Inauguracja T-Mobile Ekstraklasy. Liga młodymi stanie?

Debiuty jak marzenie, dyktat młodych, niespodziewane wyniki i słaba frekwencja - tak ekstraklasa zainaugurowała 85. sezon

Ekstraklasa.tv: Wszystkie gole 1. kolejki [WIDEO] ?

Zaczęło się od lania, jakie Lech sprawił beniaminkowi z Łodzi. Choć to weterani z ŁKS - Wyparło, Adamski, Saganowski, Bykowski - mieli dwie znakomite okazje, poznaniacy karali ich później z każdą kontrą. Trener ełkaesiaków Andrzej Pyrdoł przeżył déja vu, bo kiedy debiutował jako szkoleniowiec w ekstraklasie z Widzewem, również poległ 0:5 z Ruchem Radzionków. W piątek błysnął za to Możdżeń z Lecha (dwie asysty), decydującym podaniem popisał się inny ligowy młokos - 19-letni Wszołek z Polonii (1:0 z Lechią).

Sobota to dzień sędziów. Najwięcej kontrowersji wzbudził Włodzimierz Bartos z Łodzi, który w meczu Cracovia - Korona (1:2) podyktował dwa dyskusyjne karne. Mecz rozstrzygnął po 90. minucie kolejny ze strzelców rezerwistów Michał Zieliński.

Niedzielę w lidze miał zakończyć mecz Legii z Zagłębiem, ale zaskakująco został odwołany z powodu deszczu. Mimo protestu kibiców spotkanie przełożono na listopad, a debiut w ekstraklasie Ljuboi oraz powrót Żewłakowa został odroczony o tydzień.

Słabo było za to z frekwencją. Mecz Widzewa z Wisłą (1:1) nie wypełnił nawet połowy 10-tys. stadionu, w Chorzowie nie mieli ochoty oglądać GKS Bełchatów i powrotu do ligi Kamila Kosowskiego (czerwona kartka), także Kraków nie doczekał się kompletu widzów na meczu Cracovia - Korona. Kluby tłumaczą to wakacjami, a kibice wojują w internecie o niższe ceny biletów.

Błysk weekendu

Paweł Wszołek

19-letni pomocnik Polonii błysnął w piątkowym meczu z Lechią. W swoim ósmym występie wszedł na boisko w 77. minucie, a po kilkuset sekundach wspaniale dograł piłkę do Bruno, który strzelił jedynego gola. Choć nikt nie pomyślał o nim, że może zastąpić wytransferowanego do Turcji Mierzejewskiego, to on zebrał lepsze recenzje niż Jeż czy właśnie Bruno.

Ekstraklasa.tv: Wszołek podaje, Bruno strzela [WIDEO] ?

O nim się mówi

Bartosz Bosacki

Były obrońca Lecha, choć nie przedłużono z nim obiecanego kontraktu, nie zamierza kończyć z futbolem. - Choć i taki wariant zakładam - opowiada "Gazecie". - Nie wiem, gdzie będę grał, mam w zanadrzu jakieś rozwiązania. Dlaczego nie chcieli mnie w Lechu? Nie mam pojęcia. Wszystko było już ustalone. Życzę poznaniakom jak najlepiej.

Liczby kolejki

0:10

Bilans goli trenera ŁKS w ekstraklasie

5

tyle goli strzelili piłkarze wchodzący z rezerwy

Andrzej Juskowiak, ekspert Polsatu, dla Sport.pl:

Wydarzeniem kolejki były dla mnie gole strzelane w ostatnich minutach, które przesądziły o zwycięstwie bądź remisie. Rezerwowy Michał Zieliński dał Koronie niespodziewaną wygraną na wyjeździe z Koroną, Paweł Abbott, również wchodząc, zdecydował się strzelać karnego dla Ruchu w meczu z Bełchatowem na sekundy przed końcem, a Dudu Biton, choć w podstawowej jedenastce go nie było, uratował remis Wiśle w Łodzi z Widzewem. Widzę w tym rzecz niezwykłą, że ligowcy trafiali w decydujących momentach, kiedy teoretycznie skuteczność i koncentracja powinna ich zawodzić. Dotychczas nie było to regułą, więc warto wyciągnąć to na plus tej kolejki.

Już u progu sezonu czekałem również na błysk ze strony młodych. Zaskoczył mnie Wszołek, który momentalnie po wejściu na boisko dał swojej drużynie zwycięstwo. 21-letni Olkowski z Górnika, strzelając gola, omal nie doprowadził do sensacyjnego zwycięstwa swojej drużyny we Wrocławiu. To sobie właśnie obiecuję po nowym sezonie - wchodzą nikomu nieznani gracze i zaskakują kibiców oraz rywali.

Na minusie stawiam naszych pucharowiczów - Wisłę i Śląsk - które z trudem uratowały remisy ze słabszymi od siebie zespołami. Spodziewałem się jednak, że zapłacą ze mecze ze środka tygodnia. Piłkarze mówią jedno, zapewniają, że podołają na dwóch frontach, ale prawda jest taka, że nasze zespoły nie umieją rozkładać sił.

Zawiódł mnie ŁKS, który w meczu otwarcia dał się stłamsić Lechowi. Różnica między nimi kolosalna, nie bez przesady powiem, że była to różnica klas.