Euro 2012. Śladami maskotek Mistrzostw Europy

We wtorek w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja maskotek Euro 2012. Od roku 1966, gdy na Mistrzostwach Świata publiczność bawiła się z maskotką - lwem o imieniu Willy - talizmany regularnie pojawiają się na imprezach piłkarskich tego typu. Na Mistrzostwach Europy pierwsza maskotka pojawiła się w 1980 roku i tradycja ta żyje do dziś. We wtorek o godzinie 11 maskotki Trix i Flix z Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii przekazały pałeczkę bliźniakom, którzy reprezentują Polskę i Ukrainę, a ich imiona wybrane zostaną drogą głosowania przez kibiców z całego świata.

Euro 80, Włochy (Pinocchio)

Historia maskotek Euro zaczęła się we Włoszech. W tamtym okresie książka o Pinokio była trzecią najczęściej tłumaczoną lekturą na świecie zaraz po Biblii i Koranie, dlatego Włosi chętnie wykorzystali jego wizerunek przy projektowaniu maskotki. Drewniany chłopiec w papierowym kapeluszu z piłką w ręce i nosem w barwach narodowych Włoch został oficjalną maskotką turnieju w roku 1980.

Euro 84, Francja (Peno)

Kogut Peno, który pojawi się cztery lata po Pinokio ubrany był w strój reprezentacji Francji. A jego imię pochodziło od rzutu karnego w języku francuskim. Niestety Peno nie cieszył się zbytnią popularnością wśród kibiców na mistrzostwach, ale wskazał kierunek dalszym w projektowaniu kolejnych maskotek.

Euro 88, Niemcy (Berni)

Mało kto mógł się spodziewać, że maskotką Euro w Niemczech zostanie królik, tym bardziej o imieniu Berni. Ale pomysł ten miał swoje uzasadnienie - imię Berni pochodzi od miasta Bern, w którym wówczas mieściła się siedziba UEFA, a w 1954 roku przez Niemcy wywalczyli tam mistrzostwo Europy. Pomysł, by Berni wrócił na MŚ w 2006 roku jednak się nie powiódł.

Euro 92, Szwecja (Rabbit)

Od Szwedów oczekiwano czegoś przebojowego, maskotki, która zadziwi nowością i oryginalnością. Ale talizmanem mistrzostw stał się prawie identyczny królik co cztery lata wcześniej w Niemczech, a różnił się praktycznie tylko strojem.

Euro 96, Anglia (Goaliath)

Anglicy postawili na sympatycznego lwa Goaliatha, który położył kres króliczemu szaleństwu. 30 lat wcześniej Anglia była gospodarzem MŚ, a maskotką wówczas był lew Willy z flagą Wielkiej Brytanii na koszulce. Ten również nie rozczarował.

Euro 2000, Holandia i Belgia (Benelucky)

Holandia i Belgia były państwami, które po raz pierwszy w historii były współorganizatorami Euro, a swoją maskotkę wybierały z ponad pięciu tysięcy propozycji. Imię Benelucky pochodzi od nazwy Beneluks czyli regionu łączącego Belgię, Holandię i Luksemburg. Z drugiej strony - "bene" z włoskiego oznacza dobry, a "lucky" z angielskiego - szczęśliwy, co też dobrze wpasowywało się w postać i mistrzostwa. Lew przyprawiony o rogi diabła symbolizował reprezentacje Belgii i Holandii - Belgów nazywa się ?czerwone diabły?, a symbolem Holendrów jest lew.

Euro 2004, Portugalia (Kinas)

Priorytetem maskotek jest przynoszenie szczęścia gospodarzom turnieju, Kinas jednak się z tego do końca nie wywiązał. Portugalczycy bardzo chcieli wygrać mistrzostwa u siebie, czego wcześniej dokonali Francuzi, ale na drodze dopiero w finale przeszkodzili im wówczas Grecy. Kinas był nazwany od emblematu na godle Portugalii.

Euro 2008, Austria i Szwajcaria (Trix i Flix)

Trix i Flix to bliźniacy z Alp, którzy symbolizowali Austrię i Szwajcarię. W odróżnieniu od swoich poprzedników, maskotkom ubiegłych mistrzostw nawet nie była potrzebna piłka.
Maskotki Euro 2012 z filmu animowanego Maskotki Euro 2012 z filmu animowanego Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Euro 2012, Polska i Ukraina

Maskotki polska i ukraińska bardzo przypominają Trixa i Flixa - podobieństwo może wynikać z tego, że jak w wypadku postaci z Euro w Austrii i Szwajcarii, projektowane one były przez wytwórnię filmową Warner Bros. Imiona bliźniaków symbolizujących polski i ukraiński naród poznamy 4 grudnia, głosować na trzy wersje imion można m.in. na oficjalnej stronie internetowej UEFA.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.