Sukces mimo bólu i kontuzji. Niesamowite historie ze sportu

Paulina Gorycka, reprezentantka Polski w kolarstwie górskim, pomimo ciężkiej kontuzji pozostała na trasie i zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Pietermaritzburgu w RPA. Po wyścigu okazało się, że doznała złamania kości strzałkowej. To kolejny z heroicznych wyczynów sportowców, którzy mimo bólu walczyli do końca. Postanowiliśmy przypomnieć kilka najbarwniejszych przykładów.

Paulina Gorycka

Do wypadku doszło w sobotnim wyścigu do lat 23 o Puchar Świata w Pietermaritzburgu w RPA. W pierwszych doniesieniach była mowa jedynie o tym, że Polka pokonała trasę z kontuzją. Później trener Andrzej Piątek informował, że jego zawodniczka ma na nodze gips i czeka ją kilka tygodni przerwy. We wtorek, kiedy Gorycka skonsultowała się z lekarzami, potwierdziła się pierwsza diagnoza - Polka jechała ze złamaną kością strzałkową i będzie pauzować przynajmniej przez sześć tygodni.

Paulina Gorycka

Tokio 1964 - ostatnie chwile przed finałami z lewej Stanisław Zalewski, leży Jerzy Kulej, stoi w środku Józef Grudzień, z prawej Marian Kasprzyk (trzej ostantni zostali mistrzmi olimpijskimi) Tokio 1964 - ostatnie chwile przed finałami z lewej Stanisław Zalewski, leży Jerzy Kulej, stoi w środku Józef Grudzień, z prawej Marian Kasprzyk (trzej ostantni zostali mistrzmi olimpijskimi) Fot. Archiwum Rodzinne S. Zalewski

Marian Kasprzyk

Polski bokser, mistrz olimpijski w wadze półśredniej z Tokio (1964 r.). W finale pokonał faworyta, dwukrotnego mistrza Europy Ricardasa Tamulisa z ZSRR, choć w pierwszej rundzie złamał kciuk w prawej ręce.

Na zdjęciu: ostatnie chwile przed finałami bokserskimi IO w Tokio. Stoją: Stanisław Zalewski (masażysta) oraz bokserzy późniejsi złoci medaliści: Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, leży Jerzy Kulej.

Vancouver 2010. Petra Majdić po upadku na rozgrzewce Vancouver 2010. Petra Majdić po upadku na rozgrzewce Źródło: TVP Sport

Petra Majdić

Słoweńska narciarka podczas rozgrzewki przed startem w igrzyskach w Vancouver wypadła z trasy i złamała sobie cztery żebra. Mimo bólu wystartowała w biegu sprinterskim i zdobyła brązowy medal. Czytaj więcej >>

Patryk Kuchczyński, Bartłomiej Jaszka i Rafał Gliński Patryk Kuchczyński, Bartłomiej Jaszka i Rafał Gliński Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Bartłomiej Jaszka

Rozgrywający reprezentacji Polski w piłce ręcznej w drugiej połowie meczu z Danią o brązowy medal MŚ w 2009 r. upadł na parkiet i długo zwijał się z bólu. Po interwencji lekarza z opatrunkiem na nadgarstku i z grymasem bólu na twarzy kontynuował grę. Po meczu okazało się, że ma złamaną rękę! Polska wygrała 31:23.

Jamie Wong Wan Yui

Kolarka torowa z Hongkongu podczas zeszłorocznych Igrzysk Azjatyckich brała udział w groźnie wyglądającej kraksie, po której wsiadła na rower i zdobyła srebrny medal w wyścigu punktowym. Jak się potem okazało, złamała żebro. Tor kolarski opuściła w towarzystwie sanitariuszy na wózku inwalidzkim, ale z medalem.

Zobacz więcej zdjęć:Wong Wan Yui

Terry Butcher


Angielski piłkarz, który we wrześniu 1989 r. zagrał na środku obrony w meczu eliminacji MŚ 1990 ze Szwecją. Butcher na początku spotkania rozciął sobie głowę, założono mu siedem szwów i obwiązano bandażami. Ale wobec częstej gry głową szwy się rozeszły, a piłkarz kończył mecz zalany krwią. Anglia zremisowała 0:0.

Tomasz Gollob

W 1999 r. Gollob walczył o złoto mistrzostw świata. Przed ostatnim turniejem był liderem klasyfikacji generalnej. Wcześniej jednak wystartował w zawodach o Złoty Kask we Wrocławiu. W swoim pierwszym biegu w turnieju uczestniczył w potwornie wyglądającym karambolu. Polak wyleciał za bandę. Doznał licznych stłuczeń i wstrząśnienia mózgu, ale kości miał całe. Lekarze musieli tylko amputować opuszek palca zmiażdżony pod manetką. Gollob w Vojens wystartował, ale nie udało mu się obronić pozycji lidera. Zdobył srebro. Na złoto czekał kolejne 11 lat.

Michael Jordan

Koszykarz Chicago Bulls nie powinien zagrać w piątym meczu finału w 1997 r. z powodu grypy żołądkowej. W hali Delta Center Utah Jazz, którzy wygrali dwa poprzednie mecze, mieli wyjść na prowadzenie w rywalizacji. Ale Jordan, z mętnym wzrokiem, z wysoką gorączką, obficie się pocąc i ciężko oddychając w każdej przerwie, zagrał 44 minuty, rzucił 38 punktów, a Bulls wygrali 90:88.

Franz Beckenbauer

Słynnemu piłkarzowi reprezentacji Niemiec też zdarzyło się grać z kontuzją. ?Cesarz? w półfinale MŚ w 1970 r., w którym Niemcy zmierzyły się z Włochami, złamał obojczyk. Wcześniej Niemcy wykorzystali dwie dostępne zmiany, ale Beckenbauer nie osłabił zespołu, został na boisku do końca meczu grając z ręką prowizorycznie unieruchomioną bandażami. Niemcy przegrali 3:4 po dogrywce.

Lou Gherig

Amerykański baseballista, który grał w New York Yankees w latach 1923-39. Gherig wsławił się serią 2130 kolejnych występów w meczach swojej drużyny. Grał nie zważając na złamane palce i rwące bóle pleców. Pod koniec kariery zdjęcia rentgenowskie wykazały 17 różnych złamań, które baseballista wyleczył nie robiąc żadnej przerwy w grze. W 1939 r. musiał przedwcześnie zakończyć karierę, gdy wykryto u niego nieuleczalną chorobę - stwardnienie zanikowe boczne. Zmarł w 1941 r.

Tyler Hamilton

Amerykański kolarz w 2003 r. jechał w Tour de France ze złamanym obojczykiem. Wygrał jeden z górskich etapów. W 2008 r. rozstał zdyskwalifikowany na osiem lat za doping.

Copyright © Agora SA