Sport.pl

Minister sportu Joanna Mucha dla Gazety Sport.pl: Duży trup w jednej szafie

rozmawiali Przemysław Iwańczyk i Radosław Leniarski
12.12.2011 , aktualizacja: 11.12.2011 21:03
A A A
Piramida sportu ma w Polsce bardzo dziwny kształt. Cherlawa na dole, rozbuchana w środku, krucha na czubku - uważa minister Joanna Mucha i chce to zmienić. Ale nie szybko
O tym, że zostanie ministrem sportu, dowiedziała się w przeddzień ogłoszenia składu rządu. - Wcześniej tylko domyślałam się, że otrzymam taką propozycję - mówi Mucha. W sporcie nie będzie więc natychmiastowych zmian, bo minister debiutant musi się zapoznać z nową dla siebie dziedziną życia. Najważniejszą zmianą jest więc na razie wyrzucenie za okno ciastek z ministerialnego stołu i zastąpienie ich surową marchewką, jabłkami i porem, czyli zdrową żywnością. I rzucenie palenia przez samą minister.

Przemysław Iwańczyk, Radosław Leniarski: Proszę zamknąć oczy - jakie wydarzenie sportowe ma pani pod powiekami?

Joanna Mucha: Widzę moją małą salę gimnastyczną w Płońsku. Nasze treningi, fikołki bez materacy, czuję uderzenie pasa przez plecy, mocne uderzenie. Pierwsze sekcje sztuk walki działały trochę inaczej niż te obecne.

Była to twarda szkoła wychowania fizycznego?

- Twarda. Więcej szczegółów nie zdradzę, bo bardziej pasowałyby do czołówki "Faktu". Były to porządne treningi, dobre, mocne. Wymagające. Można było zejść z sali, dopiero gdy się mdlało.

Domyślamy się, że taka szkoła wychowania fizycznego przydaje się w polityce.

- Hartuje.

W TVN zasugerowała pani, że zna przyszłość PZPN.

- Nie mam wiedzy, co się będzie działo w PZPN, ale rozważam kilka scenariuszy. Najbardziej prawdopodobny to taki, że prezes Grzegorz Lato zostaje na stanowisku do końca Euro 2012. Staram się tak prowadzić działania związane z PZPN i UEFA, aby pomagać tym scenariuszom, które są lepsze dla polskiej piłki.

Kto pisze te scenariusze?

- Życie.

Dotąd działania ministrów sportu w stosunku do PZPN cechowała niemoc.

- Nie mówmy o niemocy, bo to doprowadza mnie do furii. Mówmy o braku narzędzi. PZPN jest bytem autonomicznym, zewnętrznym. To tak jakby przyszedł do mnie telewidz i zażądał zmiany szefa lub zarządu telewizji niepublicznej. Nie mam takich możliwości i minister kultury też takiej możliwości nie ma. Ja mogę ingerować w związki tylko na określonych zakresach. Te możliwości są wykorzystywane, ale są za wąskie, aby dały efekty. Nie lubię działań pozornych.

A więc obecna kontrola w PZPN to tylko popukiwanie w ściany, by sprawdzić, czy pod farbą nie ma próchna?

- Jest to odpowiedź na oczekiwania sejmowej komisji sportu, której przedstawiciele zdecydowali się na ruchy pozorne. Ja nie mam atencji do tego typu działań, ale wyszłam im naprzeciw. Nie sądzę, aby w papierach PZPN można było znaleźć dowody na nielegalne działania związku.

Nie palę się do spotkań z członkami PZPN. Na razie spotkałam się w Kijowie w kuluarach z prezesem Grzegorzem Latą, Franciszkiem Smudą, Michałem Listkiewiczem i przedstawicielami UEFA. Skupiam się na szukaniu niestandardowych rozwiązań.

Stadion narodowy pozostaje bez umowy z PZPN, związek nie chce tam grać meczów reprezentacji. Co zrobić?

- Błąd został popełniony na samym początku, gdy decydowano o budowie Stadionu Narodowego. Wtedy można było doprowadzić do zawarcia umowy. Ale jestem przekonana, że działacze z PZPN potrafią liczyć. Gdy będą mieli do zorganizowania mecz Polska - Anglia w eliminacjach do mundialu i jednocześnie możliwość zarobienia na nim 6 mln zł, a na każdym innym obiekcie zarobiliby połowę, to zdecydują się na Warszawę. Jeśli będą mieć alternatywę, że albo zagrają na Narodowym i podpiszą umowę na inne mecze, albo nie rozegrają na tym stadionie meczu z Anglią, wierzę, że podejmą właściwą decyzję.

Czyli staną przed wyborem transakcji wiązanej.

- Nie może być tak, że PZPN będzie wybierał z ciasta tylko rodzynki. To musi być relacja fair. Inaczej stadion będzie w większym stopniu areną niż obiektem sportowym.

ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • jan.filip

    0

    te trup to siatkówka i przedpełski! ten podejrzany zapaszek jest juz wyrażnie wyczuwalny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX