Siatkówka. Rosyjski hegemon pokonany! Przerwana passa 64 zwycięstw zespołu z Kazania

Zenit Kazań to najlepszy rosyjski zespół siatkarski ostatnich lat - nie tylko w kraju, ale również w Europie. W środę jego trwająca 24 miesiące passa 64 ligowych zwycięstw z rzędu została przerwana.

Porażka lidera rosyjskiej Superligi z Zenitem Sankt Petersburg miała miejsce na wyjeździe w 13. kolejce rozgrywek. Choć zespół z Kazania nierówno, ale zwycięsko rozpoczął spotkanie z dotychczas 4. zespołem zestawienia, to po pierwszym secie gra podopiecznych Władymira Alekny traciła na jakości.

Zenit Sankt Petersburg przede wszystkim wzmocnił zagrywkę i zyskał sporo przewagi w kontratakach. Słabsza postawa gości w przyjęciu stopniowo przenosiła się również na ofensywę – atak i bloki, co dodało pewności siebie gospodarzom. Mecz zakończył się ich wygraną w stosunku 3:1.

Warto dodać, że Zenit Sankt Petersburg jest beniaminkiem Superligi i z założenia ma być klubem, który w przyszłości odbierze prym w lidze i w Europie zespołowi z Kazania. Przed rozpoczęciem sezonu spekulowano, że jego trenerem ma zostać obecny szkoleniowiec lidera rosyjskich rozgrywek, a sam klub pozyskał znane siatkarskie nazwiska – m.in. Andreja Aszczewa, Oreola Camejo, Jewgenija Siwożeleza czy młodego i utalentowanego rozgrywającego – Pawła Pankowa.

Jest to pierwsza przegrana Zenita Kazań w lidze od 22 listopada 2015 roku. W ostatnich 11 sezonach zespół ten tylko dwa razy nie zdobył mistrzostwa Rosji. Od 2015 roku nieprzerwanie triumfuje w Lidze Mistrzów.

Zenit Sankt Petersburg – Zenit Kazań 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 25:23)