowolnym, ale Justyna nie może wybrzydzać. Traci do Bjorgen 62 punkty i musi szukać każdej szansy na zniwelowanie straty. Zwłaszcza, kiedy rywalka mówi pas.

- Wiemy, że w sprincie łyżw± Justyna była trzecia w Toblach podczas Tour de Ski, ale tam na trasie były chociaż małe pagórki. W Moskwie jest płasko i w±sko. Zreszt± sprinty zawsze rz±dz± się swoimi prawami, co pokazały ostatnie starty Kikkan Randall. Amerykańska specjalistka miała wywrotki, łamała kijki - mówi trener.

Loteryjno¶ć rywalizacji podkre¶la również Krasicki: - W Moskwie kto¶ komu¶ może nast±pić na nartę, szturchn±ć kijkiem, wytr±cić z równowagi. Oby tylko Justynę to ominęło. Je¶li będzie miała szczę¶cie, może nawet zrealizuje plan maksimum - mówi profesor.

Taki plan zakłada zajęcie pierwszego lub drugiego miejsca (w sprincie stylem dowolnym podczas cyklu Tour de Ski Polka była trzecia) i zdobycie 100 albo 80 pkt. To pozwoliłoby Justynie zostać liderk± klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata. - Dzi¶ może być różnie, ale jak nawet Justynie nie pójdzie, to i tak lada dzień będzie liderk±. Ona jest w supergazie, a Bjorgen kombinuje - ocenia Józef Łuszczek, były mistrz ¶wiata w biegach narciarskich.

Kowalczyk, mimo że zimna nie lubi, w siarczystym mrozie radzi sobie znakomicie. W Rybińsku odniosła dwa ze swych 19 pucharowych zwycięstw. - Kiedy¶ biegłem nawet w 30 stopniach mrozu - wspomina Łuszczek - To był Bieg Wazów, na start przybyło 15 tys. ludzi i ze 2 tys. z nich się poodmrażało. Pogotowie nie nad±żało zbierać zawodników z trasy. Ja nie miałem tych wszystkich masek, kominiarek, plastrów, których można teraz używać. Obłożyłem się gazetami, ale one pospadały i było mi zimno. Na szczę¶cie zdobyłem tłuszcz z norek i nim się nasmarowałem. Justyna też jest twarda i to się liczy! - kończy były mistrz.

Biegiem przez Rosję

Czwartek, godz. 11.15 - eliminacje sprintu stylem dowolnym w Moskwie, 13.00 - finały

Sobota, godz. 12.45 - bieg na 10 km stylem dowolnym ze startu wspólnego w Rybińsku

Niedziela, godz. 12.45 - bieg ł±czony na 15 km w Rybińsku

Relacje na żywo w Sport.pl, transmisje: TVP 2, Eurosport i Eurosport 2

Czy Kowalczyk będzie liderk± P¦ po biegu w Moskwie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.