Sportowcy, którzy wygrali z chorobą nowotworową

Wiadomość o problemach zdrowotnych Grześka Boćka ścięła nas z nóg, ale skoro sam siatkarz zapowiada walkę o powrót na play-offy, my też musimy być dobrej myśli i wierzyć, że wszystko skończy się dobrze. Ku pokrzepieniu serc - przegląd sportowców, którym udało się pokonać nowotwór i wrócić do rywalizacji na najwyższym poziomie.
Alisa Klejbanowa Alisa Klejbanowa getty images

Alisa Klejbanowa

Nie bez przyczyny zaczynamy od rosyjskiej tenisistki. Alisa w dniu swoich 22. urodzin dowiedziała się, że zdiagnozowano u niej, podobnie jak u Boćka, nowotwór układu chłonnego (w jej przypadku była to ziarnica złośliwa). Działo się to w lipcu 2011 roku, w lutym 2012 tenisistka ogłosiła, że pokonała chorobę i chcę wrócić na korty. Cel udało się zrealizować w sierpniu 2013, w tym samym sezonie Klejbanowa doszła do ćwierćfinału turnieju w Moskwie.

Aneta Konieczna

Swoją diagnozę polska kajakarka usłyszała w maju 2012: rak szyjki macicy. Dwa tygodnie później przeszła operację, po której niemal od razu wróciła do treningu, a w sierpniu tego samego roku wystartowała w igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie wspólnie z koleżankami zajęła czwarte miejsce w konkurencji K-4.

Barbara Madejczyk

Czterokrotna mistrzyni Polski w rzucie oszczepem w 2010 roku musiała przerwać karierę, gdy dowiedziała, że choruje na nowotwór. Walka o powrót do zdrowia trwała dwa lata, ale w lipcu 2013 lekkoatletka sięgnęła po swój piąty tytuł mistrzowski.

Po operacji, chemioterapii i radioterapii lekarze onkolodzy powiedzieli, że jeżeli będę z głową trenować, to nie widzą przeciwwskazań w powrocie do sportu. Cały czas w trakcie choroby wspierał mnie doktor Jarosław Krzywański, za co jestem mu bardzo wdzięczna. On też potwierdził, że dam radę, bo jestem twardą babka. To mnie motywowało i to, że trenowałam, powodowało, że było mi łatwiej walczyć z chorobą. Podeszłam do niej, jak do kontuzji, którą muszę wyleczyć- opowiadała później z rozmowie z Onetem.

Eric Abidal

U francuskiego piłkarza w marcu 2011 roku wykryto raka wątroby. Piłkarz nic sobie z tego nie zrobił, pokonał chorobę błyskawicznie i już dwa miesiące później wrócił na boisko, a sezon zakończył wznosząc trofeum Ligi Mistrzów wspólnie z kolegami z Barcelony. Niestety, w rok po usłyszeniu diagnozy okazało się, że są nawroty i konieczny będzie przeszczep chorego organu. Eric nie poddał się i wówczas - pod koniec 2012 wznowił treningi, oficjalny powrót miał miejsce w kwietniu 2013 roku. Barcelona nie przedłużyła kontraktu z obrońcą, ale Eric szybko znalazł sobie miejsce w AS Monaco. W lipcu tego roku podpisał dwuletni kontrakt z Olympiakosem Pireus.

Arjen Robben Arjen Robben Fot. EDDIE KEOGH

Arjen Robben

Innym znanym piłkarzem, którzy w swojej karierze musiał rozgrywać też ciężki mecz z nowotworem jest Arjen Robben. U Holendra w 2004 roku zdiagnozowana raka jądra. Piłkarza miał wtedy zaledwie 20 lat i wspomina, że był przerażony. Na szczęście okazało się, że nowotwór przybrał łagodną formę i po operacji piłkarz wrócił do zdrowia.

Alexandre Pato

Była gwiazda AC Mianu (Pato obecnie występuje w brazylijskiej lidze) z nowotworem zmagał się w dzieciństwie. W wieku 11 lat Alexandre dwukrotnie złamał rękę w tym samym miejscu w krótkim odstępie czasu, a dokładniejsze badania wykryły guza, przez którego chłopcu groziła nawet amputacja. Parę lat później został jednym z najbardziej znanych brazylijskich piłkarzy na świecie.

Szalony Jurek Szalony Jurek polsatsport.pl

Andrzej Niemczyk i Ryszard Bosek

Na koniec przykład z podwórka siatkarskiego. Trener "Złotek" z rakiem węzłów chłonnych walczył sześć lat i wygrał. U Ryszarda Boska nowotwór zdiagnozowano w 2008 roku, a po operacji wycięcia ślinianek wrócił do zdrowia i żarcików z Irkiem Mazurem w studiu Polsatu. I robi najlepsze chórki na świecie.

Oczywiście każda z opisanych sytuacji to odmienny przypadek medyczny i inna osobowość. Chciałyśmy jednak jakoś siebie i Was pocieszyć, bo o pozytywne nastawienie Grześka w ogóle nie musimy się obawiać:

 

bociekfacebook.com

 

Z takim bicepsem nowotwór wygra?

Nie wygra.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.