Akademia MTB Cezarego Zamany: [odc. 2] Jak zdrowo uprawiać sport czyli kilka słów na temat treningu sportowego

Trening sportowca to zawsze proces zindywidualizowany. Trenując wiele lat pod okiem profesjonalistów nauczyłem się, że bez względu na to jaki plan treningowy wprowadza się w życie, zawsze najważniejsza jest jego realizacja. Dlatego zanim ustalimy cele, poświęćmy chwilę na wewnętrzną motywację, tak aby robić to z przekonaniem i z pasją.

Przedstawiamy cykl artykułów powstałych przy współpracy zespołu polskanarowery.pl z Cezarym Zamaną - ikoną polskiego kolarstwa, organizatorem cyklu Merida Mazovia MTB. Zbiór ten wprowadza czytelnika w świat sportu i rower ów górskich. Zapraszamy do zapoznania się z treściami, które cyklicznie będą ukazywać się w dziale SPORT MTB.

Po co trenujemy

Trening sportowy to nic innego jak proces, który polega na stopniowym, coraz większym obciążeniu wysiłkowym. Dzięki niemu organizm przyzwyczaja się do wysiłku fizycznego, co skutkuje wzrostem poziomu naszego wytrenowania. Po prostu możemy więcej i dalej. Jesteśmy zdolni do wykonywania coraz dłuższych i coraz bardziej intensywnych wysiłków fizycznych.

ZOBACZ TEŻ: Trening na rowerze - Jak zacząć? Gdzie? Co może się przydać?

Najważniejszy jest plan

Budując dom każdy budowniczy musi mieć projekt i plan jak go zrealizować. Podobnie jest z treningiem sportowym. Niezbędny jest do niego odpowiedni harmonogram oraz kontrola jego realizacji. Plan treningowy z reguły układa trener. Bierze on pod uwagę obecny stan zawodnika, który określają różne parametry - wartości mocy wysiłku, wartości tętna, przy których wysiłek będzie realizowany w strefie tlenowej, mieszanej i beztlenowej, maksymalne wartości pochłaniania tlenu, czy częstotliwości skurczów serca.

ZOBACZ TEŻ: Trening na rowerze - Schemat treningu, interwały

Skąd czerpać informacje na temat swojego stanu wytrenowania?

Wartości te można uzyskać wykonując badania wydolnościowe. Znając, dzięki takim właśnie badaniom, swoje aktualne możliwości wysiłkowe, możemy zastosować odpowiednie obciążenia treningowe. Natomiast jeśli zadane obciążenia będą zbyt duże lub zbyt małe, zamierzony rezultat nie zostanie osiągnięty. Oznacza to z jednej strony brak efektów treningu (zbyt małe obciążenia) lub w skrajnych przypadkach można nawet nabawić się kontuzji (zbyt duże obciążenia). Badania wysiłkowe wykonujemy po to, aby poznać swoje możliwości i zastosować optymalne obciążenie, a w końcu aby ocenić czy trening przyniósł zamierzony efekt.

Jak zacząć trening po długiej przerwie?

Jeśli nie mamy trenera, a do tego mieliśmy dłuższą przerwę w aktywności sportowej, warto wejść w trening stopniowo i powoli. W takim przypadku pierwszym, podstawowym zagrożeniem, które czyha na każdego weekendowego sportowca jest zbyt duże obciążenie. Chcemy za dużo naraz.  Trening należy zacząć od małej intensywności wysiłku i początkowo małej jego objętości. Aktywność musi sprawiać nam przyjemność.  Niech określi to zasada - lepiej mniej niż więcej.

ZOBACZ TEŻ: Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało

Kolejną ważną rzeczą jest systematyczność. Jeśli nasz organizm  zacznie adaptować się do lekkich obciążeń, to powoli możemy zwiększać natężenie i długość treningu. W sporcie nie ma drogi na skróty. Powodzenia!

W następnych częściach postaram się przekazać Wam elementarz treningu, czyli czym jest baza treningowa oraz jak trenować siłę, szybkość oraz wytrzymałość.

*partnerem Akademii Rowerowej Cezarego Zamany jest laboratorium badań wydolnościowych 4Sport LAB.

Akademia Rowerowa Cezarego ZamanyAkademia Rowerowa Cezarego Zamany fot. akademia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.