Juventus

Wi�cej o wydarzeniu

Odśwież
86
KONIEC Lech awansował do fazy pucharowej, a temperatura odczuwalna natychmiast wzrosła w Poznaniu do plus 15 stopni. Tak mówi przynajmniej termometr Z Czuba. Dziękujemy za udział w relacji, która nie była może relacją łatwą, ale na pewno szczęśliwie zakończoną. Zapraszamy na kolejne relacje z meczów Lecha w Lidze Europejskiej.

KONIEC Były w tym meczu momenty, w których emocje były ogromne. Były też w tym meczu momenty, w których były emocje, chociaż nie było ich widać. W ogóle niczego nie było widać. Spotkanie było wyrównane i zakończyło się sprawiedliwym remisem. Sprawiedliwy remis dał z kolei awans Lechowi, który wraz z Manchesterem City trafia do 1/16 finału Ligi Europejskiej. Juventus Turyn i Salzburg żegnają się z pucharami, choć pożegnalne mecze jeszcze przed nimi.

90. min. +4 Kotorowski wychodzi i łapie piłkę, sędzia kończy mecz! LECH W 1/16 FINAŁU!

90. min. +3 Pędzi Lanzafame, Arboleda ofiarnie interweniuje, drugi raz ofiarnie interweniuje, potem ofiary sypią się już tłumnie, więc sędzia odgwizduje faul. Tuż przed polem karnym Lecha.

90. min. +1 Sędzia dolicza trzy minuty.

90. min. Del Piero wrzuca w pole karne, jeden z graczy Juventusu odbija piłkę głową, piłka leci do Libertazziego, który uderza głową, ale Kotorowski kapitalnie broni!

88. min. Krasic mija niedźwiedzia polarnego, rodzinę pingwinów i świetnie pokonuje fragment z cienkim lodem, ale jego podanie do Lanzafamego zatrzymuje się na jednym z rywali.

87. min. Piłkarze Lecha mają tego świadomość. Ponieważ na takim boisku błędy są niemal pewne - obie drużyny (ze wskazaniem na Lecha) postanowiły sobie odpuścić piłkę nożną. Całkiem mocno się natomiast angażują w walkę wręcz.

86. min. Groźna akcja Peszki i Kikuta, ale nawet oni nie byliby w stanie w tym krajobrazie stwierdzić, jak ona wyglądała.

85. min. Dobra wiadomość jest taka, że ten wynik również daje Lechowi awans. Ale margines błędu właśnie się skurczył do... Właściwie, to po prostu zniknął.

84. min. KLOPS! Iaquinta. Arboleda próbując wybijać trafia piłką w Del Piero. Piłkę przejmuje Krasić i natychmiast podaje w pole karne. Bosacki minimalnie się spóźnia, Iaquinta wychodzi sam na sam z Kotorowskim i płaskim strzałem nie daje mu szans.

83. min. Zmiana w Lechu. Schodzi Stilić wchodzi Kamiński.

82. min. Marchisio bliski oddania strzału. Gdyby nie poślizgnął się i nie przebył w ten sposób kilkunastu metrów, mogłoby być naprawdę groźnie.

81. min. Ostatnia zmiana w Juventusie. Libertazzi za Traore.

80. min. Kikut wbiega odważnie między dwóch graczy Juventusu, ale gdy ich przechodzi, nie wie, co robić dalej. I tak się kończy ta akcja.

79. min. Trwające minutę przygotowania do rzutu wolnego Alessandro Del Piero i trwające sekundę wybicie piłki z pola karnego. Manninger wychodzi prawie do połowy boiska, aby szybko zacząć kolejną akcję.

77. min.

76. min. Del Piero zauważa lekko wysuniętego z bramki Kotorowskiego i uderza z kilkudziesięciu metrów. Uderza jednak dość niecelnie. Albo źle szacuje miejsce, w którym stoi bramka.

75. min. Druga zmiana w Juventusie. Melo za Sissoko.

73. min. Kikut dostaje piłkę przed polem karnym i natychmiast uderza. Manninger wyciąga się i wybija. Śnieg pada.

71. min. Krasic bez trudu ogrywa Henriqueza i wrzuca piłkę w pole karne wprost na głowę Del Piero, który uderza tak blisko słupka, że bliżej było już tylko trafienie w słupek.

69. min. Wojtkowiak odbiera piłkę Del Piero i uznaje, że może iść szczęśliwy do domu. Nawet bez koszulki Włocha. Teraz on za słabo podaje. Potem przewraca się Kikut. Następnie Peszko mylnie ocenia położenie linii bocznej. Z minuty na minutę gra na śnieżnym boisku staje się coraz trudniejsza. Bo przecież niemożliwe nie istnieje.

67. min. Zmiana w Juventusie. Lanzafame za Pepego.

65. min. Kolejny błąd obrońców Juventusu, którzy nie potrafią obliczyć siły potrzebnej do celnego podania na śniegu. Zbyt słabe wycofanie piłki, wybiega Stilic, ale w ostatniej chwili końcem buta trąca piłkę gracz Juventusu, pozwalając Manningerowi na dobiegnięcie do niej.

64. min. Zamaskowany Kikut świetnie wybiega spod zaspy, przejmuje piłkę, która miała trafić do Chielliniego i wbiega w pole karne gości. Pierwszą część akcji przeprowadził fenomenalnie, dla równowagi w części finałowej - sam na sam z Manningerem - uderza tak bardzo obok bramki, że nawet słupki się dziwią.

63. min.

62. min. Niewielkie zamieszanie w polu karnym Lecha, piłka wybita tuż przed pole karne przez Wojtkowiaka, podbiega do niej Pepe i uderza znacznie nad bramką.

61. min. Druga zmiana w Lechu. Schodzi kulejący od kilku minut Rudniew, za niego wchodzi Możdżeń.

60. min. Arbiter liniowy przez pomyłkę daje Juventusowi rzut rożny. Arboleda i Henriquez widzieli, że się pomylił i ruszają na niego z pretensjami i śnieżkami.

59. min. Katiusz:
Na miejscu graczy Juventusu polozylbym sie w polu karnym i udawal snieg...W najmniej oczekiwanym momencie bym wstal i strzelil gola z zaskoczenia.

Albo czegoś nie rozumiemy albo ten plan oznacza, że muszą położyć się w śniegu na zmrożonej ziemi. Hm, sprytnie ich podpuszczasz, ale mogą się nie zdecydować.

58. min. Traore ogrywa na lewym skrzydle dwóch graczy, a trzeciego próbuje obiec. Za daleko wypuszcza sobie piłkę i przewraca się. Wie o tym, ale i tak ma ochotę na rzut wolny.

56. min. Pepe wrzuca piłkę w szusującego nieopodal narciarza w bandę reklamową.

54. min. Zmiana w Lechu. Kikut za Kriwca.

53. min. Iaquinta dostaje piłkę w polu karnym i po raz kolejny w tym meczu ucieka z nią gdzieś do linii końcowej. Tam zostaje otoczony przez obrońców i pozbawiony piłki.

52. min. Patrząc w tej chwili na boisko trudno pozbyć się wrażenia, że za chwilę osunie się na nie lawina.

51. min. Kontratak Lecha. Peszko próbował wrzucać z prawej strony do Rudniewa, ale obrońca przejął piłkę. Po chwili jeszcze jedna podobna akcja. Podobnie zakończona.

50. min. Nie widzimy też graczy Juventusu. Mamy nadzieję, że piłkarze Lecha ich widzą. Choć w tej chwili Peszko mógłby tłumaczyć się właśnie słabą widocznością, bo wpadł w pole karne, został powstrzymany przez obrońcę i na końcu sfaulował go.

49. min. Bernard:
Ta pomarańczowa piłka wygląda jak taka dziecinna dmuchana

Samo to, że możesz powiedzieć, jak wygląda oznacza, że cel został osiągnięty.

48. min. Ważne jest to, że gramy pomarańczową piłką! W pierwszej połowie absolutnie nie widzieliśmy piłki, a dzięki temu zabiegowi teraz już tylko prawie wcale nie widzimy piłki.

47. min. Druga połowa ledwo się zaczęła, a Rudniew dostał świetne podanie od Peszki i wyszedł sam na sam z Manningerem. Postanowił uderzać przy prawym słupku bramki, ale nie pokonał bramkarza Juventusu.

46. min. Gramy.

PRZERWA trwała na tyle długo, że komentatorzy zaczęli obawiać się o losy drugiej połowy i snuć przypuszczenia, że właśnie może zapadać decyzja o jej zamrożeniu z powodu mrozu. Wygląda na to, że tak się nie stanie. Choć piłkarze Juventusu wychodzą na boisko w takim tempie, jakby już zamarzli.

PRZERWA Krokiet:
Podobno każdy człowiek wytwarza około 100W ciepła. Każdy w jakiś sposób tego doświadczył, czy to w zatłoczonym pomieszczeniu, czy przytulając się do kogoś w zimny dzień. Skoro na stadionie jest 40 tys. osób, to wytwarzają? 4MW ciepła. Nie w kij dmuchał. Stadion jest osłonięty i w dużej mierze zadaszony. Teraz spece od wentylacji i klimatyzacji, niech się wypowiedzą o ile stopni to podniesie temperaturę na boisku i trybunach.

Nie aspirując do miana eksperta zgaduję - tyle, że nadal jest zimno?

PRZERWA rostryszard i faktycznie ciekawa ciekawostka:
To 1000-czny mecz Juve w pucharach i jest on poswięcony pamięci Gaetano Scirei, wielkiego pilkarza Juve i reprezentacji Włoch, ktory zginąl w Polsce w wypadku samochodowym w 1989 roku.

PRZERWA Na początku piłkarze obu zespołów wyglądali trochę nieporadnie, ale chyba po prostu musieli przyzwyczaić się do panujących na boisku warunków. Lech atakował rozsądniej, mądrzej konstruując akcje, a Juventus podawał do Krasica, który wywoływał w polu karnym gospodarzy jedno zamieszanie po drugim, co wiele razy mogło się skończyć przypadkową utratą bramki. Gdy Lech strzelił gola, na wiele minut osiągnął przewagę nad zdezorientowanymi Włochami. Pod koniec pierwszej połowy groźniejszy znowu był jednak Juventus. A więc na dwoje babka wróżyła, a na wszystkich padał śnieg, jak mówi stare przysłowie o nieustalonym pochodzeniu. Póki co awans jest po stronie Lecha.

45. min. +1 Sędziemu jest bardzo zimno, więc dolicza tylko kilka sekund. Koniec pierwszej połowy.

44. min. Henriquez wykopuje piłkę, Camilleri uroczo nie trafia w piłkę. W zasadzie trudno mieć do niego pretensje - gra zaczyna przypominać szukanie czarnego kota w ciemnym pokoju, w którym w dodatku kota nigdy nie było. Piłka trafia do Stilicia, który jednak stoi na spalonym.

43. min. Prostopadła piłka do Iaquinty, który wychodzi sam na sam z Kotorowskim, choć właściwie to Kotorowski postanawia wyjść sam na sam z Iaquintą. Bramkarz Lecha wykonuje świetną interwencję i w ramach cieszynki lepi bałwana w kształcie Iaquinty. No dobrze, nie robi tego, ale wygląda, jakby miał ochotę.

41. min. Piłkarze Lecha powinni dziękować niebiosom za Krasica, bo gdyby nie on, zmarzliby dzisiaj zdecydowanie bardziej. Kibice Lecha nie dziękują i żałują, że ich piłkarze nie marzną.

39. min. Krasic dostaje piłkę w polu karnym, ucieka Henriquezowi, jak gdyby miał płozy i odgrywa do Pepego. Pepe strzela, ale na szczęście niecelnie.

37. min. Del Piero wykorzystał warunki panujące na boisku oraz to, że między nogami człowieka jest wolna przestrzeń i sprytnie zagrał w pole karne do Krasica. Tam był jednak młot na Krasiców, czyli Manuel Arboleda.

35. min. Juventus traci piłkę w połowie boiska. Stilic zagrywa po niemałym namyśle na prawe skrzydło do Peszki, który zwraca piłkę i po chwili trafia ona na lewą stronę do wbiegającego w pole karne Kriwca. Po krótkim namyśle: strzał czy podanie, próbuje raczej tego pierwszego. Bez rezultatu.

33. min. Faul na Krasicu. Del Piero strzela z rzutu wolnego i trafia prosto w Kotorowskiego. Ale cóż to, Kotorowski jest zaskoczony tak kiepskim uderzeniem sławnego Del Piero i wypuszcza piłkę z rąk. Natychmiast nabiega na nią Iaquinta. To, co dzieje się później, mieści się gdzieś pomiędzy strzałem prosto w bramkarza a cudowną interwencją Kotorowskiego. Sami wybierzcie, co wolicie.

31. min. Chiellini w autorskiej wersji "Wejścia smoka". Ofiarą padł Henriquez. Sędzia oszczędził Włocha i nie dał mu żółtej kartki.

29. min. Lech przygotowywał się do tego spotkania oglądając w poniedziałek Barcelonę. Seria bardzo ładnych podań, świetna akcja, ale polska drużyna najwyraźniej nie oglądała meczu do końca. Takie coś wypada bowiem zakończyć bramką.

27. min. Kolejny groźny atak Krasica, ale po raz kolejny wkrótce po wbiegnięciu w pole karne zatrzymuje go Arboleda.

26. min.

25. min. Injacowi przypominają się Wisła Kraków i Manchester City, i postanawia oddać potężny strzał z dystansu. Ze znalezieniem tej piłki problemów nie będzie, ale w siatce nikt jej nie znajdzie na pewno.

23. min. Stilic i Kriwiec bardzo odważnie poczynają sobie w ofensywnych akcjach w lewej części boiska. Być może zauważyli, że piłkarze Juventusu zamiast skupiać się na grze, przekazują sobie z rąk do rąk rozgrzewacze dłoni.

22. min. Piłka, która miała być wrzutką albo powinna być wrzutką, nieomal wpada do bramki Lecha tuż pod poprzeczką. Kotorowski jest jednak czujny i wybija ją, cofając się w kierunku bramki.

21. min. Potworne zamieszanie w polu karnym Lecha. Kotorowski już dawno padnięty, nie strzeże wrót do bramki. W ostatniej chwili piłkę zmierzającą do siatki wybija Arboleda. Wybija albo szczęśliwie się o nią potyka. Nieważne, zostawmy to statystykom.

20. min. Stan:
Kto to jest Rudniew?

To piłkarz Lecha Poznań - Łotysz pochodzenia rosyjskiego, albo też Rosjanin z łotewskim paszportem, który życzy sobie, żeby jego nazwisko czytać jak rosyjskie, a nie jak łotewskie. Kim więc jesteśmy, żeby się z nim spierać?

19. min. Delneri jest tak szczelnie opatulony, że przypominać może Kenny'ego z serialu "South Park". Bakero żwawo dyryguje zespołem jedynie lekko owinięty szalikiem. Podejrzewamy, że Delneriemu nie jest jednak zimno. On próbuje stać się niewidzialny.

17. min. Oriana:
Kiedy tak myślę w jakich warunkach grają chłopcy to mi jest jeszcze bardziej zimno a na moich oczach zamarza mi herbata. Ona myśli razem ze mną.

Po przeczytaniu ostatniego zdania nie mamy odwagi pytać jaki dokładnie jest skład tej herbaty. W każdym razie nie przed 23.00.

16. min. Świetna dwójkowa akcja Kriwca i Stilicia. Ten pierwszy wreszcie wrzuca piłkę w pole karne do niezbyt czujnie pilnowanego (jeśli wziąć pod uwagę sytuację sprzed czterech minut) Rudniewa, który znowu nieźle uderza głową. Tuż obok słupka.

15. min. Pepe wrzuca piłkę z lewego skrzydła na dalszy słupek, tam jest Krasic, ale z tego podania jest w stanie tylko uderzyć. Celowanie było już ponad jego siły, więc Kotorowski bez trudu łapie lecącą prosto w niego futbolówkę.

14. min. Arboledzie zrobiło się żal zmarzniętych Włochów. Przed swoim polem karnym oddaje piłkę Krasiciowi, co kończy się szybką akcją Juventusu. Krasić wycofuje do Marchisio, Marchisio podaje do Sissoko, który na szczęście dostrzega zmarzniętego Kotorowskiego. I jak się okazuje, ma równie miękkie serce do Arboleda.

12. min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Rudniew! Stilić wrzuca piłkę z rzutu rożnego na bliższy słupek. Chiellini kryje napastnika zdecydowanie od strony bramki, co okazuje się w tym przypadku naprawdę kiepskim pomysłem. Rudniew wyskakuje, uderza głową i nie daje szans Manningerowi. Świetny gol przy słupku.

10. min. Kriwiec sunie - dziś może to być wyjątkowo trafne określenie - lewym skrzydłem, wbija piłkę w pole karne, ale ta natychmiast zostaje wybita. Po chwili kolejna wrzutka, ale tym razem za mocna.

9. min. Pierwsze w tym meczu uderzenie z cyklu "ha ha, już nigdy nie znajdziecie tej piłki". Autor: Claudio Marchisio.

8. min. Świetna prostopadła piłka Krasica do Marchisio, który wbiega w pole karne i próbuje zagrać wzdłuż bramki, ale Arboleda jest czujny, odróżnia piłkę od śniegu i wybija ją jak najdalej, co w tym przypadku oznaczało zupełnie niedaleko. Ale wystarczyło.

6. min. Wrzutka w pole karne Lecha, Chiellini wyskakuje do piłki z Kotorowskim, wpada w Kotorowskiego, bramkarz pada na ziemię, sędzia twierdzi, że śnieg też pada, a to jeszcze nie powód, żeby odgwizdać faul, więc Chiellini uderza na pustą niemal bramkę, błyskawicznie odwracając się w jej stronę. Tuż obok słupka.

5. min. Rudniew przypomnieł sobie, że w pierwszym meczu strzelił hat tricka. Daleki wykop Kotorowskiego, szybkie podanie Injaca do Rudniewa, który odwraca się i uderza z prawie 30 m. Manninger jednak również to pamięta. Wie, że trzeba uważać i ładnie broni strzał.

4. min. Iaquinta zakręcił trzema graczami Lecha na prawym skrzydle i wrzucił piłkę. W polu karnym odbijali ją jednak już tylko gracze Lecha. Kilkanaście razy. W tę i z powrotem. Kiks za kiksem. Wreszcie zdołali ją wybić.

3. min. Kriwiec wrzuca piłkę w pole karne. Jest tam jego dwóch kolegów, kilku nieprzyjaciół, masa płatków śniegu i jeden bramkarz. I to właśnie on sam jeden pewnie przejmuje piłkę.

2. min. MM prezentuje znajomość (pre)historii Z Czuba.pl oraz dowód na to, że Turyńczycy wiedzą, co to zima.
Przypomnijcie mi: igrzyska zimowe w jakim mieście rozpoczęły karierę "Zczuba"? W Poznaniu?

1. min. Gramy.

21:02 Piłkarze dopiero wychodzą na murawę. Tymczasem Daniel o pogodzie raz jeszcze:
Mamy przewagę! Gracze z Włoch mają tyle odzieży na sobie, że Lechici z pewnością będą dwa razy szybsi!

Ale za to dwa razy bardziej zmarznięci.

21:00 Daniel:
Jesli chodzi o temperature odczuwalna to na stadionie bedzie zblizona do tej, ktora wskaze termometr. Przeciez tam nie bedzie wialo. No i moze troche podgrzeja powietrze ciala wielotysiecznej publicznosci.

Tak, faktycznie będzie to temperatura nieco wyższa niż -30 st. C. Nadal jednak mieścić się będzie w przedziale "parszywe zimno".

20:55 Inna sprawa, że piłkarzy z Turynu nie tak łatwo przestraszyć śniegiem. To nie jest tak, że Stadio delle Alpi nazywa się delle Alpi ze względu na jakieś abstrakcyjne poczucie humoru architekta.

20:50 Tytuł dowcipnisia dnia wygrywa Simone Pepe, który stwierdził, że do meczu przygotowuje się śpiąc w lodówce. Ciekawe jak będzie śpiewał, jeśli po meczu w hotelu wysiądzie ogrzewanie.

20:45 Czy deszcz, czy śnieg, czy mróz, drużyny i tak skonfrontowały się na zwyczajowym przedpolu. A zmrożone konfrontacje na przedpolu wyglądają tak:

Rozgrzewająco.

20:40 Kolejnym ważnym tematem jest koszulka Alessandro Del Piero. Po pierwszym meczu Artiom Rudniew utrzymywał, że lider włoskiego klubu i żywy powód, dla którego Juventus jest nazywany "Starą Damą" (chodzi o pierwszy człon tej nazwy), obiecał, że wymieni się z nim koszulkami. Rudniew nie był jednak zły, bo miał nadzieję, że Włoch dotrzyma słowa po rewanżu. My jednak nie będziemy go obwiniać, jeżeli nie odważy się dzisiaj zdjąć koszulki. Raczej będziemy go podziwiać.

20:35 Za pół godziny Juventus będzie grał w Poznaniu, a tymczasem najgorętszym tematem jest (uwaga - wysublimowana gra słowna) zimno. Mecz mimo mrozu się odbędzie, ale wcale nie musiało tak być. To znaczy kiedyś nie musiałoby tak być - siedem lat temu, gdy polskie stadiony nie miały jeszcze podgrzewanych muraw ani tablic świetlnych, spotkanie Wisła - Lazio zostało przełożone.

20:30 Dziś stawka meczu jest potrójna. Piłkarze grają o zwycięstwo, o awans i o przetrwanie. To ostatnie może być przy piętnastostopniowym mrozie najtrudniejsze (temperatura odczuwalna będzie dwa razy niższa), ale to jedyny z tych trzech celów, który mogą zgodnie osiągnąć wszyscy. Jeżeli ekipa z Salzburga nie wygra w Manchesterze, to Lechowi do awansu wystarczy remis z Juventusem. Pod warunkiem, że nie będzie to remis wyższy niż 3:3.