FACEIT Major: Londyn 2018, StarSeries & i-League... 6 najważniejszych turniejów CS:GO, które musisz znać

Coraz większa liczba turniejów sportów elektronicznych zalewa kalendarz kibiców wirtualnej rywalizacji. Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych tytułów jest Counter-Strike: Global Offensive, który w branży nie ma sobie równych. Coraz liczniejsze zawody królującego od lat FPS-a są organizowane z rozmachem przypominającym mistrzostwa siatkarskie, Super Bowl czy Ligę Mistrzów. Przyjrzyjmy się najważniejszym turniejom, których prawdziwy fan esportu nie może przeoczyć!

1. FACEIT Major: Londyn 2018

FACEIT Major: London 2018 to najważniejsze rozgrywki Counter-Strike: Global Offensive w tym roku. W Wielkiej Brytanii spotkają się najlepsze drużyny z całego świata.

Ranga turnieju oznacza, że jest ona wspierana przez twórców Counter-Strike: Global Offensive — Valve, a pula nagród wyniesie 1 milion dolarów. Pierwsze pojedynki będzie można zobaczyć już 5 września w pełnej polskiej oprawie komentatorskiej z profesjonalnego studia esportowego, które zostało otwarte w czerwcu w Krakowie.

FACEIT jest niezależną platformą oferującą graczom konkurencyjne rozgrywki w grach esportowych. Organizacja założona została w Londynie w 2012, a już w tym roku FACEIT po raz pierwszy w historii został współorganizatorem turnieju rangi „Major”, FACEIT Major: Londyn 2018.

Realizacja transmisji stoi po stronie Fantasy Expo, dla kibiców przygotowano po raz pierwszy program publicystyczny “Cafe Major”, czyli serię tematycznych wywiadów z osobistościami z branży esportowej oraz profesjonalną ekipę komentatorów i analityków.

Całość rozgrywek będzie dostępna bezpłatnie na kanale Piotra “Izaka” Skowyrskiego w Twitch.tv. Podczas transmisji będą mu towarzyszyli Olek “vuzzey” Kłos, Łukasz “Hermes” Pożyczek, Paweł “Saju” Pawełczak, Damian “MdN” Kisielewski i Bartłomiej “Tybek” Tybor. Dzięki realizowaniu transmisji w internecie, będzie ona interaktywna dla widzów.

Na samym początku rozgrywek polscy widzowie mogą liczyć na szczególne zainteresowanie formą Polaków w barwach Virtus.pro, która w ostatnich tygodniach nie należała do najwyższych. Drugim polskim akcentem w trakcie turnieju będą występy Janusza “Snaxa” Pogorzelskiego w barwach niemieckiej drużyny mousesports będącej jednym z faworytów imprezy. Pierwsza z trzech faz Majora w Londynie odbędzie się w dniach od 5 do 9 września, a finał całej imprezy będziemy mogli obserwować już 23 września.

Imprezę można śledzić na: esportnow.pl/faceit-major/

Transmisja z FACEIT Major: London 2018: twitch.tv/izakooo

2. StarSeries & i-League

StarSeries & i-League to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów offline z pulą nagród wynoszącą 300 tysięcy dolarów. Głównym organizatorem całej imprezy jest StarLadder będące ligą esportową zrzeszającą graczy takich tytułów jak między innymi Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 czy League of Legends. Liga jest również organizatorem zawodów niezwykle popularnego w ostatnim czasie Playerunknown's Battlegrounds, gdzie 16 najlepszych czteroosobowych drużyn walczy o pulę nagród sięgającą 100 tysięcy dolarów. Do tej pory mieliśmy okazję obserwować już 5 sezonów rozgrywek CS: GO. Od 4 sezonu faza grupowa zawodów rozgrywana jest w systemie szwajcarskim. Do zmagań przystępuje 16 drużyn, z których najlepszych 8 przechodzi do playoffów. Na razie w turniejach mieliśmy okazję oglądać jedynie dwie polskie drużyny, AGO Esports oraz Virtus.pro, które w 5 sezonie stoczyły ze sobą bratobójczą walkę na niekorzyść Virtusów.

Najbliższa impreza 7-14 października: https://starladder.com/en/starseries-s6

3. Eleague Premier

Impreza organizowana przez amerykańską organizację Eleague. Liga dedykowana miłośnikom sportów elektronicznych, została utworzona 24 maja 2016 roku. Pierwszy turniej rangi Premier miał okazję odbyć się nieco ponad rok od startu ligi. Impreza została okraszona nieudanym występem polaków z Virtus.pro, którzy zajęli przedostatnie, 15 miejsce w zawodach. Druga edycja turnieju, która odbyła się w 2018 roku, również posiadała polski akcent. W imprezie mieliśmy okazję obserwować występ polskiego zawodnika Janusza "Snaxa" Pogorzelskiego, który zastąpił słowackiego gracza Martina "STYKO" Styk, w niemieckiej drużynie mousesports. Zespół z naszym rodakiem w składzie zajął 3 miejsce, zgarniając 80 tysięcy dolarów. Co więcej, federacja Eleague miała również dwukrotnie organizować turniej rangi Major. W 2017 roki po raz pierwszy raz liga otrzymała możliwość organizowania mistrzostw świata w CS:GO, które odbyły się w Atlancie. Zawody zostały wzbogacone rewelacyjną grą Virtusów, którzy zdobyli drugie miejsce na podium. Dzięki świetnej punktualności oraz niemalże brakowi problemów technicznych Majora od Eleague, organizacja w 2018 roku ponownie otrzymała od Valve możliwość organizacji imprezy tej rangi, który tym razem odbyły się w Bostonie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w roku 2016, Eleague przeprowadziło dwa sezony rozgrywek CS:GO, które oprócz transmisji online pojawiły się w telewizji kablowej TBS. I ponownie możemy wspomnieć z dumą rodaków z Virtus.pro, którzy triumfowali w pierwszym sezonie rozgrywek zgarniając tym samym 400 tysięcy dolarów.

Najbliższa impreza - 2019 rok: https://www.eleague.com/

4. ESL One

Dawniej widniejący pod nazwą EMS One. Impreza jest serią turniejów offline, w której głównie widnieją tytuły ze stajni Valve, Counter Strike: Global Offensive oraz Dota 2. Niektóre wydarzenia są sponsorowane przez twórców gier, zapewniając im status rangi Major. Zawody ESL One dwukrotnie gościły w Polsce: w 2014 roku gdzie drużyna Virtus.pro w Polskim składzie zajęła pierwsze miejsce na podium oraz w 2015 roku, gdzie zwyciężyła drużyna Fnatic. Niewątpliwie jedne z najważniejszych imprez organizowanych w ramach ESL One są te odbywające się w Kolonii. Na 11 eventów organizowanych przez federację aż 5 odbyło się właśnie w tym miejscu. Dzięki corocznemu, cyklicznemu powrotowi turnieju za naszą zachodnią granicę, ESL One: Cologne stał się szczególnym punktem w kalendarzu imprez organizowanych przez Electronic Sports League.

Najbliższa impreza 29-30 września: https://en.esl-one.com/gate/

5. WESG

Czyli World Electronic Sports Games jest międzynarodowym turniej mistrzostw esportu z siedzibą zlokalizowaną w Szanghaju. Rozgrywki organizowane są przez AliSport i oprócz Counter Strike: Global Offensive w trakcie imprezy możemy oglądać takie tytuły jak Dota 2, Hearthstone: Heroes of Warcraft oraz Starcraft II. Wszystkie eliminacje do imprezy, realizowane są na poziomie regionalnym w niemal każdym zakątku świata. Turnieje organizowane są od 2016 roku i posiadają oszałamiające pule nagród, które sięgają blisko 5 milionów dolarów. Z tej oszałamiającej kwoty aż 1,5 miliona dolarów przypada na CS:GO, dając tym samym WESG tytuł jedynej imprezy przewyższającego pulą nagród turnieje rangi Major. Warto wspomnieć również, że podczas pierwszej edycji zawodów mieliśmy okazję oglądać rewelacyjny występ Polaków spod barw Team Kinguin, którzy w finale zajęli drugie miejsce na podium. Co więcej, impreza w szczególnym stopniu wyróżnia się na tle konkurencji. Organizatorzy chcą zbliżyć turniej do Olimpiady, umożliwiają w niej udział jedynie drużynom składającym się z graczy tej samej narodowości. W 2017 roku WESG umożliwiła rozrywki w CS:GO oraz Hearthstone również kobiecej części profesjonalnych graczy esportowych, dzieląc turnieje w te tytuły na męskie i żeńskie.

Najbliższa impreza - 2019 rok: http://2018.wesg.com/en/

6. DreamHack Masters

DreamHack Masters to sztandarowy turniej szwedzkiej federacji DreamHack. W imprezie bierze udział 16 najlepszych drużyn z całego świata, które po przejściu fazy grupowej, mają szansę na zwycięstwo w playoffach, gdzie do zdobycia jest ćwierć miliona dolarów. Imprezę mieliśmy okazję oglądać już 5 razy, a inauguracja miała miejsce w 2016 roku w Malmö. Warto przypomnieć, że już w drugiej edycji turnieju w rok 2017, mogliśmy zobaczyć rewelacyjny występ Virtus.pro, gdzie nasi rodacy zajęli pierwsze miejsce, zgarniając 200 tysięcy dolarów. Również organizacja miała przyjemność współpracować z Valve, organizując trzykrotnie turnieje rangi Major: w 2013 i 2014 roku w Szwedzkim mieście Jönköping, oraz w 2015 roku w Rumuńskim Kluż-Napoka. Jako ciekawostkę warto dodać, że federacja DreamHack jest również organizatorem jednego z największych na świecie LAN party. Co więcej, DreamHack od 2013 roku widnieje w księdze rekordów Guinnessa jako największa impreza LAN-owa, w której uczestniczyło ponad 22 tysiące osób.

Najbliższa impreza od listopada do grudnia: https://dreamhack.com/winter/

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.