Pjongczang. Rosja wyrzucona z zimowych igrzysk!

06.12.2017 08:45
Olga Zajcewa jedna z biathlonistek zdyskwalifikowanych za doping w 2014 r.

Olga Zajcewa jedna z biathlonistek zdyskwalifikowanych za doping w 2014 r. (DARKO BANDIC/AP)

Rosja, wielki triumfator igrzysk w Soczi, została wykluczona z igrzysk w Pjongczang za dopingowe oszustwa. Witalij Mutko, wicepremier do spraw sportu i główny organizator mundialu, został dożywotnio zdyskwalifikowany z igrzysk.

To decyzje Komitetu Wykonawczego MKOl, który we wtorek przez wiele godzin naradzał się, jaka powinna być kara dla Rosji za dopingowe oszustwa z ostatnich kilku lat, w tym zorganizowany system oszustwa podczas igrzysk w Soczi. Kary s± bardzo surowe. Rosja, zwycięzca klasyfikacji medalowej w Soczi, do czasu jak zaczęła tracić medale za doping (straciła już 11 z 33, zdyskwalifikowano 25 sportowców), nie zdobędzie w Pjongczang żadnego medalu. Rosyjski komitet olimpijski został zawieszony, a szef tego komitetu Aleksander Żukow – zawieszony jako członek MKOl. Nie będzie w Pjongczang reprezentacji Rosji, rosyjskiej flagi podczas ceremonii otwarcia, przedstawiciele ministerstwa sportu Rosji nie otrzymaj± akredytacji olimpijskiej. A Witalij Mutko, najpotężniejszy człowiek rosyjskiego sportu w ostatnich 10 latach, został dożywotnio wykluczony z igrzysk, podobnie jak jego zastępca w ministerstwie sportu podczas igrzysk w Soczi, Jurij Nagornych.

W Pjongczang wystartuj± sportowcy rosyjscy, ale tylko pod flag± olimpijsk±, w reprezentacji nazwanej Olimpijczycy z Rosji (OAR, Olympic Athletes from Russia, taki napis będ± mieli na strojach). Zdobywane przez nich medale będ± figurować w tabelach jako medale OAR. Wystartować mog± jednak tylko ci, którzy przejd± antydopingow± weryfikację. Nie mogli być zamieszani w dopingowe oszustwa z Soczi, ani skazywani za doping. Będ± też musieli przej¶ć odpowiedni± liczbę testów antydopingowych. Ich weryfikacj± zajmie się ITA, czyli powołana przez WADA i MKOl władza antydopingowa, która wła¶nie zaczyna działalno¶ć. Pjongczang to będ± pierwsze igrzyska pod jej jurysdykcj±.

- Zarówno Rosja jak i rosyjscy sportowcy mieli tym razem prawo do sprawiedliwego procesu. Nie było na to czasu przed Rio 2016 – tłumaczył szef MKOl Thomas Bach, tłumacz±c dlaczego kara jest bardziej surowa niż ta orzeczona przez MKOl przed Rio, gdy komitet olimpijski powierzył decyzje o dopuszczaniu Rosjan do startów międzynarodowym federacjom poszczególnych sportów olimpijskich. – To był przypadek bezprecedensowego ataku na wiarygodno¶ć igrzysk – mówił Bach o postępowaniu Rosjan.

Decyzja MKOl zapadła po zapoznaniu się z raportem komisji Samuela Schmida, byłego prezydenta Szwajcarii, który miał zweryfikować wszystkie fakty dotycz±ce systemowego aspektu rosyjskiego dopingu: czy to był doping państwowy, czy zmowa instytucji publicznych itd. Schmid podczas konferencji prasowej uciekał od generalnych ocen, mówił że wolno mu się opierać tylko na faktach które mu przedłożono. Ponad wszelk± w±tpliwo¶ć ustalił natomiast, że Witalij Mutko jest w¶ród odpowiedzialnych za to co się stało. Mutko to główny organizator mundialu. W dniu losowania grup finałowych długo i ze swad± odpierał ataki dziennikarzy, a siedz±cy obok niego szef FIFA Gianni Infantino mówił, że oczekuje werdyktu MKOl ze spokojem, bo ta sprawa to problem ruchu olimpijskiego, a nie FIFA. Rosji przysługuje od tej decyzji prawo odwołania do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

- Postaramy się zorganizować w Pjongczang ceremonie dekoracji dla tych sportowców, którzy otrzymaj± medale po dyskwalifikacjach Rosjan i których doping Rosjan pozbawił tej przyjemno¶ci podczas igrzysk w Soczi – zapowiedział Bach.

Przed Rio decydowały poszczególne federacje, nie MKOl

"Opcja atomowa" - tak sam Bach nazwał przed Rio 2016 wariant karnego wykluczenia z igrzysk całej Rosji. Wtedy był przeciw, mówił, że ten wariant to tylko "¶mierć i zniszczenia", odpowiedzialno¶ć zbiorowa. Odrzucał też jako zbyt upokarzaj±cy wariant dopuszczenia Rosjan tylko jako sportowców neutralnych, startuj±cych pod flag± olimpijsk± i słuchaj±cych po zwycięstwach olimpijskiego hymnu. Komitet Wykonawczy zdecydował wówczas, że każda z federacji sportów olimpijskich sama zdecyduje, na jakich zasadach dopu¶cić Rosjan. Federacje dopu¶ciły 271 Rosjan, którzy zdobyli w Rio aż 56 medali. Tylko lekkoatletyka i podnoszenie ciężarów zdecydowały się na bardzo gęste sito weryfikacji.

Wówczas była już znana skala oszustw z Soczi, z M¦ w lekkiej atletyce 2013, były już dwa raporty ¦wiatowej Agencji Antydopingowej w tych sprawach, Rodczenkow już zeznawał reporterom "New York Timesa" i amerykańskim ¶ledczym. MKOl wiedział o dziurze w laboratorium, przez któr± z pomoc± rosyjskiej bezpieki podmieniano próbki moczu na czyste, wiedział o "Księżnej", czyli li¶cie sportowców którym podawano koktajl sterydowy nazywany "Duchess", wiedział o niszczeniu tysięcy próbek w laboratorium w Moskwie, którym też przez lata kierował Rodczenkow. O magazynie próbek z czystym moczem, ulokowanym w budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa niedaleko laboratorium antydopingowego (jak skarży się Rodczenkow w swoim pamiętniku, bezpieczniacy narobili niezłego bałaganu wrzucaj±c tam próbki bez ładu i składu i musiał to potem sortować według nazwisk i dyscyplin olimpijskich).

25 sportowców skazanych, jedna osoba uniewinniona

18 miesięcy temu MKOl działał w po¶piechu i decydował w oparciu o cudze ustalenia. Teraz miał czas, powołał dwie własne komisje ¶ledcze, a im bliżej było końca ich pracy, tym ostrzej Bach - przyjaciel Władymira Putina - wypowiadał się publicznie w sprawie oszustwa z Soczi. Jedna komisja, nazwana komisj± Oswalda, badała indywidualne przypadki sportowców zamieszanych w dopingowy spisek, by wymierzać dyskwalifikacje lub uniewinniać. Skazała na dożywotnie wykluczenie z igrzysk już 25 sportowców, odebrała im 11 z 33 zdobytych przez Rosję medali z Soczi. Uniewinniła jedn± osobę, nie ujawniaj±c o kogo chodzi. W uzasadnieniu do dyskwalifikacji biegacza narciarskiego Aleksandra Legkowa członkowie komisji napisali, że zeznania Grigorija Rodczenkowa s± wiarygodne, spisek dopingowy istniał i zatruł igrzyska w sposób bezprecedensowy. W obraduj±cym we wtorek Komitecie Wykonawczym zasiada dwóch członków tej komisji: Denis Oswald i Juan Antonio Samaranch junior.

Piotr Żyła w "Wilkowicz Sam na Sam": Igrzyska w Pjongczang? Nie chcę robić sobie wielkich nadziei. Mam spokojnie robić swoje

Komentarze (3)
Pjongczang. Rosja wyrzucona z zimowych igrzysk!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Terminarz
  • 15 km bieg ze startu wsp. M